Zermatt’daki keyifli kayak durakları

Bu kış İsviçre’nin en güzel kayak merkezlerinden biri olan Zermatt’da keyifli bir kayak tatiline ne dersiniz? Mattehorn dağının yamacında muazzam bir noktada bulunan Zermatt’ta kayak keyfini doyasıya yaşayacağınız pek çok pist bulunuyor. Her seviyede kayakçılara hitap eden bu pistlere gelin bir bakalım.

Zermatt-1

İleri seviye kayakçılar ve pist dışı sevenler için: Stockhorn, Hohtalli, Rote Nase tepelerinden aşağı inen off-pist seçenekleri zorlu pistleri seven cesur kayakçılar için ideal. Özellikle Gant telekabinin altında yer alan sarı ile işaretli off-pistler tam size göre. Profesyonel kayakçıysanız Cervinia beklentilerinizi karşılamayabilir. Fakat İtalya tarafında düzenlenen heli-skiing turları ile harika manzara eşliğinde sakin ve tenha bir ortamda kaymanın keyfine varabilirsiniz.

Orta ve iyi seviye kayakçılara: Zermatt’ta orta ve iyi düzeyde kayakçılar için pek çok seçenek bulunuyor. Rothorn, Gornergrat, Matterhorn Glacier Paradise, Plateau Rosa ve Cervinia’da bulunanTheodulpass ile Colle Superiore’de yer alan kırmızı pistler ideal rotalar.

Başlangıç Seviyesinde olanlara: Zermatt’ta yeni başlayanlar için fazla alternatif yok, yalnızca Blauherd, Sunnega ve Gornergrat’ın altında yer alan birkaç mavi ve yavaş pisti önerebiliriz. Başlangıç seviyesindeyseniz Cervinia sizin için daha uygun bir adres olacaktır.

Zermatt-3

Snowboard meraklılarına: Dağlar ve liftler arası geçişlerde fazla düzlüğün olduğu Zermatt, snowboard yapmaya elverişli bir ortam sunmasa da Gornergrat’ın altında birkaç keyifli ‘snowpark’ mevcut.

Ski Pass ve Kayak Okulları:
Zermatt’ta 9 yaşından küçük çocuklarda ski pass’ler ücretsiz olup 16 yaşın altındaki çocuklar için %5o indirimli. Dilerseniz çocuklarınızı oyun parkına bırakıp tek başınıza kayak keyfi yapabilirsiniz. Zermatt kayak okulu ve Riffelberg tarafından işletilen ve 3-12 yaş arası çocukların kabul edildiği bu parklar sabah 9’dan 16’ya kadar hizmet veriyor. Ski pass konusunda yetişkinler için şöyle bir avantaj söz konusu; 6 günlük ‘skipass’ aldığınızda 1 gün hediye ediliyor.

Gerçek bir kayak severseniz, bu zevki doyasıya yaşamak için yurt dışı kayak merkezlerini tercih edebilirsiniz. Bunlar içinde en iyilerinden biri olan Zermatt’ta unutulmaz bir kayak tatili yapabilirsiniz. Konforlu ve kaliteli bir konaklama için kayak otellerini şimdiden inceleyip erken rezervasyon yaptırmanızda fayda var.