Zermatt’ta yapabileceğiniz kayak dışı aktiviteler

İsviçre’nin en güzel kayak merkezlerinden biri olan Zermatt, geniş kayak imkanlarının yanı sıra kasabada yapılacak çeşitli aktiviteleriyle kayak severleri cezbediyor. Bu şirin kasabada yapılacak birkaç alternatifi sizler için bir araya getirdik:

Matterhorn Müzesini gezin

matterhorn-museum
1944 yapımı bu müze dağcılıkla ilgilenmeyenlerin bile hoşuna gidebilecek yapılardan. İngiliz kilisesinin yanında bulunan müzede, Churchill ve Roosevelt döneminden Zermatt’ta kalmış fotoğraflar, gravürler, raporlar ve dokümanların yanı sıra ilk dağcıların kullandığı eldiven, bot gibi malzemeleri görmek mümkün.

Bahnhofstrasse Caddesine gidin

Bahnhofstrasse
Özellikle akşamları oldukça renkli bir atmosfere bürünen Bahnhofstrasse Caddesi, İsviçre’ye özgü çakı, saat, çikolata dükkanları, kayak ve spor kıyafeti satan butikler, restoranlar ve barlar ile dolu hareketli bir meydan. Caddede yer alan kilise ile köprü geceleri ışıl ışıl bir görünüme kavuşup görsel bir şölen sunuyor.

Petite Village ile Winkelmatten bölgesini keşfedin

Winkelmatten
Zermatt’ın gözde bölgelerinden Sunnegga üzerinde bulunan Petite Village bölgesi ve Klein Matterhorn’un yakınındaki Winkelmatten bölgesi yeni yapılan şaleleri, lüks otel ve restoranları ile görülmeye değer yerler arasında.

Şehir manzarasını seyredin
Gornergrat’a doğru tren seyahatinizde güneş doğarken Matterhorn dağına vuran eşsiz manzarayı fotoğraflamayı kaçırmayın. İsviçre’nin ilk raylı demiryolu olarak bilinen Gornergrat’da geçireceğiniz yolculukta muhteşem manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Başka bir tepede yer alan Sunnega köyüne füniküler ile ulaşabilirsiniz. Füniküler tünelinin sonunda Rothorn’a gitmek için sizi bir teleferik bekliyor olacak. Buzlarla çevrili harika bir dağ manzarasına tanıklık edeceğiniz Rothorn’a mutlaka uğrayın.

Zermatt’tan helikopterle Cervinia turları’na katılın
Cervino’ya inen helikopter turları ile kasabanın büyüleyici doğal güzelliklerini yukarıdan seyretme şansına erişebilirsiniz.

Yılbaşını Zermatt’ta geçirin

Zermatt
Yeni yıla Zermatt’ta girerek bambaşka bir yılbaşı geçirebilirsiniz. Tüm sokakların ve otellerin yılbaşı süsleriyle ışıl ışıl parladığı, balkonları noel baba ve geyiklerin süslediği kasabada keyifli ve renkli dakikalara şahit olabilirsiniz. Gece 11:00′den sonra kilise meydanında gerçekleşen sokak partisinde, DJ müzikleri eşliğinde doyasıya dans edebilir, saat 12’yi vurduğunda patlatılan şampanyalar havai fişek gösterileri ile keyifli anlar geçirebilirsiniz.