Venedik’te aşkınızı tazeleyin

venedik
“Adriyatik’in kraliçesi”, “suların şehri”, “köprülerin şehri”, “kanalların ve ışıkların şehri” olarak da anılan büyüleyici Venedik şehri,  kuzey İtalya’nın doğusunda Adriyatik denizi kıyılarında karaya 4 kilometre uzunluğunda kara ve demir yolu köprüsü ile bağlanan, yaklaşık 118 adacık üzerine kurulu bir ada şehirdir. Venedik’te adacıkları birbirinden ayıran 170 kanal ve birbirine bağlayan 400 köprü bulunur.

Zamanla büyüyüp gelişen ve İtalya’nın en güçlü ticaret merkezi unvanına kavuşmuştur.

Birçok insan için “romantizmin şehri” olan Venedik, üç yüzyıl önceki halini korur ve şehrin sokakları bir masal diyarını andırır ve müthiş mimarisiyle büyüler. Alışveriş yapmayı sevenler ve fotoğraf çekme meraklıları için adeta bir cennettir.

Olağanüstü heyecan verici gondol gezintisi başka hiç bir şehirde yoktur. Venedik, küçük sokaklardan ve 180 adet minik kambur-sırtlı köprülerden oluşan bir labirent olması nedeniyle yürüyerek de gezinti yapılabilir.

Akdeniz ikliminin görüldüğü Venedik’te yazlar sıcak ve kurak, kışlar güneyde ılık, kuzeyde ise soğuk geçmektedir.

Konaklama

Kanal kıyısında yer alan ve gondollarla ulaşılması için otele ait bir iskele bulunan StarhotelsSplendidVenice, kanal manzarası bulunan Hotel San Moisè,Dorsoduro’da bulunan Hotel Belle Arti, St. Mark meydanında bulunan PalaceBonvecchiati, şehir merkezine yürüme mesafesinde olan Hotel Metropole, San Clemente Adası’nda bulunan ve Venedik’e 10 dakikalık mesafede bulunan San ClementePalace Hotel &Resort, Cannaregiobölgesinde  bulunanLocanda Ca’ Le Vele, B&B Casa Baseggio, B&B San Marco, Ca’ BadoerDeiBarbacani, Silk Road,Al Campanile Madonna Dell’Orto kalınabilecek oteller arasındadır.

Ulaşım

Venedik ulaşım açısından olanakları fazla olan bir şehirdir. THY ile İstanbul-Venedik Havaalanı arası her gün direkt gidiş-dönüş imkanı vardır. Özel havayolu şirketleri de aktarmalı olarak Venedik’e yolcu taşımaktadır.

Marco Polo Havalimanı Metsre yakınlarında bulunur. Havaalanından San Marco Meydanı’na teknelerle ve Santa Lucia istasyonuna yakın olan Piazzele Roma’ya belediye otobüsleriyle ulaşmak mümkündür.Venedik’e en yakın ikinci havalimanı Bologna Havalimanıdır. Şehir içi kamu ulaşımında feribotlar kullanılmaktadır. Venedik’teki en önemli ulaşım aracı vaporettordur. Belediye otobüsü mantığıyla çalışan vaporettolar, kanallar arasında otobüs gibi servis yapar.

Gezilecek yerler

Venedik’e gidince belki de görmeden dönülmeyecek en önemli yer Büyük Kanal’dır. Büyük Kanal Venedik’in omurgasını oluşturmaktadır. Ters S harfi şeklindeki Kanal şehrin batısındaki şehre ulaşım noktalarından başlar ve doğusuna doğru kıvrım yaparak ilerler ve St. Marco Meydanı önlerinde sonlanır. Uzunluğu 3800m, genişliği 30 ile 70 m arası derinliği ise 5 m civarındır.

Binilen bir gondolda kanal boyu yapılabilen yolculuk sırasında birçok bina görülebilir. Kanalın her iki kıyısında 12. yüzyıldan 18.yüzyıla kadar tarihlenen konutlar antrepolar ve kamu binaları yer alır. Bu binaların çok büyük bölümü Venedik’in bir dünya ticareti başkenti olduğu dönemde burada oluşan yeni zengin aileler tarafından yaptırılmıştır.

Bütün dünyaca özellikle güvercinleri ile bilinen San Marco(St. Mark) Meydanı, şehrin en güzel anıt binalarından Dükler Sarayı ve Sansoviane Kütüphanesi’nin her iki yandan sınırladığı ve St.Marco Kilisesi ile sonlanan PiazzettaDı San Marco (St.Marco Meydanı), Venedik Katedrali olarak da tanınan St.Marco Kilisesi (veya Bazilikası), Cumhuriyetin devlet kilisesi olan San Marco (St. Mark) Bazilikası, The Basılıca of St. Mark’s (St.Marco Kilisesi), Venedik’in bir güç ve şöhret sembolü olan Doge (Düka) Sarayı, Dükler Sarayı (PalazzoDucale), Campanile (Çan Kulesi), St.Marco Meydanı’nın doğusunda bulunan Saat Kulesi, PonteRialto (Rialto Köprüsü), CanaleGrande (Büyük Kanal), PonteDeiSospiri (Hasret Köprüsü), Libreriadi San Marco (Sansovıno Kütüphanesi), Arkeoloji Müzesi gezilebilecek yerler arasındadır.

Alışveriş

Lüks mağazalar Piazza San Marco civarında bulunur. Eğer pahalı el işleri aranılıyorsa Frezzeria’daki mağazalara bakılabilir. Ünlü İtalyan markaları, RugaRayano ve CalleSecondadeiSaoneri Caddeleri’ndebulunabilir.

Venedik gondol tişörtü almak için EmilioCeccato mağazasına uğranabilir. Eğer Venedik’e karnaval döneminde gidildiyse mutlaka Magie de Carnevale’ye uğranmalıdır. Magie de Carnevale birbirinden farklı ve ilginç karnaval ürünleriyle dolu son derece neşeli bir alışveriş yeridir.

Venedik’te, yöresel eşyalar ve el sanatları bulmak mümkündür. En popüler hediye, cam ürünleridir. Çeşitli renklerde camlarda göz alıcı modellere rastlanabilir. Cam ürünleri Murano’daki üreticilerden temin edilirse daha hesaplı olabilir.

Bir diğer hediye ise, maskedir. Venedik Karnavalı’nın simgesi olan maskeler, Commediadell’Arte’deki genç sanatçılar tarafından yapılırlar.

Venedik’ten geleneksel dokuma da alınabilir. Burano’daki küçük müze, dantelleri görmek için en iyi yerlerden biridir.

İtalya’nın ünlü lezzeti makarnalardır; domatesli, sarımsaklı, ıspanaklı hatta çikolatalı makarna Venedik’ten alınabilir. Peynir çeşitlerinden hamur işine, deriden yün kazaklara kadar her şey Rialto Pazarı’nda bulunabilir.

 

Yeme&içme

Venedik’i diğer İtalya kentlerinden ayıran kendine has yöresel yemekleri vardır. Risotto İtalyan Pilavı, Baccala İtalyan Balığı, Fegato Alla Veneziana, Risi e Bisi (bezelyeli pilav), Cicchetti,Tramezzino tadılabilecek yiyecekler arasındadır.

Venedik’te PasticceriaTonolo’nun benzersiz ponçikleriyle kahvaltı yaparak güne başlanabilir. Burada iyi bir tiramisu da yenebilir.RizarrdiniCafe’nin bademli ve peynirli kekleri meşhurdur.

Al Mecra’da lezzetli sandviçler bulunur. Venedik’in meşhur aperatif içkisi spritzde burada denenebilir.MuroVino E Cucina, deniz ürünleriyle tanınan La Favorita, akşam yemeği için ProntoPesce, Al BaccoFelice, Bistrot de Venise,A Beccafico, deniz ürünlerinden oluşan menüsü ile balık sevenHosteria Oca Golosa, deniz ürünlerini sevenler için RistoranteGaribaldi, Alfredo’s – Fresh Pasta ToGo, CantinoneGiaSchiavi, özellikle çocuklu aileler için uygun bir lezzet durağı olan B Restaurant alla VecchiaPescheria, sebze yemeklerini ve salatalar sevenler için ImprontaCafe, Riviera gidilebilecek mekanlar arasındadır. 

Neler yapılır?

Her yıl Şubat ayında, Paskalyadan önce Pazar, Pazartesi, Salı ve Çarşamba günleri eğlenceler düzenlenir. Her iki yılda bir (çiftli yıllar), Haziran-Ekim ayları arasında dünyanın en ünlü sanatçılarının çalışmaları GiardiniPavilion’daki Sanat Bienalinde ziyaretçileri ile buluşur.

Ana caddesinde bir kanal ve kanalın iki yakasında yan yana sıralanmış Rönesans evlerinin bulunduğu Lagona’daki küçük şirin bir köy adası olan Murano, 1300 yılından beri önemli bir cam-üretim merkezi konumundadır. Adriyatik kıyısında bulunan büyüleyici tatil yerlerinden biri olan Lido,  danteli ve farklı renklere boyanmış evleri ile meşhur rengarenk balıkçı köy adası olan Burano’da gezilebilir.