Rio de Janeiro Ulaşım

riodejanerio-004

Rio De Jenario’ya İstanbul’dan direkt uçak seferi bulunmamaktadır. Ancak tüm Avrupa ülkelerinden aktarmalı bir şekilde Rio’ya ulaşabilirsiniz. Öncelikle Brezilya’nın Sao Paulo şehrine varıp oradan direkt uçuşla Rio de Janeiro’ya ulaşım sağlayabilirsiniz. Rio’ya uçuş 25-30 saat arası sürmektedir, dönüş ise 15-20 saat arası bir zaman almaktadır. 

Şehir merkezinin 20 km kuzeyinde bulunan Galeão – Antônio Carlos Jobim Uluslararası Havaalanı, Brezilya’nın en büyük havaalanları arasında yer alır. Havaalanı, Guanabara Körfezi içerisindeki en büyük ada olan Başkanlık Adasının içinde yer almaktadır.

İki terminalden oluşan Galeão – Antônio Carlos Jobim Uluslararası Havaalanında çok sayıda restoran, bar ve mağaza bulunmaktadır. 1980’li yıllarda büyük bir değişim geçiren havaalanı oldukça modern ve lüks tesisleriyle ziyaretçilerine en iyi hizmeti sunmaktadır.

Havaalanından şehir merkezine taksi, özel araç ve otobüsle ulaşım sağlayabilirsiniz. Bu noktada ilk akla gelen, hızlı ve ucuz bir ulaşım sağlayan toplu taşıma araçlarıdır. Havaalanı geliş terminalinden 05.30 – 22.00 arasında her yarım saatte bir otobüsler kalkmaktadır. Yaklaşık 45 dakika süren otobüs yolculuğu ile şehir merkezinin pek çok noktasına rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Botafogo, Copacabana, Ipanema, Leblon semtlerine 2018 numaralı otobüs ile gidebilir, iç hat uçuşların yapıldığı küçük Santos Dumont Havaalanı’na, Pres Vargas ve Brezilya Meydanları’na ise 2145 numaralı otobüsle varabilirsiniz.

Şehir merkezine taksiyle de ulaşım sağlayabilirsiniz. Kilometre başına fiyatlandırılan taksiler uygun fiyatlı olmalarıyla dikkat çeker. Ancak taksiye binmeden önce taksimetrenin açık olup olmadığını kontrol etmekte fayda var. Rio’da normal taksiler sarı renktedir ve kenarları mavi çizgilidir. Önceden rezervasyon yaptırılarak çağrılan ön ödemeli taksilerin çoğu ise beyaz, yeşil ve mavi renklerdedir.

Galeão – Antônio Carlos Jobim Uluslararası Havaalanı’ndan her saat başı hareket eden Shuttle’lar ücretlidir. Shuttle servisi hizmetinden faydalanabilmek için, Rio’ya gelmeden uçuş bilgilerinizi ve kalacağınız oteli belirterek önceden rezervasyon yapmanız gereklidir. Sao Conrado, Leblon, Ipanema, Copacabana ve Barra bölgelerine ulaşım sağlayan Shuttlelar 08.00-19.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Şehir içi ve şehirlerarası ulaşımda otobüsler en çok tercih edilen ulaşım araçlarıdır. Hızlı ve konforlu bir ulaşım sağlayan metro ise şehir içi gezintilerinizde büyük kolaylık sağlar.