Şangay gezi rehberi

Shanghai
Uzak rota severlerin tercih ettiği şehirlerden biri de Şangay’dır. Bu şehir Uzakdoğu’nun Paris’i olarak da adlandırılıyor. Çin’in en büyük, dünyanın da sekizinci büyük şehridir. Oldukça kalabalık olan bu şehir ayrıca Çin’in en önemli liman şehridir. 2005’te dünyadaki en büyük kargo limanı olmuştur. Şangay kozmopolit yapısıyla Çin’in önemli ulaşım, kültür, ticaret, sanayi ve finans merkezlerinden sayılır. Şehirde gece hayatı da oldukça renklidir. Hareketli bir gece hayatına sahip olan kentte çok sayıda gece kulübü ve disko bulunur.

Şehir eski Şangay ve Yeni Şangay olmak üzere ikiye ayrılır. Yeni Şangay Gökdelenleri ve plazaları ile oldukça etkileyicidir. Bahar Festivali, Lantern Festivali, Şangay Bira Festivali, Şangay Turizm Festivali, Şangay Çay Kültürü Festivali, Dragon Bot Festivali, Yıllık Uluslararası Sanatlar Festivali şehirde düzenlenen festivallerdir.

Şangay’da yazların çok sıcak, nemli ve yağışlı, kışların ise serin geçtiği nemli suptropikal iklim görülür. Şangay’a gidilebilecek en ideal aylar Nisan, Mayıs, Eylül ve Ekim aylarıdır.

Konaklama

Şangay’da konaklama yapılabilecek birçok otel mevcut. Astor House Hotel, Le Royal Méridien, St. Regis Hotel, Grand Hyatt Shanghai, JwMarriott Shanghai, Pudong Shangri-la Sofitel Hyland, Radisson Shanghai New World, The Ritz-Carlton Portman, Panorama Apartment, Shanghai Ramada Plaza, FourSeasonsHote, Park Hyatt, Peninsula Shanghai, Hyatt on the Bund konaklama yapılabilecek oteller arasındadır.

Ulaşım

Şangay’a yaklaşık uçuş süresi 10-11 saat civarındadır. Türk Hava Yolları ile İstanbul’dan uçulabilmektedir. Direkt uçuş yapmak isteyenler Türk Hava Yolları’nı tercih edebilir. Diğer havayolları şirketlerinin aktarmalı uçuşları da kullanılabilir.

Gezilecek yerler

Şangay’da gezebileceğiniz oldukça çok yer var. Hangi birinden başlayacağım diye endişe ediyorsanız, daha kolay karar verebilmeniz için sizlere gezilebilecek yerleri hazırladık.

Şangay’a gidenlerin ilk yapması gerekenler öncelikle şehrin önemli caddelerini gezmek. Aradığınız her şeyi bulabileceğiniz hem modern alışveriş merkezlerinin hem de tarihi dükkanların olduğu bir yer olan Nan Jing de bu caddelerin başında geliyor. 5.5 km. uzunluğunda ve araç trafiğine kapalı bir cadde. Nan jing caddesi şehrin en işlek caddesi olmakla birlikte turistlerin en çok ziyaret ettiği ve aynı zamanda en pahalı mekândır. Orta Tibet Caddesi’nde gezerken güzel yemekler yiyip hediyelik eşyalar alabileceğiniz bir yer. Huaihai Caddesi de en az onun kadar ünlüdür ve farklı tasarımcıların eserlerini bulabileceğiniz bir yerdir.

Halk Meydanı’nda bulunan Şangay Müzesi, mutlaka gezmeniz gereken yerlerden birisi. Müze ülkenin beş bin yıllık tarihini yansıtan objelerle dolu. Şangay Sanat Müzesi, modern çalışmalar, geleneksel Çin sanatı ve popüler sanattan örneklerin yer aldığı bir koleksiyona ev sahipliği yapar.

sangay-muzesi

Şangay Televizyon Kulesi, Şangay Gezilecek Yerler listenizde mutlaka bulunmalı. Asya’daki en yüksek TV kulesi olan Oriental Pearl TV Kulesi’nden şehrin panoramik manzarasını izlemek oldukça keyiflidir. Değişik mimarisi ve panoromik bir manzara sunan kule turistlerin ilgisini çekiyor. 468 metre yüksekliğindeki bu kulenin içerisinde alışveriş alanları ve restoranlar bulunur. Kulenin üzerinde çapı yukarıya doğru küçülen üç adet küresel yapı bulunuyor. Alt katta bir tarih müzesi, 2. katta tabanı şeffaf dairesel bir bölüm, 3. katta ise döner restoran yer alıyor.

Şangay’ın az sayıdaki budist tapınağından biri olan Jade Budha Tapınağı şehrin kültürel yönlerini yaşatan yerlerden biri ve oldukça çok turist tarafından ziyaret ediliyor. Tapınakta gezerken günün her saatinde ibadet eden Budistlere rastlama olanağı yüksek. Tapınakta bulunan üç tonluk yeşim taşından yapılmış olan Buda heykeli Burma’dan getirilmiş.

Çin kültüründe bahçeler ve parklar çok büyük bir önem taşıyor. Yu Yuan Bahçeleri, Şangay’da görülebilecek en güzel yerlerin başında gelir. Mutluluk Bahçeleri olarak da anılan bu bahçelere Şanghay’dayken sakin vakit geçirmek için uğrayabilirsiniz. Yangtze Nehri’nin güneyinde bulunan Zhujiajiao Eski Su Kenti, küçük ve sessiz bir yerleşim yeridir. Burası huzur ve eğlence arayanlar için ideal yerlerden birisidir.

Ortalama 400 metre genişliğe ve 9 metre derinliğe sahip olan Huangpu Nehri kentin adeta simgesidir. Güzel ve değişik bir aktivite yapmak isteyenler için nehrin üzerinde vapurla ve ShiliupuWharf’tan kalkan tekneler ile dolaşmak eğlenceli olabilir ve nehrin her iki yakasını da görme imkanı sağlanabilir.

Huangpu Nehri boyunca giden oldukça uzun bir cadde olan New Bund caddesi boyunca yürüyüş yapılabilir, alışveriş yaparak mağazalar gezilebilir. Çin ve Batı mimari tarzı yapıların görülebileceği Bund caddesi 5 km’lik uzun bir caddedir. Huangpu-nehri

Bund, Jian Mao Kulesi, Nanjing Caddesi, Qibao Mahallesi, Pudong, Xintiandi, LonghuaGuSi, RenminGuangChang Meydanı, Shanghai Urban Planning Exhibition Hall, Bingjiang Da Dao, Doğal Tarih Müzesi, Bilim ve Teknoloji Müzesi, El Sanatları Müzesi gezilebilecek diğer yerler arasında sayılabilir.

Şangay, Çin tiyatrosunun doğduğu kenttir. Şangay Büyük Tiyatrosu, Görkemli Tiyatro ve Dramatik Sanatlar Merkezi Tiyatrosu şehrin başlıca tiyatrolarıdır.

sangay-tiyatro-2

Alışveriş

Alışveriş sevenlerdenseniz Şangay mağazaları, alışveriş caddeleri, pazarları ile sizin için tam bir alışveriş cennetidir. Dondtai Rd Antika Pazarı, Fuyou Antika Pazarı, Yu Bahçe Pazarı ve Lujiabanglu Komas ve Fabric Pazarı şehrin önemli alışveriş yerleridir. Sichuan Yolu, Nanjing Yolu, elit mağazaların bulunduğu Huaihai Yolu, Zhangyang Lu ve Fuzhou Yolu, şehrin başlıca dört alışveriş caddesi. Pazarlarda uygun fiyatlarla satılan Çin malı hediyelikler, el yapımı uçurtmalar, terakota heykeller, Mao heykelleri, porselen çay takımları çeşitli taşlardan yapılmış tespihler, birçok çeşidine ulaşılabilen çaylarve ipekten yapılmış giyim eşyaları alışveriş alternatifleriniz arasında yer alabilir.

Yeme ve içme

Şangay mutfağının en bilinen unsurları soya sosu, şeker, yağ,ve deniz ürünleridir. Bu mutfağın özelliği tatlı ve ekşiyi bol kullanmasıdır. Balık tercihi tatlı su balığıdır. Şangay’da, yöresel mutfağın yanı sıra Japon, Amerikan, İtalyan, Kore, Fransa, Rusya ve Almanya mutfaklarından lezzetlerin de tadılabileceği restoranların olması yeme-içme konusundaki seçimler için alternatifleri arttırıyor. Xunyu, doushasubing, kaofu, jiucaihezi (pırasalı turta), chaoniangao (kızartılmış pirinç kekleri), Shanghaicuchaomian, shuijingxiaren (parlak karidesler) gibi lezzetler denenebilir.