Yeni yılı yurtdışında geçirmek için 5 harika rota

Yeni yıl geldi. Yeni yıla girmek için sayılı günlerin kaldığı şu günlerde çeşitli kutlama programları yapılmaya başlandı bile. Şüphesiz her ülkenin ve şehrin kendine has kutlama şekli ve ritüeli bulunuyor. Bu yıl farklılık isteyenler için birbirinden güzel yurtdışı fırsatları bulunuyor.

İşte yeni yıla yurtdışında girmek isteyeceğiniz 5 rota:

Romantizm Durağı Prag

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti olan Prag, büyülü güzelliğiyle yeni yılda çok daha güzel ve romantik. Prag, tarihi dokusuyla öne çıkan bir şehirdir. Yeni yılda şehrin tarihi dokusu ön plana çıkartılarak geleneksel bir havaya sokulur. Çek Cumhuriyeti yeni yılı geleneksel bir şekilde yaşamayı seven bir halk. Yılbaşı gecesi tüm aile bir masanın etrafında toplanarak geleneksel Çek yemekleri yeri sıcak bir atmosfer yeni yılı karşılar. Prag şehrinin simgelerinden biri olan Charles Köprüsü her yıl havai fişekler patlatır ve gençlerin renk cümbüşü altında masalsı bir gece geçirmesini sağlar. Romantik bir o kadar da geleneksel, sıcak bir yılbaşı isteyenler için mükemmel bir adres.

Görkemli ve Eğlenceli Yılbaşı için New York-Times Meydanı

Gelenek haline gelmiş olan Times Meydanı yılbaşı kutlamaları 1907 yılından bu yana sürüyor. Times Meydanı yeni yıl gecesi ışıl ışıl ve müzik dolu olur. Meydanda bulunan yüksek bir binanın tepesinden geri sayım başladığı an devasa bir kristal top indirilir. Ball-Drop denilen kristal top yavaş yavaş meydanı dolduran insanların coşkusuyla aşağı doğru inerken yeni seneyi karşılayan neon ışıkları meydanı aydınlatır. Konfetilerin uçuştuğu, müziğin tüm coşkusuyla meydanı şenlendirdiği, insanların keyifle dans edip eğlendiği bir şehirde yılbaşı coşkusunu yaşamayı kim istemez ki?

Sabaha Kadar Eğlence: Las Vegas!

Sabahın ilk ışıklarına kadar eğlenmek için en güzel destinasyonlardan biri Las Vegas’tır. Las Vegas sokak partilerinin yanı sıra lüks otellerin ve Casinoların hazırladığı özel partiler vardır. Bildiğiniz gibi Vegas’ta olan Vegas’ta kalır.

Unutulmaz Bir Görsel İhtişam İçin Paris

Her noktasıyla tam bir gezi noktası olan Paris, yılbaşı gecesinde şahlanarak görsel bir şölene dönüşüyor. Haftalar öncesinden süslenmeye başlayan sokaklar ve tarihi yapılar yılbaşı gecesi ışıklandırılır. Gece özel olarak Eyfel Kulesi ışıklandırılır ve saat gece yarısını geçtikten sonra şehrin tüm ışıkları söndürülerek sadece Eyfel Kulesi’nin ışıl ışıl kalması sağlanarak meydandakilere görsel bir ziyafet sunar.

Sanatın Can Bulduğu Özel Şehir: Barselona

Akdeniz kültürünü ve sıcaklığını bünyesinde barındıran Barselona, yeni zamanında şüphesiz eğlenceli ve renkli rotalardan biridir. Las Ramblas caddesinde toplanan halk, caddede bulunan eğlence mekânlarında eğleniyorlar. İspanyolların bu gece için özel bir geleneği de bulunuyor; inanışa göre yılbaşı gecesi saat 12’yi vurduğunda bir sürü üzümü aynı anda ağızlarına atıyorlar ve yıl boyunca şanslı, sağlıklı bir sene geçireceklerine inanıyorlar.

Yeni kültürler keşfetmek, yeni yıl coşkusunu farklı bir atmosferde kutlamak için dünyanın birçok noktasında gerçekleşen alternatif yılbaşı kutlamalarına katılabilirsiniz.