Nice’de gazilecek yerler

Nice-Matisse-muzesi

Kentte 19 müze, 150 dekoratif göl ve çeşme, parklar, saraylar ve tarihi yapılar gibi şehre güzellik katan gezi durakları bulunur. Matisse Müzesi, Liscaris Sarayı, Eski Şehir, Massena meydanı şehirde görülmesi gereken yerlerdendir.

Soğan görünümündeki 6 kubbesi ile oldukça ilgi çeken St-Nicolas ortodoks Katedrali, Avenue Nicholas II bölgesinde yer almaktadır. İmparatorluk Rusya’sına ait ahşap bölümler, freskler ve ikonlardan oluşan kilise görenleri etkileyen yapılar arasındadır.

Cours Saleya’da yer alan La Chapelle de la Misericorde, şehrin önemli yapılarından biridir. 1970 yılında yapımına başlanan ve barok tarzda tasarlanan kilise, altın rengi ve ışıltıyla bezenmiş muhteşem bir mimari örnek sunar.

Dört gri mermer kuleden oluşan Çağdaş ve Modern Sanatlar Müzesi, Eski şehirde yer alan önemli yapılardandır. Müzede, 1960’lardan bugüne kalan, dönemin en önemli Avrupa ve Amerikan avangard koleksiyonlarından biri sergilenmektedir. Cimiez’de bulunan Matisse Müzesi, Henri Matisse’nin harika tablolarının yer aldığı görülmeye değer yerlerden biridir.

İnsanın içini açan yemyeşil alanlarla dolu kentte pek çok park ve bahçe bulunmaktadır. Şehrin en güzel parklarından biri olan Le Parc du Chateau, eşsiz Nice manzarasını seyredebileceğiniz halka açık bir parktır. İçerisinde bulunan çeşme ve fundalıklar görenleri hayran bırakır.