Yurt Dışına Çıkacak Yolcular İçin OHAL Kapsamında Yeni Uygulamalar

ohal-yurt-disi
OHAL sebebiyle yurt dışı çıkışlarda uygulanmaya başlayan prosedürler;
1. Normal pasaportlu vatandaşlara pasaport kontrolü sırasında, yaptıkları iş sorulmakta olup bunu kanıtlayacak bir belge istenmektedir. Yanlarında mutlaka iş yeri kimliği veya iş yerinden alınmış bir yazı olması gereklidir.

2. Emekli yada Bağkur’a bağlı yolcuların yanına mutlaka SGK dökümünün olması gereklidir.

3. Eğer kamu çalışanı iseniz yanınızda mutlaka çalıştığınız kuruma ait bir yazı ve yazıda da “yurt dışına çıkmasına mani bir durumu yoktur” ibaresinin kesinlikle yer alması gereklidir.

4. Yeşil pasaportlu olup aktif olarak kamuda çalışan kişiler havalimanlarında önce vize ihlal bölümüne gitmeleri gerekiyor. Burada GBT araştırması yapıldıktan sonra seyahat edecek kişilerden bilet, pasaport ve çalıştığı kurumdan alınmış “yurt dışına çıkmasına mani bir durumu yoktur” yazısının ıslak imzalı belge istenmektedir. İş yeri yazısında bu ibare yer almayanların uçuşuna izin verilmeyeceği ısrarla belirtiliyor. Tüm evraklar tam ise, uçmasına izin verilecek.

5. Yeşil pasaportlu emekliler ise; yine önce vize ihlal bölümüne gitmesi gerekmekte olup, pasaport ve biletlerini ibraz etmeleri gerekiyor. GBT araştırması sonucunda herhangi bir sorun yok ise uçmalarına izin verilecek.

6. Asker emeklilerinin GBT’si için ise ayrı bir bölüm ile iletişime geçilmekte ve yapılan araştırma sonucunda herhangi bir sorun çıkmaz ise uçmalarına izin veriliyor.

7. Bunun yanı sıra, Atatürk Havalimanı’nda yaklaşık 1,5 yıl önce uygulanmaya başlanan parmak iziyle pasaport kontrolü (biyometrik kontrol), bu sabahtan itibaren yurt dışı çıkışlarda durduruldu. Bu uygulama sadece yurt dışından gelişlerde devam ediyor. Yetkililer, daha önce pasaport bilgileri Emniyet Müdürlüğü’nde kayıtlı olan ve bu sistemden parmak izi kontrolü ve pasaportunu cihaza okutarak geçenlerin ikinci bir emre kadar bu bankoları kullanamayacağını bildirdi. Bu kişilerin yapacakları seyahatlerde, normal pasaport kontrolünden geçecekleri açıklandı.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Tanıtma Genel Müdürlüğü tarafından TÜRSAB’a iletilen 21.07.2016 tarih ve 29777 sayılı Resmi Gazetede 2016/9064 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile yayınlanan  duyuru metni şöyle;

“21.07.2016 tarihinden itibaren üç ay boyunca ülke genelinde ilan edilen olağanüstü hal durumu, vatandaşların hak ve özgürlüklerine yönelik tehdide karşı devletin mücadele edebilmesi amacıyla güvenlik önlemlerini arttırması için anayasal hukuk kuralları çerçevesinde uygulanacak tedbirler paketidir. Söz konusu önlemler paketi temel hak ve özgürlükleri kısıtlayıcı bir husus içermemektedir. Uygulanacak güvenlik önlemleri, Türk vatandaşlarının gündelik yaşamlarını, ülkemize seyahat edecek ziyaretçilerin seyahatlerini ve tatillerini hiçbir şekilde etkilemeyecek olup, uluslararası turizm hareketlerine ve havayolu trafiğine ilişkin herhangi bir engel teşkil etmemektedir. Tüm destinasyonlarımızda misafirlerimizin tatillerini güvenli bir biçimde geçirebilmelerine ilişkin olumsuz bir durum söz konusu değildir.”