Paris eğlence hayatı

paris-eglence

Avrupa tatili deyince öne çıkan şehirlerden Paris soluksuz gece hayatı ile de öne çıkar. Kentte gece veya gündüz her zevke hitap edebilecek bir etkinlik bulunabilmektedir. Opera, konserler, gece hayatı ve festivaller şehrin eğlence hayatının kalbinin attığı yerlerdir.

Place de la Bastille bölgesinde yer alan Opéra-Bastille, 2723 kişilik kapasitesiyle geniş ve konforlu bir alan sunmaktadır. Salondaki her bir koltuk, sahneyi engelsiz bir şekilde görebilmektedir. Klasik müzik konserleri ve opera’yı seviyorsanız Opéra-Bastille’deki etkinlikleri kaçırmayın. 2200 koltuklu Opera Garnier’de ise çeşitli konserlere ve bale gösterileri sizi bekliyor. Sadece muhteşem iç dekorasyonunu görmek için bile buraya gidilebilir.

Konserler

Şehirdeki konser etkinlikleri ise diğer eğlence alternatiflerindendir. Pop, rock ve alternatif müzik ağırlıklı konserlerin gerçekleştiği Le Zénith, Ağustos ve Eylül ayları dışında sıklıkla büyük konserlere ev sahipliği yapmaktadır.

Diğer bir konser alanı ise Parc de Princes’dır. Çeşitli önemli futbol maçlarından aşina olduğumuz Paris Saint-Germain’nin stadyumu olan Parc de Princes’te de çok büyük organizasyonlar ve konserler düzenlenmektedir. Eğer futbol sezonunun dışında bir zaman diliminde bir konsere gidecekseniz, şimdiye dek U2, the Rolling Stones, The Red Hot Chili Peppers, Robbie Williams, Genesis, Metallica, Muse gibi isimlerin sahne aldığı Parc de Princes’teki etkinlikleri mutlaka gözden geçirin.

Green Day, Madonna, Bénabar, Seal, Leonard Cohen gibi alanlarında en başarılı isimlerin konserlerini izleyebileceğiniz Palais Omnisport de Bercy; aynı zamanda spor, film, fuar, kongre gibi organizasyonlara da yer veren en iyi eğlence merkezlerindendir.

Gece Hayatı

Paris’in dört bir yanı çeşitli eğlence mekanlarıyla çevrilidir. Paris’teki pek çok gece kulübünde kıyafetinize bakıp içeri alma durumu söz konusudur. Paris’e gitmişken gece hayatına da katılmak istiyorsanız yanınıza birkaç şık elbise almayı unutmayın. Champs-Élysées’de mekânlar oldukça özenli olup diğerlerine göre fiyatları yüksektir. Rue Ponthieu’de bulunan Regine gece kulübü de görmeniz gereken mekanlar arasında.
Gençlerin yoğunlukta olduğu Place de Bastille bölgesinin kuzeydoğusu geceleri oldukça hareketli olan yerlerdendir. Özellikle 4 katlı olan ve hem bar hem de kulüp olarak hizmet veren Club Barrio Latino’ya uğramanızı öneririz. Birinci ve üçüncü katlarda Latin müzikleri ile dans edebilir, ikinci katta bulunan restoranda Latin yemeklerinden tadabilir ve dördüncü katta bulunan gece kulübünde doyasıya eğlenebilirsiniz.

Fransız burjuvazisinin uğrak mekanı olan Le Marais bölgesi de diğer bir eğlence durağıdır. Yeni ve modern barların çoğu burada bulunur. Marais gezinize Châtelet’den başlayabilirsiniz. Burada da pek çok bar ve caz kulübü yer alır. Gece hayatını sevenler için Paris’te diğer iyi bir adres de Rue Mouffetard ve civarıdır. Kafe, bar ve caz kulüpleri gibi pek çok seçeneğe burada rastlamak mümkün.

Sen Nehri kenarında bulunan Port de Tolbiac gece hayatının merkezi olarak bilinir. Burada yer alan; elektro, funk, groove, latin, caz, afro, reggae, soul, hip hop ve rock müzik ile her gece farklı konseptlerde etkinlikler düzenleyen Batofar sizin için iyi bir eğlence seçeneği olabilir.

Caz müziği Fransızlar için ayrı bir yere sahiptir. Hot Brass ve The New Morning’de pek çok Amerikalı ve Avrupalı müzisyen sahne almaktadır. Avangart caz için ise Le Dunois’i tercih edebilirsiniz.

Festivaller

Birbirinden farklı filmleri buluşturan Paris Film Festivali, on beş farklı sinema salonunda her yıl sinemaseverleri ağırlar. Festivalde; uluslararası bir seçkiden oluşan filmler, belgeseller ve kısa filmler gösterilir, film dünyasından ünlü isimler onur konuğu olarak izleyiciler ile buluşur, bazı ülkelerden özel isimler festivale onur konuğu olarak çağırılır, geceleri çeşitli eğlenceler, canlı performanslar düzenlenir.

Paris Caz Festivali ile birlikte Parc Floral başta olmak üzere şehrin pek çok bahçe ve parklarını bir caz büyüsü kaplar. Festivalde müzikle birlikte animasyon şovlar, çeşitli oyunlar, gösteriler, sergiler de yer alır. Her yıl Haziran sonu ve Temmuz aylarında düzenlenen festival, caz tutkunu Fransızlar için vazgeçilmez bir etkinlik hâlini almıştır. Siz de Parislilerin caz tutkusunu keşfetmek isterseniz bu aylarda parklarda ve bahçelerde dolaşmalı ve etkinlikleri takip etmelisiniz.

Bu sonbahar yurt dışı turları arasından Paris’e gitmeyi düşünüyorsanız bu birbirinden güzel aktivitelerden birini seçebilirsiniz. Paris hakkında daha detaylı bilgi için yeni tatil rehberi hayatsenin.com’u ziyaret edebilirsiniz.