Santorini

Santorini

Benzersiz denizi ve volkanik yapısı ile büyüleyici bir güzelliğe sahip olan Santorini, Yunanistan’ın en beğenilen adasıdır. Volkan patlaması anında yerin kırılıp sulara gömülmesiyle oluşmuş geniş uçurumu Santori’nin ilgi çeken özelliklerindendir. Beyaz boyalı evleriyle meşhur olan Santorini Dünya’nın 5.en ünlü adasıdır. Santorini’de gün batımını izlemek ayrı bir keyiftir. Adanın dört bir yanından pek çok kişi bu muhteşem manzarayı seyretmek için, gün batımının en iyi izlendiği nokta olan Oia’da buluşurlar. Pek çok çiftin evlendiği nokta olarak bilinen Santorini Krateri eşsiz bir gün batımı manzarasına tanıklık eder.

Santorini’de genel olarak kuru ve rüzgarlı bir hava görülür. Gündüzleri sıcak havanın hakim olduğu bölgede, geceleri serin geçer. Yoğun kalabalığın yaşanmadığı ve havaların ideal olduğu bahar ayları Santorini’yi ziyaret etmek için uygun bir dönemdir. Çoğu otelin kapalı olduğu kış aylarında gidilmesi pek önerilmez. Ancak kültürel gezi amaçlı bir tatil planlıyorsanız konaklamanın ucuz olduğu kış aylarını tercih edebilirsiniz.

 

Santorini’ye uçak yolculuğuyla, Atina aktarmalı seferlerle ulaşmanız mümkün. Eğer turla yola çıkmadıysanız Marmaris’ten Rodos’a giden feribotlara binip Rodos’tan direk Santorini’ye uçabilirsiniz.

Şarapları ile ünlü adada Yunan mutfağına özgü zeytinyağlı yemekleri ve lezzetli deniz ürünlerini tadabileceğiniz pek çok mekan bulabilirsiniz. Pek çok lüks restoranın yer aldığı adada yunan mezeleri ve dünya mutfağının seçkin yemekleri ile kendinize ziyafet verebilirsiniz.

Mykonos’tan sonra gece hayatının en renkli yaşandığı durak olan Santorini’de her tarza uygun kafeler, barlar ve tavernalar yer almaktadır. Birbirinden eğlenceli mekanlarda keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

Alınabilecekler listesinin en başında adaya özgü olan Santorini şarapları gelir. Bunun yanı sıra hediyelik eşyalar, yerel kıyafetler, Yunanistan’a has pek çok eşyayı Santorini de bulmak mümkündür.

Ne yapılır?
Santorini krateri ve ortasında bulunan adaya düzenlenen turlara katılarak keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. Bunun yanı sıra şifalı suyuyla bilinen krater göllerinde yüzerek farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Atv kiralayarak adayı gezmek de eğlenceli bir aktivite olabilir. Yürüyerek gezmenin ayrı bir tadı olsa da atv heyecan verici olacaktır. Dilerseniz adanın sembollerinden biri olan eşek taksiler ile de gezintiye çıkabilirsiniz

Temmuz ayında adaya yolunuz düşerse şehrin en önemli festivallerinden biri olan Santorini Caz Festivaline gidebilirsiniz.

Resmi Din: Hristiyan (Ortodoks)
Resmi Dil: Yunanca
Para Birimi: Euro
Saat Farkı: Türkiye ile saat farkı yoktur
Elektrik: 220 V
İletişim: Türkiye’yi aramak için ülke çıkış kodu 00 dır. Ardından Türkiye’nin kodu 90, şehir kodu ve telefon numarasını gelecektir. GSM hatları çalışmaktadır.
Vize: Vize gerekmektedir.