Stockholm gezi rehberi

Stockholm
İsveç’in başkenti Stockholm adeta gidenleri kendine aşık eden bir şehir, tarihi, kültürü, doğası ile gezmeye doyulamayacak büyülü bir şehir. Bu şehre kuzeyin Venedik’i de denebilir. Stockholm 14 ada üzerine kurulmuş bir şehir ve bu şehirdeki 57 köprü adaları birbirine bağlıyor. 70 müze ve 100 sanat galerisine sahip olması da tarih, sanat ve kültür meraklılarını ayrıca etkiliyor. 1998 yılında Avrupa Kültür Başkenti seçilen Stockholm’de Drottningholm Sarayı ve Skogskyrkogården UNESCO tarafından korumaya alınmış. Şehirde 38 parkın bulunması ve yeşilliğin fazla olması şehre ayrı bir güzellik katıyor.

Eğer ayıracağınız daha fazla vakit yoksa Stockholm bir hafta sonu kaçamağı için bile seyahat planlarınızda yer alabilir. Soğuğu sevmeyenler için yaz ayları bu şehre gitmek için daha uygun. Eğer yazın giderseniz geceleri çok daha renkli çünkü beyaz geceler nedeniyle hava geç kararıyor. Beyaz geceleri yaşamak istiyorsanız Haziran, Temmuz, Ağustos ayları seyahat için uygun aylar. Eylül-Ekim ya da Nisan-Mayıs ayları da hava koşulları açısından seyahat için seçilebilecek aylar arasında tercih edilebilir.

Ulaşım

Türk Hava Yolları’nın direkt seferleri ile Stockholm’e rahatlıkla ulaşabilirsiniz. İstanbul’dan yaklaşık 3,5 saatte Stockholm’e ulaşabiliyorsunuz. Diğer havayollarının aktarmalı uçuşları da mevcut. Arlanda havalimanı şehre 45 kilometre mesafede bulunuyor. Arlanda Ekspres ile 20 dakikada şehir merkezine ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Şehirde gezerken metro ve otobüsleri kullanabilirsiniz.

Konaklama

Şehirde kalabileceğiniz birçok otel seçeneği mevcut. Metroya yakın bir otel seçmek gezerken daha avantajlı olabilir. Gamla Stan turistik bir bölge olması nedeniyle daha pahalı. Kalabileceğiniz oteller arasında popüler bir otel olan Nordic Light, restoranı ile ün yapmış Berns Hotel, Hotel Radisson SAS, şık bir otel olan Hotel Diplomat, Hotel Birger Jarl, Rival Otel, Best Hostel City, Freys Hotel Lilla Radmannen, Sheraton Stockholm Hotel, Grand Hotel gibi oteller yer alabilir.

Gamla-Stan

Gezilecek yerler

Seyahatinizde gezerken müzelere gitmeyi ve kanal turu yapmayı düşünüyorsanız, ulaşımı da kapsayan Stockholm Card almanızda fayda var, daha karlı oluyor. Stockholm’de gezilecek oldukça fazla müze, tarihi yer ve bölge var. Stockholm’ de gezilip görülecek ana bölgeler Gamla Stan, Kungsholmen, Vasasgaten, Skeppholmens, Djurgarden, Södermalm, Östermalm, Norrmalm. Stockholm’ün adalarına gitmek için bot turlarına katılabilirsiniz.

Stockholm denilince ilk akla gelen yer olan Gamla Stan turistlerin en çok bulunduğu bölümlerden biri. Gezi listenizin ilk sırasında yer alması gereken bir bölge. Ortaçağ İskandinav mimarisinin tüm güzel örneklerine burada gezerken rastlayabilirsiniz. Kafeler, dondurmacılar ve sokak sanatçıları bölgeye ayrı bir renk katıyor. Şehrin Old Town’u olan bu adada bulunan ve Kraliyet ailesinin evlilik, taç giyme ve vaftiz törenlerinin yapıldığı Katedral 1279 yılında inşa edilmiş. Katedralin içerisinde pek çok tarihi eser de sergileniyor. Nobel Müzesi, yine Gamla Stan içerisinde bulunan gezebileceğiniz bir başka müze. The Royal Palace ihtişamlı sarayın içerisinde birbirinden farklı birkaç müze mevcut ve yaklaşık 600 odası bulunuyor. Geçmişten kalan birçok eski eşyayı, eski kral ve kraliçeler tarafından kullanılmış odaları görebilirsiniz. Södermalm, Gamla Stan’ın hemen aşağısında bulunuyor. Bu bölgede birçok kafe, bar ve kahve dükkanları yer alıyor. Gece hayatı açısından da Stockholm’ün en ziyaret edilen bölgelerinden biri arasında sayılabilir.

Stockholm’de gezebileceğiniz çok fazla sayıda müze bulunuyor. Müze meraklıları bu nedenle müzeleri gezerek bu seyahatten daha da keyif alabilir. En bilinen müze ise 30,000 el sanatı eserinin ve 16,000 tablonun bulunduğu Nationalmuseum adlı ulusal müzedir. Çağdaş Sanatlar Müzesi veya İsveççe adıyla Moderna Museet, İsveç’in ulusal sanat müzesidir. Bu müzede Picasso ve Salvador Dalí gibi isimlerin çalışmaları yer alıyor. Milles Garden Müzesi’nin bahçesinde Carl Milles’in eserleri bulunuyor. Heykeltıraşın ev ve atölyesi müzeye çevrilmiş. Akdeniz Müzesi’nde Akdeniz ülkelerinden toplanmış birçok harika koleksiyon bulunuyor.

Stockholm’deki en ilginç müzelerden biri olan Vasa mutlaka görmeniz gereken müzelerden. Bu müze ismini 1628 yılında batan savaş gemisinden almış. 1628 yılında, ilk seferinde batan ve yüzlerce kişinin ölmesiyle bir faciaya yol açan Vasa adlı bu gemi, 1961 yılında çıkarılarak uzun bir çalışma sürecinin sonunda sergilenmeye başlanıyor. Geminin içine giremeseniz de 69 metre boyundaki bu gemiyi birçok farklı açıdan görebiliyorsunuz. Bu geminin bulunduğu müze İskandinavya’nın en çok ziyaret edilen müzesi unvanına sahiptir. Stockholm’deki en başarılı müzelerden biri de bir fotoğraf müzesi olan Fotografiska. Vaktiniz varsa mutlaka gezin. Bilim ve Teknoloji Müzesi, Polis Müzesi, Askeri Müze özellikle müze meraklıların gezebileceği diğer müzeler arasında.

Stockholm tiyatrolarıyla da ünlü bir şehir olarak biliniyor. Şehirdeki Kraliyet Dramatik Tiyatrosu (Kungliga Dramatiska Teatern) Avrupa’nın en bilinen tiyatroları arasında. Yine Kraliyet İsveç Operası da 1773 yılında açılan eski bir opera binası.

Yeme ve içme

Asya, İtalya, Fransa, Türk, Yunan, İskandinavya, İspanyol ve Orta Doğu mutfaklarından örneklere rastlayabilirsiniz. İsveç mutfağında et ve patatesle yapılan yemekler, herring balıkları, somon, önemli bir yere sahip. İsveç köftesini mutlaka deneyin. Stockholm’de yöresel yemek olarak akla gelecek ilk seçenek meşhur İsveç köftesi. Votkası ile de meşhur. Alkollü içkiler biraz pahalı. Vasa Müzesi’ni gezdikten sonra karnınız acıkırsa müze yakınındaki Strund Bryggan şık ambiyansı ile güzel bir seçenek. Şehrin en iyi restoranları arasında Operakallaren, Restaurang Prinsen, Berns Restaurant, Mistral, Kungsholmen, Esperanto sayılabilir.

Alışveriş

Hediyelik eşyalar biraz pahalı olsa da oldukça fazla seçenek sunuyor. Drottninggatan üzerinde pek çok hediyelik eşya dükkanı mevcut. Burada bolca mağaza bulunuyor. Hem kendinize hem de hediyelik olarak bulabileceğiniz birçok ürün var. Dalahorse adı verilen üzeri desenli atlar, Viking ve Troll oyuncakları, eldivenler, bereler, geleneksel kıyafetler içinde İsveç köylülerinin oyuncakları, bardaklar, anahtarlıklar, tepsiler, çikolata, tişörtler hediyelik alabileceğiniz ürünler. Cam eserler de oldukça başarılı. Birçok yerde noktasında H&M mağazalarını bulmak mümkün. Nordiska Kompaniet birçok kişinin uğradığı çok büyük bir mağaza. Geleneksel ve otantik ürünler arıyorsanız Old Town tam size göre.