Sömestr tatilinde çocuklarınızla gidebileceğiniz 5 müze

Sömestr tatilinin gelmesinin ardından tüm ailelerde çocukları için plan yapma telaşı da başlamış durumda. Sömestr tatilinde neler yapılabilir?

sömestr-9

Çocukların bu tatilde eve tıkılıp kalmasını istemeyen aileler onların keyifli vakit geçirmesini sağlarken aynı zamanda gelişmelerine de katkı sağlayabilecek faaliyetler arıyor. Çocuklarınızla daha kaliteli vakit geçirmek ve onların eğlenmesini de sağlayabilmek için sömestr tatilinde yapabileceklerinizden biri de müzeye gitmektir.

Sömestrde çocuğunuzla gidebileceğiniz müzelerde hem siz hem de çocuklarınız oldukça eğlenceli, kültürel ve sanatsal açıdan doyurucu bir gezinti gerçekleştirebilirsiniz.

Oyuncak Müzesi: Sunay Akın’ın Göztepe’de bulunan ve ailesinden kalmış olan köşkte kurmuş olduğu Oyuncak Müzesi üç ay için Başakşehir’de olacak. Daha önce sergilenmeyen oyuncakların da olduğu bu müzede, çocuklarınızla birlikte siz de oldukça keyifli vakit geçirebilirsiniz. Ünlü şair ve yazarın yirmi yıl boyunca kırk farklı ülkeden toplamış olduğu oyuncakların sergilendiği müzede antik oyuncaklar oldukça beğeni topluyor. Çocukluğunuza ait ve daha eski dönemlerden oyuncakları görebileceğiniz müzede yaklaşık altı bin oyuncak bulunuyor. Bu yüzden her yaştan çocuğunuzu alarak ailecek keyifli bir gün geçirebilmek için mutlaka müzeyi ziyaret etmelisiniz.

Adalar Müzesi: Büyükada’da bulunan müze, İstanbul’un ilk çağdaş kent müzesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Müzenin yaklaşımı, içeriği, sunumu, etkinlikleri, mekanları ve yerleşimi göz önünde bulundurulduğu zaman ziyaretçiler için farklı bir deneyim sunduğunu görebiliyoruz. Müzeye giriş yaptığınız zaman sizi İstanbul’un dokuz adasının çeşitli haritaları ve bu adaların uzay fotoğrafları ile yapılmış olan Giriş animasyonu karşılamakta ve bu Adalar’la ilgili temel kentsel bilgiler de veriliyor. Doğayı koruma mesajı içeren müzede Adalar’ın doğası, tüm zenginlikleri, tarihi zenginlikler ve zamanla kaybolmuş olan canlı türleri çocukların oldukça fazla ilgisini çekiyor.

Aşiyan Müzesi: Beşiktaş’ta bulunan ve ünlü Türk şairi Tevfik Fikret’in yaşadığı ev olarak bilinen Aşiyan Müzesinde ünlü edebiyat isimlerinin çeşitli eşyaları ve eserleri de bulunuyor. İlk katında Edebiyat-ı Cedidecilerin kitapları, özel eşyaları ve fotoğrafları sergileniyor. Ayrıca Abdülhak Hamit’in kişisel eşyaları, fotoğrafları, tabloları, koltukları ve çalışma masası gibi eşyalarının olduğu Abdülhak Hamit Salonu da bulunuyor. Bir kadın şair olan Nigar Hanım’ın fotoğrafları, resimleri, kitapları, şahsi arşiv ve eşyalarının sergilendiği Şair Nigar Hanım Odası da yine bu müzenin en ilgi çeken köşeleri arasında yer alıyor. Bu örneklerin yanı sıra pek çok yazar, şair ve devlet adamına ait eserlerin bulunuyor olması bakımından çocuklarınızı mutlaka Aşiyan Müzesine götürmelisiniz.

Deniz ve Su Ürünleri Müzesi: Beyoğlu’nda bulunan müze, 1912’den bu yana Türk Deniz Taşımacılığı ile ilgili bilgileri içeriyor. İçerisinde Mustafa Kemal Atatürk’ün gemi hatıra defterine yazmış olduğu el yazmalarını, resimleri, maketleri ve pusula, telgraf ve fener gibi gemi objelerini de içeriyor. Ücretsiz giriş yapılabilen müzeyi çocuklarınızla rahatlıkla gezebilir, denizde yaşam hakkında pek çok bilgi edinebilirsiniz.

Havacılık Müzesi: Bakırköy’de bulunan Hava Harp Okulu Komutanlığı içerisindeki müzede 1. Dünya Savaşı sırasında muhtelif milletlere ait olan teyyareler ve sonraki dönemlerde Almanlar tarafından yapılmış olan her tip teyyareden birkaç adet bulunuyor. Şeref Salonunda Türk Hava Kuvvetlerinin tüm fors ve flamaları sergileniyor. Ayrıca hediyelik eşya almak için de bu bölümü kullanabilirsiniz. Ayrıca müze içerisinde Anılar Salonu ve Kıyafetler Salonu da bulunuyor. Bu müzeyi gezerek değişik tiplerdeki savaş uçaklarını görebilmeniz mümkün olacağı gibi THK’nın kullanmış olduğu pilot teçhizatı, pilot tulumu, bayan subay üniforması, hava er elbisesi ve subay üniforması gibi kıyafetleri de görme olanağına sahip olabilirsiniz.