Ucuz fiyata uçak bileti bulmak için tüyolar

Hem daha konforlu hem de daha hızlı olması nedeniyle tatil için ya da iş seyahatleri için ulaşım konusunda ilk tercih havayolu oluyor. Gerek yurt dışı veya yurt içi gezileri sırasında, gerekse iş toplantıları için tercih edilen de en ucuz uçak biletini bulabilmek.

uçak bilti 2Uçak bileti araştırırken ve satın alırken havayolu firmalarının yanı sıra birçok internet sitesinden de faydalanabilmek mümkün. Özellikle farklı havayolu firmalarının uçak bileti seçeneklerini karşılaştırmalı olarak sunan online uçak bileti sorgulama siteleri sayesinde en uygun bileti hızlıca bulabiliyorsunuz.

Ucuz uçak bileti bulabilmenin pratik yollarını bildiğinizde bütçenizi yormayacak şekilde çok daha uygun biletler satın alabilir, yolculuğunuzun keyfini çıkarabilirsiniz.

İşte en ucuz uçak bileti bulmanın tüyoları:

Erken rezervasyon yaptırmak

Yaz tatili yapmak planlarınız arasındaysa ve hangi tarihte, nereye gideceğinizi önceden belirleyebiliyorsanız, biletinizi seyahatinizden birkaç ay erken alarak çok daha ucuza alma şansına sahip olursunuz. Uçaklarda sadece sınırlı sayıdaki koltukların promosyonlu fiyattan satışa sunulduğu ve ekonomik biletlerin çok daha bittiğini göz önünde bulundurarak bilet alımını mümkünse son günlere bırakmamanızda fayda var. Özellikle sık seyahat edilen dönemlerde, sevgililer günü gibi özel günlerde, sömestr tatillerinde, yaz aylarında ve bayram tatillerinde bileti ne kadar geç alırsanız o kadar yüksek fiyatlarda bilet bulursunuz.

Kampanyalı dönemlerden haberdar olun

Pek çok havayolu şirketinin bazı dönemlerde yaptığı avantajlı kampanyaları takip ederek uygun fiyata bilet bulabilmeniz mümkün. Bilet karşılaştırma sitelerini de takip ederek kampanyalardan haberdar olabilirsiniz.

Seyahat tarihlerini esnek belirleyebilmek

Ucuz uçak bileti bulmanın bir diğer yolu ise seyahat tarihinde esnek olmak. Tarihi belirli olan ve katılmanız gereken bir organizasyon ya da toplantı için bilet almıyorsanız, gezi amaçlı yapacağınız seyahatiniz için bilet arıyorsanız uçuş tarihinde esnek davranarak daha uygun fiyata bilet alabilirsiniz. Seyahat etmeyi düşündüğünüz tarihte biletler pahalı ise, birkaç gün öncesi ve sonrasındaki günler için bilet bakabilir, aynı hafta içindeki diğer günlere bilet fiyatları daha uygun ise tercih edebilirsiniz.

Tatile genellikle çıkış tarihleri cuma ya da cumartesi, dönüşler de cumartesi ya da pazar olduğundan dolayı bu günlerde biletler erken rezervasyon yapılmadığı durumda oldukça pahalı olabilir. Eğer seyahatinizi hafta içi günlerde yapma şansınız varsa, hafta içindeki diğer günleri kontrol etmeniz ve uçak biletini hafta ortası almanız sizin için çok daha karlı olabilir. Çarşamba, perşembe günlerindeki uçuşlar hafta sonu uçuşlarına göre çok daha uygun fiyatlı olabilir. Özellikle çarşamba ve perşembe öğleden sonrası uçuşları çok daha ucuzdur.

Sabaha karşı ya da gece uçuşlarını tercih edin

Uygun fiyata uçmak istiyorsanız, tercihiniz gece yarısı ve sabaha karşı uçuşlarından yana olmalı.  Gece yarısı veya sabaha karşı yolculuk etmeyi çoğu kişi tercih etmediğinden bu zaman dilimindeki uçuşlar her zaman gündüz uçuşlarına göre daha uygun fiyatlı olur. Eğer bu saatlerde yolculuk etmek sizin için sorun olmayacaksa, gece veya sabah uçuşuyla daha ekonomik bir yolculuk yapabilirsiniz.

Gidiş ve dönüş biletlerini birlikte alın

Gidiş ve dönüş biletini ayrı almaktansa birlikte almak daha avantajlı olabilir.  Kimi zaman farklı hava yolu firmalarının aynı günkü tek yön bileti daha uygun fiyatlı olabiliyor. Bu nedenle online uçak bileti sorgulama sitelerinde farklı havayolu şirketlerinin uçuşları sorgulanarak en uygun bileti bulmak mümkün.

 Havayollarının mail listelerine kayıt olun

Ucuz uçak bileti arıyorsanız kampanyaları kaçırmamanız gerek. Kampanyalı koltuklar kısa sürede biteceğinden fırsatlardan ne kadar erken haberiniz olursa o kadar iyi. Bunun için havayolu firmaları ve online bilet satışı yapan sitelerin e-posta listelerine kayıt olmayı eksik etmeyin. Böylece ilginizi çeken bir şehre yönelik kampanyalı uçuşlar hakkında önceden bilgi sahibi olabilir, gecikmeden uygun fiyata bilet alabilirsiniz.  havayolu ve bilet satışı yapan web sitelerinin e-posta listelerine kayıt olarak fırsatlardan anında haberdar olabilirsiniz.