Türkiye’de görülmesi gereken 16 yer

izmir-efesMarmara Denizi üzerinden Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine bağlayan devasa bir yarımada olan Türkiye, yer yer sıra dağlarla çevrili dağlık bölgeleri, akarsuları, nehirleri, gölleri ve daha birçok doğa harikası ile en çok ziyaret edilen ülkelerden biri.

Üç yanı sıcak denizlerle çevrili ülkede ılıman bir iklim olup bölgeden bölgeye değişiklik görülebilmektedir. Karadeniz Bölgesi’nde ılıman bir iklim hakimken Güney ve Ege sahillerinde ise Akdeniz iklimi, doğuda ise sert dağ iklimi görülür. Köklü tarihi, dini değerleri, kültürü ve sanatsal yönleriyle gelişmiş bir ülke olan Türkiye’nin her bir köşesi ayrı bir güzelliğe sahiptir. Dağları, tepeleri, denizi, tarihi eserleri ve daha birçok cazibe noktasıyla kendine hayran bırakan Türkiye’de görülecek pek çok yer var. Hepfly ile uçak biletinizi hemen alıp rotanızı çevirebileceğiniz 16 yeri sizin için listeledik.

Bursa – Cumalıkızık
1300’lü yıllarda bir vakıf köyü olarak kurulan Cumalıkızık, bugüne kadar tarihi dokusu itina ile korunmuş köylerden biri. Osmanlı mimarisini yansıtan tarihi evleri ve dar sokaklarıyla ilgi gören köy, birçok kez tarihsel filmlere de ev sahipliği yapmış.

Köy meydanında bulunan Cumalıkızık Etnografya Müzesi, köy geçmişine ait eşyaları görebileceğiniz harika bir yer. Arnavut kaldırımlı dar sokaklara kurulmuş sarı, mavi, beyaz renklere boyalı evler ise bölgeye ayrı bir güzellik katmakta. Haziran ayında gerçekleşen “Ahududu Şenliği” ise köyün renklerinden biri.

İstanbul – Poyrazköy
Kuruluşu 1400’lü yıllara dayanan Poyrazköy, ilk olarak Cenevizlilerin yaşadığı bölgelerden biri. Sonrasında Bizanslılara da ev sahipliği yapmış olan bölge, Osmanlı hakimiyetine girmesiyle Trabzon ve Rize’den gelen insanlarla daha geniş bir vizyona sahip olmuştur. Tipik bir karadeniz köyü olan Poyrazköy’de karadeniz iklimi ve yeşilliğini doya doya hissetmek mümkün. Kaliteli balık restoranları bulabileceğiniz köyde, uygun fiyatlara günlük taze balık yemenin keyfine varabilirsiniz.

Çanakkale – Gelibolu
I. Dünya Savaşı, Çanakkale Savaşı gibi önemli muharebelere tanıklık eden Gelibolu Yarımadası, manevi açıdan büyük bir öneme sahip turistik yerlerden biri. Bölgede bulunan şehitlik ve savaş eserleri nedeniyle tarihi milli park oluşturulmuş ve bu park 1973 yılında Birleşmiş Milletler Milli Parklar ve Koruma Alanları listesine de adını yazdırmış. Çanakkale şehitliği başta olmak üzere birçok gezi durağı ile yerli ve yabancı turistlerin uğrak mekanı. Şehrin kalabalığından uzak, sakin bir sahil kasabasında kafanızı dinlemek istiyorsanız, Gelibolu tüm doğal güzellikleriyle sizi bekliyor.

İzmir – Şirince
İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı, adı gibi şirin bir köy olan Şirince, tarihi dokusu muazzam bir şekilde korunmuş turistik yerlerden biri. Köyde bulunan tahrip olmuş iki Rum kilisesi dikkat çekmekte.
Maya takvimine göre kıyamet kopacağı iddia edilen 21 Aralık 2012’de güvenli bölge olarak görülen Şirince, tarihi evleri ve dar sokaklarıyla keyifli bir gezi durağı. Taş döşeli sokaklarında güzel bir gezinti yapıp Tahta köprü ve St. John kilisesi gezebilir, günün sonunda bölgeye özgü şarapları tatmak üzere soluğu Şarap evlerinden birinde alabilirsiniz.

Denizli – Pamukkale
Eşsiz travertenleri, kent kaplıcaları ve akarsulardan gelen karbonat mineralleri ile büyüleyen Pamukkale, görülmeye değer yerlerden biri. UNESCO tarafından Dünya Miras Listesine de girmeyi başaran Pamukkale, bembeyaz travertenleri ve insanın içini ısıtan sıcak suyuyla doğa harikası bir yer. Travertenlerin bu denli güzel görünmesinin sebebi kaplıcalardan ve akarsulardan kalan kalsiyum karbonat minarellerinin su teraslarını doldurmasıdır. Bölgede sıcaklık 35 °C den 100 °C ye kadar olup aralıklarında 17 tane sıcak su kaynakları bulunur.

Antalya- Aspendos
Antalya’dan 49 km. uzaklıkta yer alan Aspendos, amfi tiyatrosuyla ünlü bir antik kenttir. M.S. 2. yyda Romalılar tarafından kurulmuş tiyatro, bugüne kadar en iyi korunmuş yapılardan biri olup 15 bin kişiyi ağırlayabilmektedir. Antik tiyatroda halen birçok konser ve etkinlik gerçekleşmektedir. Her yıl binlerce kişinin akın ettiği Aspendos gezilecekler listesine eklenmeli.

Fethiye-Ölüdeniz
Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı bu güzide tatil beldesi, eşsiz kumsalı ve sakin atmosferi ile yaz aylarının vazgeçilmez durağı. Dünyanın en güzel kumsallarından birine sahip Ölüdeniz, adı gibi durgun sularıyla dikkat çekiyor. En kuvvetli rüzgarların estiği günlerde bile Ölüdeniz’de sadece hafif dalgalara rastlarsınız.

Çanakkale/Balıkesir – Kaz Dağı
Edremit Körfezi’nin kuzeyinde Çanakkale ve Balıkesir şehirleri arasında bulunan bir dağ sırasıdır. İda Dağı olarak da bilinen bu dağın etrafı ormanlar ve akarsular ile çevrilidir. Dünyanın önemli oksijen kaynağı olan Kaz Dağları bölgesi, muhteşem doğa manzarasıyla görenleri mest etmektedir.

Adıyaman-Nemrut
Adıyaman’ın Kahta ilçesinde Ankar dağları yakınında bulunan 2.150 metrelik dağ, dünyanın sekiz harikasından biridir. Ayrıca 1987’de UNESCO tarafından Dünya mirası listesine de kabul edilmiştir. Bölgede bulunan dev heykeller ise dikkat çeken bir detay. Kahta ilçesinde, Kommagene Krallığının antik kentine ev sahipliği yapan milli parkta, aralarında aslan ve kartal heykellerinin de bulunduğu yaklaşık 7 metre uzunluğunda dev heykeller yer almakta. Bu anlamda tarih meraklıları için ideal bir bölge olduğunu söyleyebiliriz.

Bursa – Uludağ
Marmara bölgesinin en yüksek dağı olan Uludağ; Türkiye’nin önde gelen kayak merkezlerinden biri. Kış aylarında oldukça canlı ve hareketli olan Uludağ, gerek İstanbul’a yakınlığı, gerek kar kalınlığı ve büyüleyici manzaraları ile yerli-yabancı turistlerin uğrak duraklarından. İster bembeyaz karlarla örtülü tepelerinde kayak yapmanın keyfine varın, isterseniz teleferiğe binerek büyüleyici manzarayı yukardan seyredin.

Isparta-Eğirdir Gölü
Isparta’da bulunan Eğirdir Gölü yılın her ayı manzarasıyla büyülüyor. Genel olarak camgöbeği renginde olan göl, bazı gün ve saatlerde farklı renklere bürünerek gezginlere görsel bir şölen sunuyor. Bu özelliğiyle halk arasında yedi renkli göl olarak da biliniyor.

Elazığ- Harput
Elazığ`a 5 km. uzaklıkta bulunan Harput, adeta bir açık hava müzesini andırıyor. Kalesi, Müzesi, Ulu Camii, Meryem Ana Kilisesi ve Buzluk Mağarası gibi önemli yapılarıyla görülmeye değer yerlerden biri.

İzmir-Efes
İzmir’in Selçuk ilçesi yakınlarında bulunan Efes Antik Kenti, yılda 1,5 milyon turist tarafından ziyaret edilen oldukça popüler bir bölge. Kiliseleri, çarşıları, mağaraları ve çeşmeleri ile öne çıkan kentte, Artemis Tapınağı, Celsus Kütüphanesi, Meryem Ana Evi, Yedi Uyurlar (Ashab-ı Kehf) ve İsa Bey Camii gibi önemli yapılar bulunuyor. Hemen izmir uçak bileti alıp yaz aylarında Efes Antik Kenti’ni gezmeye gidebilirsiniz.

Nevşehir – Kapadokya
60 yıl önce Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ’dan püsküren lav ve küllerin meydana getirdiği yumuşak tabakaların milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgar tarafından aşındırılması sonucu ortaya çıkmış bir bölgedir. Günümüzde önemli turistik yerlerden biri olan Kapadokya, Nevşehir başta olmak üzere Kırşehir, Niğde, Aksaray ve Kayseri illerine yayılmış bir alanı kapsar. Doğa harikası peribacaları ve benzersiz yeraltı şehirlerine sahip bölgede, kendinizi geçmişe yolculuk yapmış gibi hissedebilirsiniz.

Karabük – Safranbolu
Karabük şehrinin en büyük ve gelişmiş ilçesi olan Safranbolu, adını bölgede yetişen safrandan almıştır. Beypazarı, Göynük, Taraklı gibi Türkiye’nin birçok yerinde görmeye alışık olduğumuz Klasik Osmanlı mimarisinin birer yansıması olan Safranbolu evleri şehrin simgelerinden biridir. Bu tarihi Safranbolu evleri sayesinde 17 Aralık 1994 yılında Dünya Miras Listesi’ne de adını yazdırmıştır. Safranbolu’da Osmanlı döneminden kalma han, hamam, cami, çeşme, köprü ve konakların muazzam güzelliğine bakmaya doyamayacaksınız.

Bartın – Amasra
Amasra, 3000 yıl öncesine uzanan tarihi, mükemmel koyları ve çeşitli adalarıyla Bartın’ın güzide bölgelerinden biri. Geniş ormanlık alanlarıyla ilgi çeken bölge, Balıkçılık alanında da son derece gelişmiş. Amasra, kendine özgü balık lokantaları, temiz orta ayarda otelleri ve sevimli ev pansiyonlarıyla siz gezginleri bekliyor.