Trabzon’da gezebileceğiniz 12 harika yer

trabzonKaradeniz turlarının vazgeçilmez rotası neresidir diye sorulduğunda akla ilk gelen yer Trabzon’dur. Tarihi ve doğasıyla muhteşem bir şehir olan Trabzon, henüz gitmediyseniz seyahat planlarınızda mutlaka yer alması gereken bir şehir. İlginizi çekebilecek oldukça fazla gezilebilecek yerin bulunması keyifli bir seyahat geçirmenizi sağlayabilir.

Trabzon’a seyahat edecekseniz gezilip görülmesi gereken yerlerin detaylı bir listesini sizin için hazırladık.

Trabzon Kalesi

Trabzon’da gezilecek yerler listesinin başında Trabzon’un gezilmesi gereken en turistik yerlerinden biri olan Trabzon Kalesi gelir. Trabzon’un Araklı ilçesine bağlı bir mahalle olan Kalecik’te denize hakim yerde kurulmuş bir yapı olan ve şehrin en yüksek tepesinde yer alan kale, Araklı ilçesine denizden gelebilecek saldırılara karşı Osmanlı zamanında yapılmış. Deniz kıyısından başlayarak şehrin arkasındaki tepelere kadar uzanıyor. Trabzon’u kuş bakışı seyredebileceğiniz kalede surlar halen dimdik ayakta olsa da kale içindeki tüm yapıların bu güne gelememiş. Kale yukarı hisar, orta hisar ve aşağı hisar olmak üzere üç bölümden oluşuyor. Yukarı Hisar, iç kalenin koruyucusu olup, aynı zamanda akropol görevini üstlenmiş. İmparator Aleksios II’nin (1297-1330) yaptırdığı Orta Hisar, Yukarı Hisar ve İç Kale’nin devamı. Aşağı Hisar ise, batıdan Zağanos burcunun hemen yanı başından denize kadar iniyor.

Sümela Manastırı

Sumela Manastırı, halk arasında “Meryem Ana” adı ile anılır. Trabzon’un Maçka ilçesinde yer alan Sümela Manastırı’nın Bizans İmparatoru I. Theodosius zamanında (375-395) Atina’dan gelen Barnabas ve Sophronios isimli iki rahip tarafından kurulduğu sanılıyor. Bu manastır muhteşem manzarası, mimarisi, tarihi ile Trabzon’un ve hatta ülkemizin en nadide eserlerinden birisi. En az bir gününüzü buraya ayırmanızda yarar var çünkü zorlu bir yola sahip. Anadolu’da sıkça rastlanılan Kapadokya kiliseleri tarzında yapılmıştır. Ana kaya kilisesi, birkaç şapel, mutfak, öğrenci odaları, misafirhane, kütüphane ile kutsal ayazmadan oluşur. Kilisenin içi fresklerle kaplıdır; asıl kilisenin apsis kısmında, güney duvarında yukarıda Meryem’in doğuşu ve mabede sunuluşu, tebliğ, İsa’nın doğuşu, mabede sunuluşu ve hayatı, altta İncil’den resimler, güney kapısında Meryem’in ölümü ve havariler, kilisenin doğuya bakan yukarı kısmında 2. sırada Genesis, Ademin yaratılışı, Havva’nın yaratılışı, Tanrı’ın tembihi, İsyan, Cennet’ten kovulma, 3. sırada ise Dirilme, Thomas’ın şüphesi, Kabirde bir melek, Nikaia (İznik) konsili, Apsis kısmının dışında, yukarıda Mikail, Cebrail bulunmaktadır.

Vazelon Manastırı

Trabzon’un bu gizemli manastırı gezi listenizde mutlaka bulunmalı. Trabzon’un önde gelen tarihi ve turistik yerlerinden biri olma özelliğini taşıyan manastır Trabzon’un yaklaşık 40 kilometre güneyinde, Maçka ilçesi dolaylarında kurulmuş. Vazelon Manastırı’nın kuruluş tarihi tam olarak bilinmese de M.S. 270 yılında kurularak İncil’deki Vaftizci Yahya Peygamber’e adandığı söyleniyor.

Peristera Manastırı

Karadeniz’e tepeden bakabileceğiniz eşsiz manzarasıyla Trabzon’a gelen turistlerin oldukça yoğun ilgi gösterdiği yerlerden biri olan manastıra yarım gününüzü ayırmanız gerekebilir. Tarihi, neredeyse bundan 1400 yıl öncesine dayanan ve Maçka’da bulunan manastır, 752 yılında 250 metrelik bir kayanın üzerine kurulmuş. Türkler tarafından Hızır İlyas Manastırı denilse de tam adı Ayios Yorgios ta Peristera’dır.

Trabzon Ayasofya Müzesi

Trabzon’un en çok ziyaret edilen noktalarından biri olan Trabzon Ayasofya Kilisesi, İstanbul’un Latinler tarafından işgal edilmesinden sonra kaçan ve Trabzon’da 1204 yılında yeni bir devlet kuran Kommenos ailesinden Kral I. Manuel tarafından 1250-1260 yılları arasında yaptırılmış. Daha sonraki yıllarda hastane ve cami olarak kullanılmış. Bugünse kilise vasfını yitirmiş ve müze olarak kullanılıyor. Ayasofya’nın süslemelerinin önemli bölümünü meydana getiren fresklerde İncil’den alınmış konular canlandırılmış. Kubbede ana tasvir Hz. İsa’nın Tanrısal yönünü aksettiren Pantacrator İsa’dır. Bunun altında bir kitabe kuşağı, daha altta ise melekler frizi bulunuyor.

St. Anna (Küçük Ayvasıl) Kilisesi

St. Anna Kilisesi de denilen Küçük Ayvasıl Kilisesi 1923 yılına kadar kilise olarak faaliyetini sürdürmüş. Şehrin önemli tarihi yapıları arasında yer alan kilise Çarşı mahallesinde ve kentin merkezinde bulunuyor. 7. yüzyılda inşa edilmiş. Üç apsisli bazilikal planlı küçük boyutlu bir kilise. Trabzon’da ayakta kalabilen en eski kiliselerden. Kilise giriş kapısında bir Bizans kabartması ile 884-885 tarihinde I. Basil zamanına ait onarım kitabesi bulunuyor.

Altındere Vadisi

Çok büyük bir yeşil alana sahip olan ve içerisinden şelaleler akan vadiye ulaşım oldukça kolaydır. Şehir merkezine 48 kilometre, Maçka’ya ise 18 kilometre uzaklıktadır. Altındere Vadisi Milli Parkı’nda kamp yapabilir veya buradaki konaklama tesislerinde kalabilirsiniz. Kampçılık, trekking, tırmanma, balık avcılığı için elverişli olması bu aktivitelere meraklı olanların ilgisini çeker.

Uzungöl

Uzungöl, Trabzon ilinin Çaykara ilçesine bağlı turistik köy. Huzurlu vakit geçirebileceğiniz ve doğa ile baş başa kalmanın keyfini yaşayabileceğiniz Uzungöl gezilecek yerler listenizde yer alabilir. Trabzon’a neredeyse 100 kilometrelik bir mesafede olduğu için bir gününüzü alacak yerlerden biri. Uzungöl ve çevre bölgelerde yetişen 658 farklı bitki türü tespit edilmiş. Sık ormanları ve doğal güzelliği ile gidenleri büyüleyen Uzungöl’de doğa yürüyüşü, olta balıkçılığı ve bisiklet turları yapabilirsiniz. Yamaç paraşütü yapmak isterseniz, eğitmenler eşliğinde bu hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz.uzungol

Çal Mağarası

Dünya’nın en uzun ikinci mağarası olarak görülen Çal Mağarası, 2000 yılında Trabzon İl Özel İdaresi tarafından çeşitli düzenlemeler yapılarak turizme açılmış ve 2003 yılında halkın ziyaretine açık hale getirilmiş. Bu mağara, Trabzon ili Düzköy İlçesi’nin 5 km güneybatısında, denizden 1050 metre yüksekte Çalköy Beldesi sınırları içerisinde yer alıyor. Çal Mağarası’nın içinden küçük bir dere akıyor ve üzerinde tarihi bir kale bulunuyor. Mağaranın içindeki yer altı nehrinin taşıdığı su mevsimsel olarak değişiyor. Çal Mağarası sarkıt ve dikitleri, yeraltı deresi ve şelalesi ile görmeniz gereken yerler arasında bulunabilir.

Boztepe

Boztepe şehir merkezinin 3 kilometre kadar yukarısında bulunuyor ve ulaşım yönünden de oldukça rahat gidilebilecek bir konuma sahip. Boztepe gezilecek yerler listenizde mutlaka olmalı çünkü eşsiz manzarasını seyretmeye doyamayacaksınız. Teleferikle ulaşabileceğiniz Boztepe’de kahvaltı yapıp, Karadeniz manzarasını seyrederken çayınızı içmenin keyfine varabilirsiniz. Buradan güneşin doğuşunu veya gün batımını seyretmek sizin için ayrı bir keyif olabilir.

Bedesten

Trabzon’da şehir merkezinde yer alan Bedesten, şehrin en eski yapılarından birisi. Trabzon Kalesi’nin çok yakınında bulunan Bedesten Osmanlı döneminin kapalı çarşıları olarak bilinir. Türk Bedestenleri içerisinde tek kubbeli tek örnek olan yapının yapım tarihi konusunda kesin bir bilgi olmasa da, 11. yüzyılda inşa edildiği düşünülüyor. Düzenli 28 santimetrelik taşlardan meydana gelen Bedesten, kare planlı yapılandırılmış.

Trabzon Yaylaları

Trabzon’da gelmişken yaylaları da gezelim, temiz hava alalım derseniz, gezi listenize Haldizen Yaylası, Garester Yaylası, Lapazan Yaylası ya da Şekersu Yaylası’nı dahil edebilirsiniz.