Polonya turu ile Varşova ve Krakow’u keşfedin

Yurt dışı turlar arasında ortaçağ atmosferini yaşayabileceğiniz, tarihi dokusu, yüksek kiliseleri ve ihtişamlı yapılarıyla değişik bir tatil geçirebileceğiniz bir ülke olan Polonya, Varşova ve Krakow şehirleri ile turistlerin en fazla ilgisini çeken şehirlerden bir tanesidir. Avrupa tatili için Polonya’yı tercihe ederseniz Polonya’da mutlaka görmeniz gereken şehirler Varşova ve krakow’dur.

Varşova

SETUR-HAZ14-02-Polonya-Varsova

Polonya’nın başkenti olan Varşova, Vistula nehri üzerinde konumlanmıştır. İkinci Dünya Savaşı’nda şehirdeki pek çok tarihi yapı, müze ve kütüphaneler yıkılmış, tahrip olan yapılar, kiliseler, saraylar yeniden yapılmıştır. Çok sayıda tarihi ve kültürel yapının yer aldığı şehirde, Kraliyet Kalesi, Grzybowski meydanı, Zygmunt Sütunu, Lazienki Parkı şehrin görülmesi gereken önemli yerlerdendir. Polonya’nın kültür başkenti olan Varşova’da kültür, sanat ve eğlence anlamında pek çok seçenek bulunmaktadır.

Kent merkezinde yer alan başlıca alışveriş caddelerinden Chmielna, Nowy Swiat, Marszalkowska’yı gezerek keyifli bir alışveriş yapabilirsiniz. Kapalı çarşılarıyla ünlü olan Varşova, şehir merkezinde bulunan Arkadia ve Merkez Galerisi adlı çarşılarıyla ziyaretçilerine geniş seçenekler sunuyor.

Krakow

SETUR-HAZ14-02-Polonya-Krakow

Polonya’nın en turistik noktalarından biri olan Krakow, etkileyici ortaçağ atmosferiyle Unesco’nun en önemli 12 tarihi yerlerinden biridir. Yüksek kiliseleri, ihtişamlı yapılarıyla son derece ilgi çekici bir kenttir. Ortaçağ’ın büyülü havasını günümüze yansıtan  Eski Kent’teki Pazar meydanı görülmeye değerdir.Bu meydanda yer alan Wawel Katedrali ve Wawel Kraliyet Kalesi, şehrin en önemli eserleri arasında yer almaktadır.

Benzersiz tarihi yapılarıyla dünyanın önemli merkezlerinden biri olan Krakow, pek çok saraya, kiliseye ve anıtlara ev sahipliği yapmaktadır. Avrupa Rönesans’ının en güzel örneklerini görebileceğiniz Wawel Sarayı, Eski kent meydanı, Aziz Meryem kilisesi, Musevi mahallesi, eski belediye binası ve gözetleme kulesi görülmeye değer yerlerden. Eskilerde hayvan ve sebze pazarı olan, günümüzde ise hediyelik eşyaların satıldığı Sukiennice adı verilen tarihi çarşı alışveriş severlerin mutlaka uğraması gereken bir yer.

Sokak tiyatrocuları, pandomim göstericileri, müzisyenler ve sokak ressamlarıyla dolup taşan, hareketli ve enerjik bir alan olan Florianska caddesi eğlence düşkünü ziyaretçilerini bekliyor.

Henüz Polonya’ya gitmediyseniz varşova ve Krakow’u birleştiren Polonya turları ideal bir seçenek olabilir.