​Sağlığınız için hayatınızda yüzmeye yer açın

Düzenli yüzmek sağlıklı ve fit olmanızı sağladığı gibi; yağ yakmanızı da kolaylaştırır. Sosyal yaşam ve insan psikolojisi üzerinde de büyük olumlu etkileri bulunan yüzme sporu özgüveni, konsantrasyonu arttırır ve yaşam disiplini oluşturmaya yardımcı olur. Egzersizden arzulanan faydaları ve keyfi en yüksek düzeyde alabilmek için temel yüzme ekipmanlarını mutlaka edinmeniz gerektiğini unutmayın.yüzme

Suda yapılan egzersizler, hem her yaştan kişiye hitap edebildiği hem de sakatlanma riskini en aza indirdiği için oldukça avantajlıdır. Hamilelere, şeker hastalarına, çocuklara, iş hayatında yoğun stres altındaki kişilere de önerilen başlıca spor yüzmedir.

Yüzmeden en iyi sonucu almak için neler yapmalı?

Her şeyden önce egzersiz sıklığınızı belli bir düzene oturtmanız gerekir. Haftada en az 3-4 kez farklı stilleri deneyerek yüzmek, arzuladığınız fiziksel ve ruhsal rahatlamayı sağlar. Ayrıca, su içinde harcadığınız yüksek enerji miktarına bağlı olarak hem harcadığınız kalori miktarı hem de yakılan yağ oranı artacaktır.

Yüzerken vücudunuzun doğru şekilde konumlanmasını sağlamalı ve bu egzersizin en önemli noktalarından biri olan nefes tekniğine dikkat etmelisiniz. Yüzmeye başlamadan önce ısınma hareketlerini unutmamak hem kaslarınızın zarar görmemesini hem de daha uzun süre yüzebilmenizi mümkün kılar. Her egzersiz seansınızda tempolu şekilde yüzmeye dikkat ederek, süreleri kademeli olarak arttırabilirsiniz. Böylelikle hem egzersizden aldığınız keyif daha fazla olacak hem de vücudunuzdaki rahatlama hissi fazlalaşacaktır.

Yüzme malzemeleri nelerdir?

yüzme 2

Tabii ki yüzücü mayosu bu sporun olmazsa olmazları arasında yer alır. Göz sağlığını korumak ve görüş açısını rahatlatmak için yüzme gözlüğü, ayak sağlığınız için kaymayı önleyen terlik ve havlu öncelikli olarak ihtiyaç duyduğunuz ekipmanlar arasındadır. Eğer havuzda yüzüyorsanız hem havuz hijyenini korumak hem saçlarınızı bir arada tutmak hem de suyun saçlarınıza zarar vermesini engellemek için yüzme bonesi kullanmalısınız. Suyun burnunuza ve kulaklarınıza kaçmasını engellemek için tıkaç, yüzmeyi yeni öğreniyorsanız yüzücü tahtası veya makarna gibi ekipmanlar da işinize yarayacaktır. Ayrıca suda batmayan bütün yardımcı ekipmanlardan sudaki aerobik egzersizleri sırasında da yararlanabilirsiniz. Yüzmeye yeni başlayan çocuklar için kolluklar, can simitleri de oldukça faydalıdır. Harcadığınız enerji miktarını azaltmak, su direncine daha kolay karşı koymak için yüzme paleti kullanmayı da tercih edebilirsiniz.

Sayısız faydaları bulunan ve özellikle kan dolaşımı üzerindeki olumlu etkisi büyük olan yüzme sporuna başlamak, egzersizi hayatınızın bir parçası haline getirmek için asla geç değil.

Size en yakın Decathlon mağazasına uğrayarak veya www.decathlon.com.tr adresinden ihtiyaç duyduğunuz malzemeleri hemen temin ederek, kendinizi suyun rahatlatıcı etkisine bir an önce bırakabilirsiniz.