Paris’te Gezilecek Yerler

Notre-Dame-Katedrali

Dünyanın en çok ziyaret edilen kentlerin başında gelen Paris, birbirinden güzel ve çeşitli gezi duraklarına sahiptir. Ünlü anıtlar, meydanlar, parklar, müze ve sanat galerileri Paris’te gezilebilecek yerler arasındadır. Paris’i kuzey ve güney olarak iki yakaya bölen Sen Nehri şehrin sembollerindendir. İki yakada da pek çok gezilecek yer olduğu gibi nehrin ortasında yer alan Île de la Cité ve St-Louis Adaları görülmeye değerdir. Gelişmiş metro sayesinde Paris’te bir yerden bir yere ulaşım oldukça rahattır. Şehir içi otobüslerle de pek çok noktaya ulaşım sağlanabilir.

Sizler için seçtiğimiz önemli gezi durakları bir tanıyalım;

Notre Dame Katedrali
Herkesin Victor Hugo’nun Notre Dame’ın Kamburu adlı romanı ile bildiği Notre Dame Katedrali şehrin önemli sembollerinden biridir. Roma Katolik Kiliselerinden olan ve Gotik tarzda yapılan Notre Dame Katedrali 12. – 14. yüzyıllar arasında piskopos Maurice de Sully tarafından düşünülmüştür.

Notre Dame’ın ihtişamlı yapısı, pek çok kesimin dikkatini çekerek böyle zengin görünümlü bir binanın din merkezi olamayacağına dair görüşler olmuştur. Notre Dame buna rağmen kilise olarak kullanılmış, görenleri büyülemiştir. Notre Dame Katedrali, iki yanındaki kuleleri, heykelleri, vitray camları, mobilyaları ve çeşitli madalyonları ile dikkat çeken Notre Dame Katedrali, Paris’in en çok ziyaret edilen yerlerindendir. Girişindeki uzun kuyruklar gözünüzü korkutmasın, bu etkileyici katedrali görmek ve Fransız gotik mimarisini keşfetmek için sırada yerinizi alın.

Île de la Cité
Sen Nehri’nin ortasında bulunan bir ada olan Île de la Cité, 19. yüzyılın sonlarına kadar şehrin önemli merkezi olmuştur. Sınırlarında çeşitli hükümdarların sarayları ve önemli şahsiyetlerin evleri bulundurmuştur.

17. yüzyılda Baron Haussmann’ın yeni şehir planlaması nedeniyle ada tahrip olmuş ve eski günlerden günümüze Place Dauphine ve Rue Chanoinesse kalmıştır. Place Dauphine özenli mimarisi ile ünlü kırmızı tuğlalı evleriyle dikkat çekerken, Rue Chanoinesse ise katedral toplarının saklandığı yer olarak bilinmektedir.

Avenue des Champs-Élysées
Dünyanın en güzel caddeleri arasında yer alan Şanzelize Caddesi Paris’e gittiğinizde mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

Bir ucunda Place de la Concorde, diğer ucunda ise Place Charles de Gaulle (l’Étoile)’ün yer aldığı 2 km uzunluğundaki şanzelize, oldukça hareketli bir caddedir. Kenarları kestane ağaçlarıyla süslü bu renkli cadde, birbirinden lüks mağazalar, kafeler,restoranlar ve sinemalara ev sahipliği yapmaktadır.Paris’in lüks hayatını yakından görmek için Şanzelize’de bir tur atabilirsiniz. Masaları yollara taşmış birbirinden güzel kafelerinde içkinizi yudumlayarak gelen geçeni seyredebilirsiniz.

Palais du Louvre
Yapımı Orta Çağ’dan başlayıp 16. yüzyıla kadar süren Louvre, XIV. Louis’nin sarayı Versailles’a taşıyana kadarki zaman diliminde saray olarak kullanılmıştır. 1793 yılından sonra devrimciler tarafından halka açık bir müzeye çevrilmiştir.

60.600 metrekarelik bir alana kurulu olan ve onbinlerce eserin yer aldığı müzede çok sayıda heykel, resim sanatının örneklerini görmekle birlikte Antik Mısır objeleri, Yakın Doğu parçaları, Yunan ve İslam eserleri ve Mona Lisa gibi Avrupa sanat tarihinin pek çok önemli eserini incelemek mümkündür.

Müze girişlerinin yapıldığı modern tasarımlı cam Piramit; müzenin tarihi yönüyle tezatlık oluşturmaktadır. Bu zıt görünüm kimi sanatseverlerin beğenisini kazanırken kimilerinin ise hoşuna gitmemektedir. Herşeye rağmen cam piramide yansıyan Louvre’un kesik kesik görüntüsü karşısında büyüleneceksiniz.

Eiffel Kulesi
Paris’in en önemli simgelerinden Eiffel Kulesi, Paris deyince akla ilk gelen figürdür. 1889 yılında Dünya Fuarı’nda sergilenmek amacıyla mühendis Gustave Eiffel tarafından tasarlanan yapı, ilk andan itibaren büyük ilgi görmüştür. 1930 yılına dek dünyanın en yüksek binası olarak kabul edilen Eiffel Kulesi, şehirdeki en çok ziyaret edilen noktalardan biridir.

Eiffel Kulesi, Sen Nehri kenarında Champ de Mars’ta yer alır. Kulenin her katına çıkarak muhteşem Paris manzarasını yukardan izleme keyfine erişmelisiniz. Uzun sıralar sizi yıldırmasın, oldukça geniş asansörler olduğundan sıra hızlıca ilerleyecektir. Sıra beklemek istemiyorsanız Eiffel Kulesi’ni günün erken saatlerinde ziyaret etmenizi öneririz. Kulenin en tepesine çıkarak Paris’i tepeden izlemenin tadına varın. Sen Nehri, köprüler ve daha pek çok nokta ayaklarınızın altında olacak.

Place de la Concorde
Şanzelize’nin doğu tarafında yer alan Concorde Meydanı, Paris’in en büyük meydanıdır.
Meydanda, Fransa’ya Ramses’in Luxor’daki tapınağından getirilmiş ve Mısır Valisi Muhammed Ali tarafından hediye edilmiş 23 m yüksekliğindeki dikilitaş yer alır. Place de la Concorde aynı zamanda çeşitli olaylara tanıklık etmiş bir meydandır. Fransız İhtilali sırasında burada pek çok kişi giyotin ile öldürülmüş, 1934 ayaklanmasında ise kanlı olaylar yaşanmıştır.

Sekizgen şekilde olan Concorde Meydanı’nın dört bir tarafında Fransa’nın şehirlerini temsil eden heykeller bulunur. Bu şehirler Bordeaux, Brest, Lille, Nantes, Rouen, Strasbourg ve Marseille’dir.

Montmartre
Sen Nehri’nin Sağ Yaka’sında bir tepe olan Montmartre, Roma Katolik kilisesi olan Sacre Coeur’a ev sahipliği yapar. Sacre Coeur’un terasına çıkarak muhteşem Paris manzarasının tadını çıkarabilirsiniz. Bölgede aynı zamanda daha eski olan Saint Pierre de Montmartre Kilisesi de yer almaktadır. Zamanında pek çok sanatçının Montmartre ve civarında atölyesi varmış. Salvador Dali, Monet, Modigliani, Picasso, Vincent van Gogh gibi önemli isimler buralarda çalışmışlardır. Montmartre’ın bir diğer güzelliği ise çeşitli butikler, kafeler, pastaneler, kabare ve barlarla dolu renkli bir bölge olmasıdır. Montmartre’da gece hayatı oldukça hareketli geçer. Place Pigalle adlı bölgede ise alternatif eğlence mekanları sizi bekler.

Bu sonbahar Avrupa tatili hayal ediyorsanız Paris harika bir seçim olabilir. Güzel ve kapsamlı bir gezi için Setur’un yurt dışı turları arasında yer alan Paris Turunu tercih edebilirsiniz. Yola çıkmadan önce iyi bir kılavuza ihtiyacınız varsa yeni tatil rehberi hayatsenin.com’a göz atabilirsiniz.