Roma’da gezilecek yerler

Roma-Coliseum

Dünyanın en zengin şehirlerinden biri olan Roma’da gezip görmeniz gereken birbirinden güzel gezi durakları vardır. Roma İmparatorluğu’nun ve Katolik kilisesinin merkezi olan şehirde pek çok meydan, müze, bazilika, kilise ve sanat eserleri yer almaktadır. Açık hava müzesini andıran kentte sizi geçmişe götürecek pek çok ize rastlayabilirsiniz.

Şehir merkezinde yer alan antik yapıların yanı sıra Hristiyanların benimsediği Katolik mezhebinin yönetim merkezi olan Vatikan’da da gezilebilecek pek çok yer bulunmaktadır.

Şehirde gezilecek en önemli noktaların başında ünü dünyaya yayılmış Kolezyum gelir. Bunun yanı sıra Aşk çeşmesi olarak da bilinen Trevi çeşmesi, İspanyol merdivenleri, San Pietro meydanı ve Pantheon görülmeye değer yerlerdendir.

Kubbesi Michelangelo tarafından tasarlanmış,Vatikan’da yer alan San Pietro Bazilikası Roma’da görülmesi gereken önemli yerlerden biridir. Çok sayıda heykel, kabartma ve resmin bulunduğu kilise, el yazmasından oluşan kütüphanesi, müzeleri ve Sistine Şapeli ile dikkatleri çekmektedir.

Campitelli bölgesindeki Piazza del Colesseo meydanında yer alan Colesseum , Roma dönemine ait muazzam bir yapıdır. İnsanlar ve vahşi hayvanlar arasında gerçekleşen ölümcül gladyatör dövüşlerine sahne olan bu dev arena, şehrin en turistik yerlerinden biridir. Şehirde bulunan yapılar arasında tanrıların mabedi olarak bilinen Pantheon dikkat çeker. MS 119-128 seneleri arasında Hadrian tarafından yapılan tapınak, 678 yılında Hristiyan kilisesine dönüştürülmüştür.

TEILEN
Önceki İçerikRodos adası
Sonraki İçerikRoma’da ulaşım