Paris’te Alışveriş Ve Yemek Önerileri

Paris-alisveris

Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri olan Paris’te alışveriş ve yemek adına sizleri pek çok güzellik bekliyor. Eğer Avrupa Tatili programınızda Paris de yer alıyorsa alışveriş ve yemeğe dair bu küçük notlar işinize yarayabilir.

Alışveriş

Moda ve alışveriş denince ilk akla gelen dünya şehirlerden Paris, pek çok alanda ziyaretçilerine geniş seçenekler sunuyor. Paris’te en lüks özel tasarım kıyafetlerinden, sadece birkaç Euro’ya satın alabileceğiniz şık giysilere kadar çeşitli alternatifler bulmanız mümkün.

Paris giyim kuşam dışında farklı ürün yelpazesiyle zengin bir alışveriş sektörüne sahiptir. Yemek, şarap, modern sanat, kozmetik gibi pek çok alanda birbirinden güzel ürünler sunar.. Şehirde büyük alışveriş merkezleri kadar, pek çok küçük dükkan ve butiğe rastlamanız mümkün.

Alışveriş yapmaktan hoşlanan biriyseniz Paris sizin için harika bir seçim olacaktır. Şehirde alışveriş yapabileceğiniz dünyaca ünlü alışveriş merkezleri arasında ilk sırayı Galeries Lafayatte alır. Ardından Au Printemps gelir. Bunlar dışında Bazar Ethic, BHV ve Le Bon Marche ise tercih edebileceğiniz alışveriş durakları. Dünyaca ünlü markaların bulunduğu Şanzelize caddesi de keyifle alışveriş yapabileceğiniz adreslerden biridir.

Her yıl milyonlarca turistin akın ettiği Paris’te her bütçeye uygun alışveriş alternatifleri vardır. Paris gezinizde Eyfel Kulesi anahtarlıkları, Mona Lisa simgeli ürünler, magnet, tişört ve kupalar gibi klasik hediyelik eşyaları almadan dönmeyin. Bunların yanı sıra modanın kalbinin attığı Paris’te giyim ve kıyafet alışverişi olmazsa olmazlardan.

Yemek

Yemek kültürü açısından oldukça zengin ve farklı lezzetler sunan Paris’te yemek yemek ayrı bir keyiftir. Fransa yeme-içme sanatı ve mutfağıyla ünlü ülkeler arasında yer almaktadır. Paris’te dünya mutfakları ve yöresel lezzetlerden seçmeler sunan pek çok restaurant bulabilirsiniz. Fransız mutfağı genellikle et ağırlıklı yemeklerden oluşsa da şehirde çeşitli vejetaryen lezzetler sunan mekanlar bulunur. Türk restoranlarına da rastlayabileceğiniz şehirde kişi başı 40-120 Euro arası fiyatlara yemek yiyebilirsiniz.

Paris’in en ünlü lezzetlerinden biri kruvasandır. Kahvaltılarda genelde kruvasan, kahve ve meyve tercih edilir. Birçok Avrupa kentinde olduğu gibi öğlen yemeği hızlı bir şekilde, kimi zaman ayakta yenmektedir. Paris’te genellikle akşam yemekleri uzun sürer.

Pain au Raisin ve Pain au Chocolat en ünlü hamur işleri arasında yer alır. Öğle yemekleri hafif ve atıştırmalık yiyeceklerden oluşurken, akşam yemeğinde ise pek çok yöresel yemek mevcuttur. Özellikle kış aylarında tercih edilen bir yemek türü olan Boeuf Bourguignon denenmesi gereken tatlardan. Et yahnisi olarak bilinen bu yemek şarap sosu ile tatlandırıldıktan sonra servis edilir. Birçok çeşidi olan Quiche ise bir diğer geleneksel lezzettir. Bunların en ünlüsü Lorraine’dir. Bu quiche yumurta, krema, peynir ve etle yapılmaktadır. Quiche dışı hamur işi olan içine konulan harç isteğe göre değişen bir yiyecek çeşididir.

Yurt dışı turları arasında en çok ilgi gören şehirlerden Paris’te lezzet ve alışveriş dolu bir tatil geçireceksiniz. Paris hakkında tatil rehberine ihtiyacınız varsa hayatsenin.com’dan faydalanabilirsiniz.