Yeşil kart sigortası hakkında bilinmesi gerekenler

yesil-kart-sigorta
Yeşil kart uygulaması, yabancı ülkelerde yapılan kazalarda üçüncü şahısların başına gelebilecek zararları karşılama düşüncesinden ortaya çıkmış bir proje.

Yeşil kart sigortası için zorunlu trafik sigortasının yurt dışında geçerli olan hali diyebiliriz. Yeşil kart sigortası sayesinde aracın ülke dışında geçirdiği bir kaza sonrası üçüncü şahıslarda meydana gelen yaralanma ve can kaybından oluşan hasarlar güvence altına alınabiliyor.

Türkiye’de 1953 yılından beri faaliyette olan bu uygulama, Uluslararası motorlu araç sigorta sertifikası sistemi olarak da bilinmekte. Uygulamadan yararlanabilmek için hangi ülkede kaza yaptığınızın pek bir önemi yok. Yurt dışı araç sigortası olanağına sahip olduğunuz yeşil kart ile yurt dışında nerede kaza yaparsanız yapın, oluşan zararlar sigorta kapsamına giriyor. Böylece ülke dışına çıktığınızda başka bir zorunlu trafik sigortası yaptırmanıza da gerek kalmıyor. Özellikle uluslararası nakliyat firmalarının araçları mutlaka Yeşil Kart sigortası yaptırmalı.

Yeşil kart sisteminin olduğu her ülkede Yeşil Kart büroları bulunuyor. Ülkemizde bulunan Türkiye Motorlu Taşıtlar Bürosu da bu işlevi görmekte. Ülke genelindeki tüm sigorta şirketleri bu büroya üye olup büro için Yeşil Kart Sertifikası hazırlarlar. Bu sertifika, kazanın yapıldığı ülkede geçerli olan yasal sigorta limitleri ve yasal düzenlemeler dahilinde aracın üçüncü şahıslara verdiği zararların karşılanmasını sağlıyor.

Yeşil Kart Sertifikası’na sahip olmak için aracınıza ait bir zorunlu trafik sigortasının olması şart. Bu sigorta yeşil kart uygulamasından yararlanmanız için yeterli oluyor.

Yeşil kart sigortası teminatları

Avrupa’nın yaklaşık 50 ülkesinde geçerli olan Yeşil Kart sigortasının en iyi yanı, gideceğiniz ülkelerde yeniden trafik sigortası yaptırma koşulunu ortadan kaldırması.

Ülkemizde Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu için sigorta firmaları tarafından düzenlenen uluslar arası motorlu taşıt sigorta belgesi, ülke dışına çıkan sürücülere büyük kolaylık sağlıyor. Ülke içinde sahip olduğunuz zorunlu trafik sigortası, Yeşil kart sertifikası sayesinde yurt dışında da geçerli olabiliyor. Böylece yurt dışında bir kaza geçirdiğinizde araçta meydana gelen maddi veya bedensel hasarlar Yeşil kart uygulaması kapsamında güvence altına alınabiliyor.

Sisteme üye ülkeden gelen yabancı plakalı bir araç da aynı şekilde bu uygulamadan faydalanabiliyor. Yeşil kart sertifikasına sahip aracın trafik kazası geçirmesi durumunda, aracın nereden geldiği ve hangi sigorta şirketine bağlı olduğu kolayca belli oluyor. Böylece kazada zarar gören kişinin ödemesi gerçekleşiyor.

Sigorta teminatları ülkeden ülkeye değişiklik gösterebiliyor. Bunun için herhangi bir kaza anında Yeşil Kart Sertifikası’nı aldığınız ülkenin teminat limitleri geçerli oluyor. Kaza sonrası oluşan maddi kayıpları ise Yeşil kart bürosundan temin edebiliyorsunuz.

Yeşil Kart sigortası ile benzer güvence ve teminatlar sunar. Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenen ve her sigorta şirketinin uymakla yükümlü olduğu teminat tutarları Yeşil kart sigortasında da aynıdır.

Yeşil Kart sigortaları; olası kaza halinde üçüncü şahısın tedavi ve ölüm masraflarını karşılarken, kaza başına ödenecek maddi ve bedensel zararları kapsar.

Kasko teklifi almak ve araç sigortası hakkında detaylı bilgi için www.koalay.com web sitesini ziyaret edebilirsiniz.