Romantizm sevenlerin Avrupa’da tercih ettiği 5 şehir

Romantizm sevenler romantik şehirlere hayran kalır, gezmeye doyamaz. Yurt dışında geçirilen her tatil mutlaka farklı ve unutulmazdır. Hele ki gidilen yer romantik bir şehir ise, hiç unutulmaz.

Yurt dışında gidilen şehirlerin kültürleri, yaşam tarzları, hayatları, mimari yapıları gezerken buralara gidenleri hayran bırakır. Fakat bazı şehirler vardır ki; belli başlı duyguları hemen hemen aynı şekilde hissetmeyi sağlamak ve karakterize etmek anlamında oldukça başarılıdır. O şehre girdiğiniz anda, şehrin romantik mimarisi hemen duygularınızı harekete geçirebilir.

Romantikler ve romantizmi sevenler için Avrupa’nın en romantik 5 şehrini bir araya getirdik.

PARİS

Çok özel ve anlamlı bir duygunun, bir şehirle bütünleşmiş haline muhtemelen Paris denir. Bu duygu şüphesiz aşktır. Muhteşem ihtişamıyla Eyfel Kulesi, sokak ressamları ve sokak sanatçıları, saten masa örtüleriyle tüm romantikliği çağıran restoranlar, her sokak köşesinde nereyse satılan çikolatalı krepler Paris’i tam anlamıyla anlatmaya tabi ki de yetmez. Paris tercihiniz ise, tatilinizin çoğunu sokak aralarında geçirmek Paris’te yapılabilecek en güzel ve romantik şey. Gün batımını seyretmek için Eyfel Kulesi’nin tepesinde el ele tutuşup, kadehlerinizden şarap yudumlamaktan daha romantik ne olabilir?

romantizm 2VENEDİK

Adına şarkılar yazılan şehir… Aşık değilseniz bile bu şehirde aşık olmamanız imkansız. Diğer romantik şehirlerde olduğu gibi Venedik de dar sokakları ile ünlüdür. Tüm İtalyan şehirlerinde olduğu gibi Venedik’te de en rahat bulunabilecek şey kaybolmaya müsait olan dolambaç şeklindeki dar sokaklarıdır. Bu şehrin en romantik kısmı bu değil. Kiralayacağınız gondol ile bu şehrin üzerinde yüzmek gerçekten harika bir duygu. Işıklandırılmış dar köprülerin altından geçerken şarabınızı hafif hafif yudumlamak ve arka fondan gelen inceden İtalyan ezgileri sizi romantizm doruklarına taşıyabilir.

romantizm

BARSELONA

Nemli bir yaz akşamında, plajda İspanyol gencinin gitarından çıkan namelerin eşliğinde romantik dakikalar yaşıyorsanız tam olarak Barselona’dasınız demektir. Tarihi yapıları, enfes yemekleri ve birbirinden ünlü plajları ile ünlüdür bu şehir. Yaz aşkları size göreyse Akdeniz’in sıcak sularında başlayan aşk belli mi olur mutlu sonla biter. Kum, güneş, deniz üçlüsünden hoşlanıyorsanız Barselona tam size göre.

ROMA

Roma’nın ne denli romantik bir şehir olduğunu anlatmakla bitmez. Bu şehrin en cazip yanı gezip görmeniz gereken yerlerin hemen hemen hepsinin birbirine yürüme mesafesinde olması. Tarih kokan mimari eserler arasında, sevgilinizin elini sımsıkı tutarak yürürken bu şehrin keyfini çıkarabilirsiniz. Ünlü Aşk Çeşme’sini ziyaret etmeden sakın Roma’dan dönmeyin.

romantizm 1

 PRAG

Romantizmin başkenti her ne kadar Paris bilinse de, romantizm konusundaki en güçlü rakibi kesinlikle Prag. Yakın tarihe bakarsak Hitler’in bile bombalamaya kıyamadığı güzelliklere sahip olan bu şehir, Paris’ten farklı olarak bohem kimliğini asla bir kenara bırakmıyor. Bu nedenle olacak ki Prag’da romantizmi doruklarda hissetmek isterseniz tercih edeceğiniz mevsim sonbahar olsun. İhtişamıyla duran Prag Kalesi’nden aşağı doğru bakarak adeta çikolatalı pasta görünümlü evleri izleyebilir, Arnavut kaldırımlı sokaklarda yürüdükten sonra, bir mekanda oturup sıcak şarabınızı yudumlarken sevgiliniz ya da eşinizle romantizmi doyasıya yaşayabilirsiniz.