St Petersburg

StPetersburg-001

Ünlü Rus Çarı Deli Petro tarafından kurulan şehir, tarih boyunca Rusya’nın Batı’ya açılan kapısı olmuştur. Rusya’nın Moskova’dan sonra ikinci büyük şehridir.

Dünyanın en çok müze bulunduran şehri St. Petersburg şehridir. St.Petersburg sınırları içerisinde yaklaşık 306 müze bulunmaktadır.

Yılın bütün mevsimlerinde bu şehri gezmek güzeldir. Mayıs ayının sonunda başlayan ve Temmuz ayı ortalarına kadar devam eden “beyaz geceler”i yaşamak istiyorsanız, yazın başlarında  St. Petersburg’a gitmelisiniz. Özellikle Haziran ayında St. Petersburg ve çevresinde güneş neredeyse hiç batmaz.

Köprüleri ve kanallarıyla kuzeyin Venedik’i olarak da anılan bu şehri Mayıs-eylül ayları arasında ziyaret edenlerin mutlaka kanal gezintisine çıkmaları önerilir. Neva Nehri’ndeki köprüler, kanallar ve bentler, St Petersburg’u diğer dünya şehirlerinden ayırır.

Aniçkov, Aleksandra Nevskogo, Bol’sheokhtinskiy, Leytenanta Shmidta, Leytenanta Shmidta, Tuchkov, Troitsky, Dvortsovyy, Sampsoniyevskiy, Grenaderskiy Volodarskiy şehirdeki köprüler arasında sayılabilir.

En büyük caddelerinden biri olan Nevskiy caddesinde bir çok alışveriş merkezine, park, cafe ve restauranta, gece kulübünü rastlanılabilir.

Her yıl Haziran ayının ortasında düzenlenen ve hem yerel hem de diğer ülkelerden gelen müzisyenlerin katılımıyla bir şölen havası yaşanan Swing Festivali’ne özellikle caz severler yoğun ilgi gösterir.

Ulaşım
St. Petersburg’a direkt uçuşları bulunmaktadır. Uçuş süresi yaklaşık 3,5 saattir. Hava alanından şehire ring yapan otobüslerle, ya da taksi ile şehre geçebilirsiniz. Taksi kullanacaksanız binmeden pazarlık yapmalısınız. Böylelikle indirim yaptırarak  daha uygun fiyat alabilirsiniz.

Konaklama
Haziran ile Temmuz ayları arasında çoğu otel çok dolu olduğu için  önceden rezervasyon yaptırmak gerekiyor. Corinthia Hotel St Petersburg, Petro Palace Hotel, Nevsky Hotel Grand, Nevsky Hotel Breeze, Nevsky Central Hotel kalınabilecek oteller arasındadır.

Gezilebilecek yerler
Dünyanın en çok ziyaret edilen ve batıdan doğuya Kışlık Saray, Küçük Hermitaj, Büyük Hermitaj ve Hermitaj Tiyatrosu ile beş binadan oluşan Hermitage Müzesi’nde 3 milyon eser sergileniyor. Da Vinci, Michelangelo gibi sanatçıların eserlerini, Çarların özel sanat koleksiyonlarını burada görebilirsiniz. Pazartesi hariç her gün 10.30-17.00 saatleri arasında açık olan müzenin tamamını bir günde hatta çok daha uzun bir süreçte gezmek imkansız olduğu için bir plan edinip, gezmek istediğiniz öncelikli kısımları belirlemeniz gerekiyor.

Steiglitz Müzesi, Rus Sanatları Müzesi, Puşkin Müzesi, Rusya’nın da en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan Yeniden Diriliş Kilisesi, Cathedral of Our Lady of Kazan (Kazansky Sobor), Stroganov Palace, muhteşem mimarisiyle başyapıt değeri taşıyan Mermer Saray, bahçesi muazzam bir park olan ve  on yedinci yüzyılda süslenmiş büyüleyici işlemeleri, resimleri ve süsleri ile Catherine Palace and Park, Aziz İshak Katedrali, Şehrin en eski taş binası Yazlık Saray, Petro tarafından 1703’te  St. Petersburg’da yaptırılan ilk yapı olan Peter Paul Ka St. Petersburg’un en eski binalarından biri olan tersanenin yerine 19. yüzyıl başlarında inşa edilen Donanma Binası, lesi, Rasputin’in öldürüldüğü saray olarak bilinen Yusupov Sarayı, St. Petersburg’un dikkat çekici yapıları arasında yer alan  Rusya Ulusal Kütüphanesi St. Petersburg’da gezebileceğiniz yerler arasındadır.

Alışveriş
Rus çikolatası, havyar, votka ve el işi ürünler, matruşkalar, ahşap kutular, satranç takımı alabileceğiniz alternatifler arasındadır. Hediyelik eşya arıyorsanız Dökülen Kan Kilisesi’nin hemen karşısında yer alan turist pazarında geleneksel ürünler bulunduğundan hediyelik eşyaları buradan almak mümkün olmaktadır. Özellikle dünya liderlerinin suratlarıyla yapılan matruşkalar en çok satılan ürünler arasında yer alır. Hediyelik eşya alırken pazarlık yapmakta yarar vardır. Kuznechy Pazarı, kentin en renkli ve en önemli alışveriş pazarıdır. Bir diğer  yerel pazar ise Apraksin Dvor’dur.

Yeme & İçme
Şehirde pahalı restaurantlar olduğu kadar fast food türünde yiyecek yiyebileceğiniz yerler ya da daha uygun fiyatlı  lokantalar da bulunuyor. En eski restoranlardan biri Palkin, her ne kadar pahalı olsa da tarihi bir yerde yemek yemek isteyenler için önerilebilir. Küçük odalardan oluşan Gogol, tavuk kiev, yer mantarı, kaz ciğeri ve tavşan güveci  yenilebilinecek bir restauranttır ve sıcak bir atmosfere sahiptir.

Rus yemeklerinin ağırlıklı olduğu Kalinka’da her akşam Rus şarkıları, balalayka eşliğinde yemek yenebilir. Rus mutfağı lahana, patates gibi sebzerle hazırlanan yemekleriyle ünlüdür. Borş çorbası en meşhur çorbalarındandır; kırmızı pancar, sebze ve etle pişirilip ekşi kremayla sunulur.

Dünyanın ikinci en büyük Votka fabrikası St. Petersburg’dadır. Votka çoğunlukla yemeklerle, özellikle de zakuski ile sunulur. Aynı zamanda Rusya  önde gelen şarap üreticilerinden biri olduğundan dolayı, şarap şehir sakinlerinin başlıca tercihleri arasındadır.

Resmi Din: Nüfusun çoğunluğu Ortodoks’tur
Resmi Dil: Rusça
Para Birimi: Ruble
Saat Farkı: +1
Elektrik: 220 V
Vize: Vize gerekmemektedir

TEILEN
Önceki İçerikFloransa
Sonraki İçerikZürih