Nice

Nice
Fransa’nın en büyük beşinci kenti olan Nice, Güney Fransa’nın Akdeniz sahilinde konumlanan, muazzam doğa güzelliklerine sahip bir Fransız şehridir. Aynı zamanda ülkenin en önemli turistik merkezlerinden biridir. Avrupa’nın en büyüleyici kentleri arasında yer alan Nice, Akdeniz sahili, ihtişamlı yapıları ve birbirinden güzel meydanları ile gezginlerin favori şehridir.

Şehirde ılıman bir Akdeniz iklimi hakimdir. Yazları sıcak, kışları ise ılık bir hava görülür. Yazları oldukça ilgi gören kenti ziyaret etmek için en uygun zaman ilkbahar-sonbahar arasıdır.

Ulaşım
Avrupa’nın ve dünyanın çeşitli şehirlerinden Nice’e direk uçuş seferleri ile ulaşmanız mümkün. İstanbul’dan şehre yaklaşık 3 saat 10 dakika süren bir yolculukla ulaşabilirsiniz.Havalimanından şehre rahat bir şekilde ulaşmak için havalimanı ekspres otobüslerini kullanabilirsiniz. 98 ve 99 numaralı bu otobüsler ile 30 dakikada şehir merkezine ulaşmanız mümkün.

Konaklama
Nice’de her zevke uygun, hesaplı konaklama seçenekleri bulunmaktadır. Farklı kalitelerde otellerin yer aldığı kentte 50-300 Euro arasında otel odası bulmak mümkündür. Diğer bir konaklama seçeneği olarak hostelleri düşünebilirsiniz. Kendinizi evinizde gibi hissetmek istiyorsanız, internet siteleri aracılığıyla oda kiralayabilirsiniz.

Alışveriş   

Kente bulunan mağazalar, mücevher dükkanları, butikler ve el sanatı dükkanları alışveriş severlere sayısız seçenekler sunmaktadır. Şehirde 7.000’e yakın alışveriş mekanı yer almaktadır. Buralarda elbise, mücevher, deri eşyaları, zeytinyağı, kumaş türleri gibi pek çok ürün bulmak mümkündür. Fransa’da alınabilecekler arasında Fransız şarapları öne çıkar. Cave de la Buffa’dan hem kendiniz hem sevdikleriniz için bir Fransız şarabı alabilirsiniz.
Alışveriş hakkında detaylı yazımıza Nice’de alışveriş sayfamızadan ulaşabilirsiniz.

Gezilecek yerler

Kentte 19 müze, 150 dekoratif göl ve çeşme, parklar, saraylar ve tarihi yapılar gibi şehre güzellik katan gezi durakları bulunur. Matisse Müzesi, Liscaris Sarayı, Eski Şehir, Massena meydanı şehirde görülmesi gereken yerlerdendir.

Soğan görünümündeki 6 kubbesi ile oldukça ilgi çeken St-Nicolas ortodoks Katedrali, Avenue Nicholas II bölgesinde yer almaktadır. İmparatorluk Rusya’sına ait ahşap bölümler, freskler ve ikonlardan oluşan kilise görenleri etkileyen yapılar arasındadır.
Gezilecek yerler hakkında detaylı yazımıza Nice’de gezilecek yerler sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Resmi Din:Hristiyan (Katolik)
Resmi Dil: Fransızca
Para Birimi: Euro
Saat Farkı: Türkiye nin 1 saat gerisindedir
Elektrik: 220 V
İletişim: Türkiye yi aramak için ülke çıkış kodu 00 dır. Ardından Türkiye nin kodu 90, şehir kodu ve telefon numarasını gelecektir. GSM hatları çalışmaktadır.
Vize: Vize gerekmektedir.