Moskova’da ne yenir?

 

moskova-yemek

Soğuk iklimi sebebiyle meyve ve sebzenin nadir görüldüğü Rus Mutfağı, ağırlıklı olarak çorba ve et türü yemeklerden oluşuyor. Çin, Arap, Türk ve Fransız Mutfaklarından izler taşıyan Rus Mutfağı, zengin bir çeşitliliğe sahip. Örneğin, dünyaca ünlü yemeklerinden biri olan Borshch çorbasının 500’den fazla çeşidi bulunuyor. Çorbanın ana yemek olarak sayıldığı şehirde, et yemekleri ise mutlaka patatesle yeniyor.

Rusya’nın başkenti Moskova’ya gidecekler için Moskova’nın yöresel lezzetlerinden oluşan bir galeri hazırladık. Geleneksel tatlara meraklılar için Moskova yemek rehberi..

Masnye Bliuda
Rus mutfağında özellikle ızgara, haşlama ve kızarmış etler tercih ediliyor. Ünü dünyaya yayılmış et ve mantarla hazırlanan Beef-Stroganoff ise en ünlü yemekleri.

Pelmeni
Bizdeki mantıya benzeyen Pelmeni, hamurların içerisine et, mantar ya da tavuk konulup haşlanarak yapılan bir yemek. Ancak boyutu bizim mantıya göre daha büyüktür.

Solyanka
Mantar ya da balıkla hazırlanan Solyanka çorbası Rus mutfağının en meşhur yemeğidir. Baharatlı et ile yapılan versiyonu da bulunur. Yalnız bizim çorbalara göre kıvamı biraz daha yoğun olur.

Borshch ve Shtci
Dünyaca bilinen Borshch ve Shtci çorbası, et ve balıkla hazırlanmaktadır. Smetana adı verilen ekşi bir kremayla servis edilen çorbanın mantar ve pancarla hazırlananları da vardır.

Zakuski
Moskova’da restoranlarda yemekten önce getirilen aperatif tabağı olan Zakuski, Rusların en ünlü lezzetlerinden. Salatalık turşusu, pancar turşusu, siyah ekmek ve balık gibi tatların bulunduğu tabak, birkaç çeşit sıcak ve soğuk mezeden oluşuyor. Tabağın içinde söğüş et, çeşitli salatalar, haşlanmış deniz ürünleri, domates, biber, füme somon ya da mersinbalığı, patlıcan ve enginar dolmaları, yumurta, soslu patates, havyar ve çeşitli kızartmalar yer alıyor ve yanında Zakuski votka içiliyor.

Ryba
Gerek tatlı, gerekse tuzlu su balıkları açısından oldukça zengin olan Rus mutfağında haşlama, ızgara ya da kızarmış balıklar çeşitli soslarla sunuluyor.

Kotleti Po Kieveski
Tavuk göğsünün içerisine sarımsak ve tereyağı konulur. Bu karışım ekmek kırıntısına batırılarak kızartılır. Ruslar bu yemeği çok sever.

Ucha
Et, balık ya da çeşitli sebzelerle hazırlanan Ucha çorbası; defneyaprağı, karabiber, maydanoz ve yabani rezene gibi birçok baharatla zenginleştiriliyor.

Sladkie Bliuda (Tatlı)
Pasha; meyve şekerlemeleriyle süslenen piramit şeklinde bir pasta. Kulic ise; üzeri kremayla kaplı büyük ekmek şeklinde bir kek. Bunlar Ortodoks Rusların Paskalya bayramının geleneksel tatlıları olarak kabul ediliyor. Pudin; İngiliz pudinglerini andırıyor. Çilek, vişne ya da reçel içeren hamur tatlılarına da Varenk deniyor.