Vizesiz gezilecek ülkeler

vizesiz-ulkelerSeyahat etmenin verdiği mutluluk ve insanlara kattığı genel kültür, bizleri zamanla dış ülkelere seyahatlere yöneltmiştir. Yurtdışına yönelik yapılacak seyahatlerde ise bizleri yorucu bir maraton beklemektedir. Dış ülkelere çıkabilmek için öncelikle pasaport sahibi olmanız gerekmektedir. Bunun beraberinde de gideceğiniz ülkelerde vize uygulamaları olacaktır. Bu evreleri öğrenen bireyler ise ümitsizliğe kapılıp tatillerini ya da ziyaretlerini sadece ülkemizde yapmaktaydı.

Dış ilişkilerin gelişmesiyle beraber birçok ülke Türkiye vize uygulamalarını kaldırmıştır. Bu uygulamanın ardından bireyler sadece pasaportlarıyla beraber yurtdışına çıkabilme şansına sahip oldu. Şuan Türkiye’ den vizesiz gezilecek ülkelerin bir kısmını şöyle sıralayabiliriz: Dominik Cumhuriyeti, Bosna Hersek, Brezilya, Honduras, Hong Kong, Kazakistan, Kolombiya, Kore Cumhuriyeti ( Güney Kore ), Makedonya, Maldivler, Meksika, Malezya, Panama, Paraguay, Rusya, San Marino, Tunus, Tanzanya, Tayland, Tobago, Tunus, Ukrayna ve Uruguay.

Gözümüze vizesiz ülkelerin sayısı çok gözükebilir ama ne yazık ki bu sayı yetersizdir. Çünkü insanlarımız dünyada farklı noktalara gidip görmek ve bunun yanı sıra geçmiş tarihini incelemek adına daha farklı noktalara ulaşmak istemektedir. Vize uygulamasını kaldıran ülkelerin yanı sıra vize işlemlerini daha kısa bir sürede tamamlanmasına imkan sağlayan ülkelerde yer almaktadır. Azerbaycan, Bangladeş, Tanzanya, Togo, Tonga ve Zambiya bunlardan bazılarıdır. Bu noktaları ziyaret etmek isteyen vatandaşlarımız sınır noktalarında yer alan gümrük kapılarımızdan vize işlemlerini tamamlayabilirler.