Şeker Bayramı’nda Barselona’ya gitmek için 7 neden

la-rambla-barselona

Bu yılki bayram tatilini yurt dışında geçirmek istiyorsanız, sanatın, kültürün ve eğlencenin adresi Barselona sizi bekliyor. İşte Barselona’ya gitmek için 7 Neden:

1.Müzeleri
Bugüne kadar dünya ünlü sanatçıların yaşadığı yer olan sanat şehrinde Picasso Müzesi, Gaudi Müzesi, Salvador Dali Müzesi ve Doğal tarih müzesi gibi önemli sergi alanlarını gezip değerli sanat eserlerini inceleyebilirsiniz.

2. La Sagrada Familia
Gaudi’nin en ünlü eseri olan La Sagrada Familia şehrin en önemli katedrallerinden biri. Görkemli mimarisiyle büyüleyen ve şehrin her köşesinden görülebilen bu tarihi yapıya hayran kalacaksınız. Turistlerin yoğun ilgi gösterdiği katedralin inşasının hala bitmediği ve 2030 yılında tamamlanacağı söyleniyor.

3.L’Aquarium, Port Vell
Zamanında denizcilerin mola durağı olan ‘Port Vell’ limanı şimdilerde Barselona’nın en renkli bölgelerinden biri. Limanda bulunan, Avrupa’nın en büyük akvaryumlarından biri olan L’Aquarium’u mutlaka görmelisiniz.

4.Katalan kültürü
İspanya’nın özerk bir bölgesi olan Katalonya’da yaşayanlara Katalan deniyor. Barselona, nüfusunun yarısını oluşturan Katalanlardan birçok konuda etkilenmiştir. Katalanların kendi dilleri ve farklı gelenekleri bulunmaktadır. Örneğin; boğa güreşi ve flamenko dansı gibi İspanyaya özgü kavramlar Katalanlar için bir şey ifade etmemektedir. Katalanlarda Flamenko yerine Sardana dansı öne çıkmaktadır. Pazar günleri kent sakinleri Sagrada Familia katedralinin önünde buluşup bu dansı yaparlar.

5.Gece hayatı
Şehirde gece hayatı denilince akla ilk olarak Flamenko ve yerel danslar geliyor. Birçok mekanda Flamenko izlemek mümkün, ancak Teatro Poliorama’yı listenizin başına almalısınız. Ayrıca eğer Endülüs bölgesine gidecekseniz, Flamenko’yu burada izlemeniz daha iyi olacaktır.
Calle Pau Claris ile Call Aribau arasında ise birçok bar, disko ve çeşitli eğlence mekanlarına rastlayabilirsiniz. Burada her tarza uygun mekan bulmanız mümkün. Gece hayatının gözde duraklarından City Hall ve Shoko’da eğlencenin tadını çıkarın.

6.Alışveriş
Barselona’nın ünlü caddelerinden La Rambla, alışveriş severler için ideal bir adres. Dünyaca ünlü mağazaların, butiklerin, hediyelik eşya dükkanlarının bulunduğu La Rambla’da alışverişe doyabilirsiniz. Ayrıca El sanatları, antikalar, hediyelik eşyalar, özel tasarım giysiler arıyorsanız Diagonal Mar, Barcelona Glories ve Avenida Diagonal Caddesi’ne uğramanızı öneririz. Tasarım butikleriyle dolu olan El Born semtini de es geçmeyin. Tasarım kıyafetlere meraklıysanız, Raval’deki MACBA veya Gracia’daki C/Verdi tam size göre. Barselona’ya gitmişken İspanyol yelpazeleri, Gaudi’ye özgü hediyelikler, İspanyol kızı bibloları, Boğa güreşi temalı objelerden birini almadan dönmeyin.

7.Yemek
Katalonya’ya özgü yemekleri ve deniz ürünleriyle öne çıkan İspanyol mutfağında birbirinden güzel lezzetler bulunuyor. İspanyol usulü patatesli omlet, deniz ürünleriyle hazırlanan bir pilav türü olan Paella, şarap ve Portakal suyuyla hazırlanan bir içecek olan Sangria şehrin ünlü tatlarından. Catalina, Barceloneta ve Cerveseria Catalana’da Barselona mutfağının en güzel örneklerini deneyebilirsiniz. Şehirde her damak zevkine ve bütçeye uygun restoran bulmanız mümkün.

Şeker Bayramı’nda Barselona’nın bu güzelliklerini keşfetmek istiyorsanız, şeker bayramı yurt dışı turları arasında yer alan Barselona turunda yerinizi ayırtın. Gezi blogları arasına yeni katılan hayatsenin.com rehberiniz olarak her an yanınızda.