Urfa’da ne yenir, ne içilir?

kebapMeşhur Urfa mutfağı birbirinden güzel lezzetlere sahip. Urfa gezinizde güzel bir ziyafet çekmek istiyorsanız, şehre özgü yöresel lezzetleri gelin bir tanıyalım:

Urfa Kebabı

Türkiye’de kebap denilince ilk akla gelenlerden biri urfa kebabıdır. Zırhta çekilmiş koyun etinden hazırlanan bu kebabın Adana’dan farkı acısız olmasıdır. Çeşitli baharatlar eklenerek pişirilen et oldukça lezzetli olur.

Mırra

Aslında Araplara özgü bir kahve çeşidi olan Mırra, Urfa’da oldukça sevilen bir içecektir. Son derece acı ve koyu bir kıvamda olduğundan küçük fincanlarda içilir.bostana

Bostana

Genelde kebapların yanında yenilen Bostana, domates, kırmızı, yeşil biber, soğandan oluşan bir salata türüdür. İçine sumak ve nane gibi baharatlar da katılabilir.Avrat salatası olarak da bilinen bu salata, nar ekşisi ve zeytinyağı ile harika bir tada bürünür.

Lahmacun

Türkiye’nin pek çok bölgesinde yapılan Lahmacun’un Urfa’da tadı bir başkadır. Burada yapılan lahmacunun en belirgin özelliği sarımsaksız olmasıdır.

Şıllık Tatlısı

Bu tatlı adıyla olduğu kadar lezzetiyle de iddialı. Krepin içerisine ceviz ya da fıstık konulup rulo halinde sarılarak hazırlanır. Üzerine sıcak şerbeti eklenerek servis edilir. sillik-tatlisi

Çiğ Köfte

Urfa’ya gidip de çiğ köfte yemeden dönmek olmaz. Şehrin birçok köşesinde yöreye özgü isotlu çiğ köfte yiyebileceğiniz restoranlar bulabilirsiniz. Bulgur ve et karışımından yapılan bu enfes lezzeti yerinde yemenin tadı bir başka olacak.

Duvaklı Pilav

Patlıcan ve kıymayla hazırlanan bu pilav türü şehre özgü tatlar arasında yer alıyor. Özel günlerde yapılan bu yiyecek, patlıcanın üzerine kavrulmuş kıyma ve pilav eklenmesiyle servis edilir.

Nerede yenir?

Dedecan Ocakbaşı’nda kebap

Ocakbaşı kültürünü yaşatan yerlerden biri de Urfa’dır. Urfa’ya gitmişken ocakbaşında kebap yemenin keyfine varmak lazım. Bu anlamda Dedecan Ocakbaşı iyi bir alternatif olabilir. Urfa’ya ilk defa gidiyorsanız, ustalara bunun belirtin. Size özel sürpriz tatlar hazırlayabilirler.
dedecan

Bedih Usta’da Ballı Maraş dondurması

Urfa’da dondurma denilince akla ilk olarak Bedih Usta’nın ballı dondurması gelir. Hakiki Maraş dondurmasıyla yarışır cinsten bu lezzeti tatmadan Urfa’dan ayrılmayın.

Ciğerci Aziz Usta’da koyun ciğeri

Urfalılar kahvaltıda dahi ciğer yiyorlar. Babasından öğrendikleriyle marifetini konuşturan Ciğerci Aziz Usta’da lokum gibi bir koyun ciğeri yiyebilirsiniz. Ciğer sevmeyenlerin bile buradaki ciğeri seveceğini söyleyebiliriz.

Gümrük Han’da Mırra

Urfa’ya gidip de meşhur Mırra’nın tadına bakmak olmaz. Urfa geziniz sırasında Gümrük Han’a uğrayıp nefis Mırra’yı deneyebilirsiniz. Ancak kahve fincanının üzerini elinizle kapatarak verin aksi halde yüklü bir bahşiş bırakmanız gerekebilir.

Urfa gezinizde şehir turunun ardından leziz bir sofra hayal ediyorsanız, bu önerdiğimiz lezzetlerin tadına bakıp, mekanlardan birkaçına mutlaka uğrayın. Şanlıurfa’ya uçakla gidecekseniz, uçak biletinizi bir an önce almanızda fayda var.