Roma

Roma-italya

İtalya’nın başkenti ve Lazio bölgesinin en büyük şehri olan Roma, görkemli sarayları, anıtları, kilise ve bazilikaları, heykelleri ve sanat eserleri ile muazzam bir güzelliğe sahip olup her sene milyonlarca turistin akınına uğramaktadır.
Doğuşu Romulus ve Remus efsanelerine dayanan Roma, köklü bir tarihi geçmişe sahiptir. Asırlar boyunca önemli gelişmelere tanıklık eden şehir, en canlı ve parıltılı hayatı Roma imparatorluğu döneminde yaşamıştır. 20.yüzyılda katıldığı Dünya savaşında ülke ve başkenti oldukça etkilenmiştir. Günümüzde Roma dünyanın en popüler şehirlerinden biri olarak turistlerin uğrak noktası haline gelmiştir. Özellikle yazları rağbet gören kenti bahar aylarında gezmek ayrı bir keyiflidir.

Roma’da Akdeniz iklimi hakimdir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise serin geçer. Kış aylarında hava sıcaklığı 0 ile 10 derece arasında görülürken, yazları ise 20 ile 30 derece arasında seyreder. Ekim ve Kasım ayları bol yağışlı geçer. En kurak dönem ise Temmuz ayıdır.

Gezilecek Yerler
Dünyanın en zengin şehirlerinden biri olan Roma’da gezip görmeniz gereken birbirinden güzel gezi durakları vardır. Roma İmparatorluğu’nun ve Katolik kilisesinin merkezi olan şehirde pek çok meydan, müze, bazilika, kilise ve sanat eserleri yer almaktadır. Açık hava müzesini andıran kentte sizi geçmişe götürecek pek çok ize rastlayabilirsiniz. Daha fazla bilgi için Roma gezilecek yerler  yazımıza bakabilirsiniz.

Ulaşım
Dünya’nın pek çok seçkin şehrinden Roma’ya direkt uçuş seferi ile ulaşmanız mümkün. Şehre Avrupa’nın farklı bölgelerinden tren ile ulaşım da sağlayabilirsiniz. Özellikle İtalya içinde tren yolculuğu yapmak keyifli olacaktır. İstanbul’dan Roma’ya 2 buçuk saatlik  direkt uçuş ile ulaşabilirsiniz. Daha fazla bilgi için Roma’da ulaşım yazımıza bakabilirsiniz.

Alışveriş
Kültürel ve tarihi açıdan önemli bir yere sahip olan şehir , alışveriş konusunda gezginlere zengin çeşitlilik sunmaktadır. Modanın kalbinin attığı yerlerden biri olan kentte, birçok ünlü İtalyan giyim mağazasının yanı sıra  tasarım ürünlere yer veren özel butikler de bulunmaktadır. Daha fazla bilgi için Roma’da alışveriş yazımızı okuyabilirsiniz.

Yeme-içme
İtalya’nın başkenti Roma’da, dünyaca ünlü İtalyan mutfağının en güzel lezzetlerini sunan çok sayıda restoran bulunmaktadır. Her bütçeye ve damak tadına hitap eden restoranların yer aldığı şehirde, risottolar, İtalyan pizzası, deniz ürünleri ve vejetaryenlere özgü tatlar geleneksel lezzetler arasındadır. Roma’da yeme içme konusunda tavsiylerimizi Roma’da yeme içme yazımızda bulabilirsiniz.

Konaklama
Her sene milyonlarca turistin akın ettiği Roma’da 3000’e yakın otel yer almaktadır. Özellikle yaz aylarında oldukça rağbet gören şehirde otel fiyatları artış gösterdiğinden uygun fiyata konaklama için önceden rezarvasyon yapmanız önerilir. Roma tatili için seyahat acentalarının Roma turları da iyi bir seçenek olabilir. Roma’da konaklama hakkıda daha fazla bilgi için Roma’da konaklama yazımıza bakabilirsiniz.

Gece Hayatı
Akşamları gece ışıklandırmasıyla büyüleyici bir görünüme kavuşan Roma Caddeleri görülmeye değerdir.  Şehrin popüler noktalarından Campo de Fiori meydanı, Navona meydanı  ve İspanyol merdivenleri  akşamları da oldukça canlı ve renklidir. Gece hayatının hareketli yaşandığı şehirde  pek  çok  eğlence mekanı bulunmaktadır.  En eğlenceli  mekanlardan olan  “Alien” ve “Gilda” yı tercih edebilirsiniz. Roma’da gece hayatı sayfamızda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.