Paris

paris_eiffel_tower

Dünyanın en önemli turistik şehirlerinden biri olan Paris her sene yaklaşık 45 milyon turiste ev sahipliği yapmaktadır.

İlk kurulduğu dönemlerden beri tarihinde inişli çıkışlı gelişmelere tanıklık eden şehir, Fransız devrimiyle yeni bir döneme başlamıştır. 21.yüzyılda yaşanan siyasi gerginlik ve savaşlar gibi olumsuz etkenler şehrin zor günler geçirmesine sebep olsa da Paris kültürel ve coğrafik değerleriyle en popüler turistik şehirler arasında yer alır.

Paris’te kışları ılık ve yağmurlu, kimi zaman da 0 derecenin altına düşen bir hava durumu seyrederken, yazları ise 30 derecenin üzerine çıkan sıcak ve bunaltıcı günler görülür. Paris’e gidilecek en iyi dönem hava sıcaklığının ideal olduğu ilkbahar ve sonbahar mevsimleridir. Rahatça gezip şehrin keyfini çıkarabilecek bir tatil için Nisan-Haziran ve Eylül-Kasım dönemleri tercih edilmelidir.

Konaklama
Her dönem hareketli olan Paris özellikle yaz aylarında daha kalabalık olup konaklama bakımından da pahalıdır. Paris’e yaz aylarında gitmeyi düşünenlere otelini erkenden seçerek rezervasyon yapmaları tavsiye edilir. Her bütçeye uygun otel seçenekleri sunan şehirde 70-500 Euro aralığında otel odaları bulabilirsiniz. Şehir merkezi ve metroya yakın konumlarda oteller tercih etmeniz rahat bir tatil geçirmenizi sağlayacaktır.

Ulaşım
Paris’e direkt uçak yolculuğu ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Farklı şehirleri gezmeyi sevenler için Avrupa’nın farklı bölgelerinden Paris’e hızlı tren ile ulaşım imkanı bulunuyor. Şehir içi ulaşımda metro, tren ve otobüs gibi ulaşım araçları rahatça gezmenizi sağlıyor.

Gezilecek yerler
Paris, birbirinden güzel ve çeşitli gezi duraklarıyla ziyaretçilerine doyumsuz bir keyif yaşatır. Ünlü anıtlar, meydanlar, parklar, müze ve sanat galerileri Paris’te gezilebilecek yerler arasındadır. Paris’in en ilgi çeken ve sıkça ziyaret edilen noktalarından biri olan Eyfel kulesi şehrin muhteşem manzarasını gözler önüne serer. Şehrin diğer önemli noktaları arasında Notre Dame Katedrali, Sacre Coeur Kilisesi ve Şanzelize Caddesi yer almaktadır.

Mona Lisa’ya yer veren Louvre müzesi ise tüm ihtişamı ve sanatsal güzelliği ile görülmeye değer rotalardandır.

Alışveriş
Moda deyince ilk akla gelen yerlerden biri olan Paris, özellikle giyim alanında zengin seçenekler sunar. Şanzelize bulvarı ve Galeries La fayett şehrin en popüler alışveriş duraklarındandır. Dünyanın en ünlü moda markalarına ait mağazaların yer aldığı bölgede alışveriş için küçük yerel butikleri de tercih edebilirsiniz. Giyim dışında yeme&içme ve parfüm&kozmetik alanında da güzel alternatifler yer alıyor. Daha uygun bir alışveriş düşünüyorsanız şehrin hediyelik eşya dükkanlarını ziyaret etmeniz önerilir.

Yeme&içme
Fransa yeme-içme sanatı ve mutfağıyla ünlü ülkeler arasında yer almaktadır. Paris’te dünya mutfakları ve yöresel yemeklerden seçmeler sunan pek çok restaurant bulabilirsiniz. Genellikle et ağırlıklı bir mutfağa sahip olsa da Paris’te lezzetli vejetaryen yemekler sunan mekanlara da rastayabilirsiniz. Türk restoranları da bulabileceğiniz şehirde kişi başı 40-120 Euro arası fiyatlara yemek yenebiliyor.

Yapılacak Şeyler
Dünyanın en ünlü şehirlerinden biri olan Paris’te keyifli vakit geçirebileceğiniz pek çok aktivite bulunuyor. Bunların başında şehrin en popüler tema parkı olan Disneyland geliyor. Disneyland turuyla çocuklarınızı mutlu ederken kendiniz de çocukluğunuza geri dönerek eğlenceli anlar yaşayabilirsiniz. Eyfel kulesi turları, Seine Nehri’nde tekne turları, şehrin en ünlü gösterisi olan Moulin Rouge ve diğer bir ünlü şov Lido turları ise en çok tercih edilen etkinlikler arasında yer alıyor. Seine nehri tekne turuyla şehrin pek çok önemli noktasını keşfedip açık havanın tadını çıkarabilirsiniz. Turistik otobüslerle şehir turu yaparak tüm şehrin en popüler noktalarını keyifle gezebilirsiniz.

Louvre Müzesi
Fransa’da açılan ilk devlet müzesi olan Louvre oldukça geniş bir alana konumlanmıştır. Yedi bölümden meydana gelen Louvre dünyada en çok ziyaret edilen sanat müzesidir. İçerisinde Resim, heykel, doğu sanatları, Mısır sanatları, sanat eserleri, desen gibi dallara ayrılan kısımlar bulunmaktadır. Fragonard, Rubens, Titian, Poussin  gibi sanatçıların eserlerinin görülebileceği Louvre Müzesi’nde, Winged Victory of Samothrace ve Venus de Milo gibi çok iyi bilinen heykel koleksiyonları da yer almaktadır. Ayrıca Leonardo Da Vinci’nin ünlü Mona Lisa’sı da burada bulunmaktadır.

Resmi Din: Hristiyan (Katolik)
Resmi Dil: Fransızca
Para Birimi: Euro
Saat Farkı: Türkiye nin 1 saat gerisindedir
Elektrik: 220 V
İletişim: Türkiye’yi aramak için ülke çıkış kodu 00’dır. Ardından Türkiye nin kodu 90, şehir kodu ve telefon numarasını gelecektir. GSM hatları çalışmaktadır.
Vize: Vize gerekmektedir.