Türkiye’nin en güzel 7 çarşısı

kapali-carsi
Şehirlerin en hareketli ve renkli duraklarından biri elbette çarşılar oluyor. Esnaf kültürünü devam ettiren, otantik bir atmosfere sahip çarşılar, keyifli alışverişin yegane durakları. Gezginler için iyi bir tatil rehberi olarak Türkiye’nin en güzel 7 çarşısını bir araya getirdik.

  1. Kapalı Çarşı

İstanbul Beyazıt’da yer alan Kapalı Çarşı, otantik havasıyla sizi kendine çekiyor. İçerisinde mücevherlerden el dokuma halılara, taklit çantalara kadar pek çok ürün bulunuyor. Yaklaşık 4 bin dükkana ev sahipliği yapan çarşı, dünyanın en büyük çarşısı olarak bilinmekte.

Yılda 91 milyon ziyaretçiyle İstanbul’un en turistik noktası olan Beyazıt’a gitmişken burayı görmeden dönmek olmaz.

     2. Kemeraltı Çarşısı

İzmir’in Konak Bölgesi’ndeki çarşı, İzmir denilince ilk akla gelen yerlerden. Zamanında üzeri kiremitle örtülü olan çarşıda, kilim, giyim dükkanları, kafeler ve sinemalar yer alıyor. İzmir seyahatinizde bu tarihi çarşıyı gezip keyifli vakit geçirebilirsiniz.

  1. Bakırcılar Çarşısı

Gaziantep’in ünlü çarşılarından Bakırcılar çarşısı, adını geçmişten bugüne şehrin önemli zanaat dalı olan bakırcılıktan almış. Şimdilerde eskisi kadar rağbet görmeyen bu çarşıya el emeği göz nuru bakır eserleri görmek için uğramalısınız. Ustaların elinden çıkma bakır parçalardan birini mutlaka sepetinize ekleyin.

  1. Mısır Çarşısı

Baharatın alasını mı arıyorsunuz? O halde doğru adrestesiniz. İstanbul Eminönü’nde Yeni Cami Külliyesi’nin içinde yer alan Mısır Çarşısı’nda aklınıza gelen hemen her çeşit baharatı bulabilirsiniz. Hatta adını hiç duymadığınız baharatlara rastlamanız da mümkün. Baharatın yanı sıra nadir bitkiler, hediyelik eşya, seramik ve tekstil ürünleri sizi bekliyor.

misir-carsisi

  1. Mardin Çarşısı

Mistik bir havası olan Mardin bu özelliğini çarşısında da sürdürüyor. Çanak, çömlek ve yerel el sanatlarıyla dolu olan çarşının her bir köşesinde zanaatkarlar yerini almış. Çarşıda gezerken zamanın durduğunu hissedebilirsiniz.

  1.  Safranbolu Çarşısı

Safranbolu, Osmanlı kent mimarisinden izler taşıyan evleri kadar çarşılarıyla da ünlü. Yöresel hediyelik eşyalar bulabileceğiniz çarşıda pek çok lokanta ve kahvehane de mevcut. Ayrıca el sanatlarıyla uğraşan işletmeler bulunuyor. Çarşıya yolunuz düştüğünde deri ayakkabı üretimi yapan Erhan Başkaya’ya mutlaka uğrayın.

    7.  Ulu Çarşı

Bursa’nın en ünlü çarşılarından biri şüphesiz Ulu Çarşı. Osmangazi’deki Ulu Cami’nin hemen yanında bulunan çarşı turistlerin uğrak mekanı. 120 adet dükkana sahip çarşıda, envai çeşit saatler, gözlükler, hac ürünleri ve meşhur bursa havluları bulunuyor. Yeni evlenecekler buraya uğramadan çeyiz alışverişini tamamlamıyor.

Sizin için seçtiğimiz bu birbirinden güzel çarşılarda keyifle alışveriş yapabilirsiniz.