Sömestre Tatilinde Kuzey Kutbu’nda Cam Tavanlı İglo Keyfini Sürün

laponya

Bu sömestre tatilinde Kuzey Kutbunda masalsı bir yolculuğa var mısınız? O halde Kuzey’in güzellikleriyle buluşacağınız Laponya turlarını inceleme zamanı. Laponya turu kış tatili için ideal seçeneklerden biri. Eğer siz de bu deneyimi yaşamak istiyorsanız, Laponya turu ile Helsinki’den başlayıp Ivola, Saariselka, Kirkenes, Rovaniemi, Kemi ve Helsinki bölgelerini keşfedeceğiniz 7 günlük keyifli bir tatile çıkabilirsiniz.

Turun ilk durağı Lapland bölgesindeki Kirkenes oluyor. Burası Yengeç avına çıkmak için ideal bir durak. Bu gölgede denizdeki buzun durumuna göre kar-motoru araçlarıyla Kral Yengeç avına çıkabiliyorsunuz. 7 yıl önce “National Geographic” (Ulusal Coğrafya) kanalı tarafından dünyanın en maceralı aktivitelerinden biri olarak kabul edilen Kral Yengeç safarisi denemeye değer.

Rovaniemi
Buzdan yapıları, geyik safarileri ve Noel Baba köyü ile adından söz ettiren Rovaniemi, farklı bir kış tatili düşleyenler için ideal bir adres. Rovaniemi’de buzdan yapılma pek çok yapı ve eşyayla karşılaşmak mümkün. Buzdan yapılmış oteller, kiliseler ve yorganlar dikkat çekenler arasında.

Kışları oldukça soğuk geçen bölgede yapılacak birçok aktivite bulunuyor. Snowmobillerle dağları ve ormanları aşıp Husky çiftliğine gidebilir, burada husky ve geyik safari yapabilirsiniz. Husky Çiftliği’nde Laponya’nın yerel halkı olan Samilerden kendi kültürleri ve ren geyiklerinin yetiştirilmesi hakkında bilgi alabiliyorsunuz. Aynı şekilde Ren geyiğine bağlı kızakların nasıl çekildiğini öğrenip bu kızaklarla küçük bir gezintiye çıkabilirsiniz.

Ayrıca kar yürüyüşü yapabilir veya kar motorlarıyla kutup gezisi yapabilirsiniz. Kutup safarilerinde kuzeyin doğal güzelliklerini yakından görme fırsatı bulurken, buz kaplı göllerde balık tutma deneyimini yaşayabilirsiniz.

Rovaniemi’de görülmesi gereken yerlerden biri de Noel Baba köyü. Burada Noel Baba’nın evi dışında heykelleri ve ona özgü hediyeliklere rastlayabilirsiniz. Özellikle çocuklu ailelerin burada keyifli vakit geçireceğine şüphe yok.

Kemi
Laponya turunun diğer bir ilgi çekici noktası ise Kemi oluyor. Bölgenin limanından Sampo Buzkıran gemisine binerek Kuzey Bothnia Körfezinde buzlar arasında olağanüstü bir yolculuğa adım atabilirsiniz. Bu tur esnasında rehber eşliğinde Buzkıran gemisini yakından tanıma ve inceleme imkanı yakalayacaksınız. Geminin restoranında leziz bir brunch yaparak bu anları daha keyifli hale getirebilirsiniz.

Avrupa’nın en büyük buzlu alanındayken bir çılgınlık yapıp kendinizi buzlu denize atabilirsiniz. Kulağa çılgınca geliyor olabilir ancak bunun için gerekli özel elbise ve servisin verileceğini belirtelim.

Helsinki
Dünyanın en kuzeydeki başkentlerinden biri olan Helsinki, çeşitli takım adaları, 300’ü aşkın gölleri, tarihi yapıları, kaliteli restoranları ve renkli gece hayatıyla oldukça canlı bir şehir. Şehirde gezip görülecek birçok yer bulunuyor. Helsinki Katedrali, Senato Meydanı, Belediye Binası, Hükümet Sarayı, Market Meydanı, Finlandiya Ulusal Müzesi, Uspenski Orthodox Katedrali, Havis Amanda Heykeli mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

Tam bir kültür ve sanat şehri olan Helsinki’de hemen her gün bir etkinlik, konser ve sergiye rastlamak mümkün. Kışları adeta bir masal diyarına bürünen Helsinki’nin güzelliği hafızalarınızdan silinmeyecek.

Bu yarı yıl tatilinde Kuzey’i keşfetmek istiyorsanız, tercihinizi Sömestre yurtdışı turları arasında yer alan Laponya turundan yana kullanabilirsiniz. Laponya turu seçenekleri için www.setur.com.tr sitesinden detaylı bilgi alabilirsiniz.