Şeker Bayramı’nda Paris’te olmak için 8 neden

paris-eyfel-kulesi

Avrupa’nın en romantik şehirlerinden biri olan Paris, buram buram sanat kokan bir kent. Etkileyici müzeleri, köprüleri, tarihi yapıları, parkları ve alışveriş mekanlarıyla gezginleri büyüleyen şehri görmeniz için pek çok sebep var.

Köprüleri
Sen Nehri üzerindeki en eski köprü olan Pont Neuf, üzerinde atlar bulunmayan ilk köprü olmasıyla biliniyor. Ayrıca şehirde kaldırıma sahip ilk köprü olmasıyla da Parislilerin buluşma noktası haline gelmiş. 232 metre uzunluğu ve 22 metre genişliği olan Pont Neuf, şehrin en güzel köprülerinden.

Birbirini seven çiftlerin uğrak durağı olan Aşıklar köprüsü ise yüzlerce kilidin asılı olduğu ilginç bir köprü. Burada insanlar dileğini dileyerek köprüye kilit takıyor ve kilidin anahtarını nehre atıyorlar. Böylece aşklarının sonsuza dek süreceklerine inanıyorlar. Rengarenk kilitlerle dolu olan bu köprü şimdilerde oldukça renkli bir yer halini almış.

Müzeleri
Louvre Müzesi, Orsay Müzesi, Picasso Müzesi ve Ulusal Doğal tarih müzesi şehirde görülmeye değer müzelerden. Paris’in en önemli müzelerinin başında gelen Louvre’da Orta Çağ’dan 19. Yüzyıla kadar olan birçok önemli eseri görebilirsiniz. Bunlar arasında en dikkat çekeni ise ünlü Monalisa tablosu. Son derece ihtişamlı olan müzeye hayran kalacaksınız.
Zamanında tren garı olarak kullanılan Orsay Müzesi ise, Sein Nehri yakınlarında bulunun bir devlet müzesi. Ünlü heykel ve resimlerin yer aldığı müze mutlaka görülmeli.

Eyfel Kulesi
Paris’in etkileyici yapılarından biri olan Eyfel Kulesi, şehirde görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Dünyanın en çok ziyaret edilen kulesi olan Eyfel Kulesi’nin üst katlarına çıkıp Paris’in müthiş manzarasını seyredebilirsiniz.

Lüksemburg Bahçesi
Paris’in en popüler parkı olan Jardin du Luxembourg (Lüksemburg Bahçesi) doğayla baş başa kalıp huzur bulmak isteyenler için ideal bir nokta. Lüksemburg Sarayı manzarası, çeşmeleri ve heykelleriyle etkileyici bir güzelliğe sahip parkta keyifli bir gezintiye çıkabilirsiniz. Parkın ortasında yer alan Grand Bassin adlı küçük göl üzerinde çocukların kullanabileceği botlar bulunur. Çocuğunuzla tatile çıkıyorsanız, onlara bu eğlenceli deneyimi yaşatabilirsiniz. Ayrıca kukla tiyatroları ve at binme yerleri de çocuğunuzun ilgisini çekebilir.

Ressamlar tepesi
Sacre Coeur Kilisesinin birkaç sokak ilerisinde yer alan ressamlar tepesi, sokak sanatçılarının resimlerini yapıp sergilediği renkli bir yer. Şehrin hareketli noktalarından biri olan bu tepede mükemmel bir Paris manzarasıyla karşılaşmanız mümkün. Ayrıca ünlü sanatçı Dali’nin heykel ve resim çalışmalarını görebileceğiniz L’Espace Salvador Dali Müzesi de burada bulunmaktadır. Burada kendi portrenizi veya karikatürünüzü çizdirebilir, resimlerden birini satın alabilirsiniz. Sıra beklerken meydandaki hediyelik eşya dükkanlarına göz gezdirip güzel kafelerde bir kahve içebilirsiniz.

Eğlence
Renkli gece hayatıyla bilinen Paris’te birçok bar ve gece kulübü bulunuyor. Rue Amelot, Jean Pierre ve Champs-Élysées’de yoğunlaşmış gece mekanları arasında La Perle, Le Kitch, Panic Room, Chez Janette, Lido gibi mekanlar öne çıkıyor. 60’lardan kalma bir rock barı olan Le Fanfaron rock severler için ideal bir adres. Dans etmeyi sevenler için ise Panic Room’u önerebiliriz.
Paris’e gitmişken dünyanın en eğlenceli kabarelerinden birini seyretmeden dönmek de olmaz. Lido Gösteri merkezinde yemekli veya yemeksiz gösterilere katılarak unutulmaz bir gece yaşayabilirsiniz.

Alışveriş
Modanın kalbinin attığı yerlerden biri olan Paris, dünyaca ünlü markaların mağazaları, özel tasarım butikleri, küçük dükkanları ile alışveriş severler için adeta bir cennet gibi. Galeries La fayette ,Champs-Élysées, Le Bon Marche, Boutique Repetto, Pretty Box şehirdeki en güzel alışveriş duraklarından.
Haussmann Caddesinde yer alan La fayette şehrin en ünlü ve büyük alışveriş merkezi. On katlı yapının cam ve demirden yapılmış görkemli kubbesi oldukça dikkat çekici. Galeries Lafayette içerisinde ünlü markalara ait çeşitli elbiseler, ayakkabılar, çantalar, ev ürünleri ve kozmetik ürünleri bulabilirsiniz.
Sokak pazarlarını da es geçmeyin. Puces De montreuil, Aux Puces de Saint-Quen olmak üzere iki tane ünlü ikinci el pazarı bulunuyor. Cumartesi, Pazar, Pazartesi’leri 07.30’dan 19.00’a kadar açık olan Puces De montreuil’de aklınıza gelebilecek her şeyi bulmanız mümkün. Cumartesi, Pazar ve Pazartesi günleri 09.00 – 18.00 arasında açık olan Aux Puces de Saint-Quen ise kıyafet, plak, kitap, eski ya da antika mobilya gibi ikinci el ürünleri bulabileceğiniz bir bit pazarı.

Yemek
Fransız mutfağı, bol tereyağlı, et ağırlıklı yiyeceklerden oluşuyor. Sofralarından peynir ve şarabın eksik olmadığı Fransızlara özgü tatlar arasında kruvasan, kurbağa bacağı, Ördek konfi ve choucroutte başı çekiyor.
Fransa’da kruvasan ve kahve keyfi yapmak için en iyi adres Café de Flore. Bir Fransız klasiği choucroutte’un en lezizini ise Chez flo’da yiyebilirsiniz. Türlüye benzeyen , sosis, et, lahana ve havuçtan yapılan bu geleneksel Fransız lezzeti denemeye değer.

Paris’e kadar gitmişken profiterol yemeden şehirden ayrılmayın. Au Saint Benoit’te vanilyalı dondurma eşliğinde profiterolün hasını yiyebilirsiniz.
Şeker Bayramı’nı yurt dışında geçirmek istiyorsanız, Paris harika bir seçim olabilir. Setur’un şeker bayramı yurt dışı turları ile keyifli bir gezintiye çıkabilirsiniz. İlham veren gezi blogları arasında yer alan hayatsenin.com rehberiniz olarak her an yanınızda.