Şirince’de neler yapılır?

sirince-1
İsmine yakışır Şirin bir Rum köyü olan Şirince, gezginlerin en çok merak ettiği yerler arasında geliyor. İzmir yakınlarında keyifli bir dağ molası vermek isteyenlerin de ilk tercihlerinden biri. Sıcak ve sevimli pansiyonlarıyla hafta sonu kaçamakları için ideal bir adres olan Şirince, tarihi dokusu, doğal güzellikleri, etkileyici mimarisi, leziz şarapları, dokuma ürünleri ve daha birçok çekiciliği ile bizleri kendine çekiyor. İzmir’den Selçuk’a varıp, Selçuk’tan 10 km’lik dağ yolunu kat ettiniz mi Şirince köyündesiniz demektir. Şirince’de ne yapmalı, nereleri gezmeli diyenler için 6 güzel aktiviteyi derledik.

sirince

Köyün Sokaklarını keşfe çıkın
Yerleri taş döşeli, dar sokaklarını gezip bugüne kadar iyi bir şekilde korunmuş mimari dokusuna hayran kalabilirsiniz. Geleneksel yapısı bozulmadan yenilenmiş evler de oldukça dikkat çekiyor. Doğayla iç içe olacağınız, leziz yemeklerin tadına varacağınız bu yerde keyifli bir gün geçirebilirsiniz. Bu gezinti sırasında bol bol fotoğraf çekmeyi ihmal etmeyin.

Yöresel lezzetlerin tadını çıkarın
Bu şirin köy, tarih kokan sokaklarıyla olduğu kadar yöresel lezzetleriyle de öne çıkıyor. Özellikle Türk mutfağını ve tencere yemeklerini tatmak isteyenler için zengin seçenekler bulunuyor. Ege otlarıyla hazırlanan ot yemekleri, yöresel şiş kebabı, keşkek ve çorbalar yöreye özgü tatların başında gelmekle birlikte, tadına doyamayacağınız bir lezzet varsa o da köy kahvaltısı. Enfes köy ekmeği, köy reçelleri, , Ege’nin zeytinleri, doğal peynirler ve envai çeşit kahvaltılarıyla damaklarınız şenleniyor.

Yerli halkın evlerinde pişirdikleri köy ekmekleri, sebzeli yemekler ise gerçekten denemeye değer. Asma yapraklarına sarılmış dolmaların da tadına bakmak gerek.

Köyün yöresel tatlarından biri de has zeytinyağı ile tatlandırılan yeşil zeytin. Bu noktada köy yolunda her adım başı zeytin ağacı görmeniz mümkün. Evlerde de değişik yöntemlerle yemeklik zeytin üretiliyor. Çürütme, baskı zeytin, kırma ve yuvarlama olmak üzere birçok çeşidi var. Bu zeytinler genelde restoranlarda meze olarak sunuluyor. Beyaz köy peyniri ve söğüş de diğer mezeler arasında yer alıyor. Kısacası Şirince’ye gitmişken köyün nefis yöresel yemeklerinin tadına bakmadan dönmeyin.

Ata binin
Şirince’de yapılabilecek keyifli aktivitelerden biri de ata binmek. Güzel bir at turu ile oldukça hoş dakikalar geçirebilirsiniz. Birkaç seyis bu hizmeti sağlıyor. Turistlerin 200 TL’ye bindiği tura ufak bir pazarlıkla 15-20 TL’ye binmeniz mümkün. Meydanın yakından Kuleye kadar zevkli bir gezinti yapabilirsiniz.

Bölgedeki tarihi yapıları Gezin
Bölgede görülmeye değer birkaç güzel yapı bulunuyor. Bunlardan ikisi ise Hodri Meydan Kulesi ile St John Kilisesi. Köyün uç noktasında bulunan Hodri Meydan Kulesi, üzerindeki yazıdan da anlaşıldığı üzere “Zalimin aczini görmek ve göstermek için” inşa edilmiş bir yapı. Zalimin aczini görüp görmemeniz konusunda bir şey diyemeyiz ancak harika bir manzaraya sahip olduğunu belirtelim.

Bölgede bugünlere kadar gelmiş iki kilise bulunuyor. Bunların büyüğü olan St John Kilisesi, köyün meydanındaki görülecek yerlerden.

Şirince Şarabının tadına varın
Şirince denilince ilk akla gelen şeylerden biri de şaraplarıdır. Çevresi üzüm bağlarıyla dolu olan bölgenin şaraplarını tatmadan dönmek olmaz. En ünlü şarabı yaban mersini şarabı olup böğürtlen, vişne, ahududu, çilek, elma, şeftali, kavun, ayva, kivi, nar, kayısı birçok çeşidi bulunmakta.

Köy meydanındaki çarşının yakınında Şarap evlerine rastlayacaksınız. Ahşap dekorlu, sıcak ve rahat bir atmosfere sahip bu şarap evlerinde leziz şarapların tadını çıkarabilirsiniz. Bu mekanlarda dilediğiniz şarabın tadına bakıp beğendiğinizi satın alabilirsiniz. Burada birçok marka şarap ikramlarıyla bir yarış halinde gibi.

Ailece oturabileceğiniz güzel bir yer arıyorsanız, Kırkınca Şarap evini tercih edebilirsiniz. Özellikle kış aylarında ayrı bir keyifli olan bu yerde, şömine başına kurulup canlı müzik eşliğinde şarabınızı yudumlayabilirsiniz.

Hediyelik Eşya Çarşısı’nda alışverişe doyun
Yerel ürünler ve turistik eşyalarla dolu sıralı dükkanların bulunduğu çarşı alışveriş severler için harika bir durak. Yöre halkının dantelli dokuma kumaştan yaptığı gömlekler, iğne oyalı yazma, çorap, yün eldiven gibi el işi ürünlerin yanında büyük bir emekle yaptıkları zeytin, zeytinyağı, kurutulmuş meyve, sebze, hamur işleri gibi çeşitli ürünler hem köy meydanı hem de çarşıda kurulmuş tezgahlarda bulunuyor. Buna ek olarak seramik zeytinlikler, ahşap kuklalar, deri masklar da çarşıda yer alan ürünler arasında. Çeşitli butikler ve biblolar satan dükkanların bulunduğu çarşıda keyifli bir alışveriş turu yapabilirsiniz.

Şirince’de hediyelik eşyalar arasında en çok aksesuarlar ilgi görmekte. Sihirli taşlarla yapılan kolyeler ve yüzükler oldukça dikkat çekiyor. Yumurta üzerine sabırlı bir el işçiliğiyle gerçekleşen takılar ise görülmeye değer.

Kendinize ve yakınlarınıza hoş hediyelikler alabileceğiniz çarşıda, bir çok butik ve hediyelik eşya dükkanları da bulunuyor. Dokuma saf yün ve ipek şallar, örtüler, fularlar, özel tasarım ipek kırlent, masa örtüsü, yatak örtüsü, koltuk şalı gibi zengin ev dekorasyon ürünleri bulabilirsiniz.

Şirince şarapları başta olmak üzere zeytinyağı, zeytinyağı sabunları, kurutulmuş meyveler, envai çeşit reçeller, damla sakızı macunu gibi yöreye özgü lezzetleri alarak sevdiklerinize götürebilirsiniz.