Milano’da görmeniz gereken 6 yer

milano

Milano moda ve alışverişin kalbinin attığı yerlerden biri olsa da, tarihi güzellikleri göz ardı edilemez. İtalya’nın en kalabalık ikinci şehri olan Milano, ülkenin ticaret, moda, müzik ve kültür merkezidir. Milano’ya gitmişken mutlaka görmeniz gereken 6 yeri sizin için seçtik.

Duomo Meydanı
Milano’nun ünlü meydanlarından biri olan Duomo Meydanı, şehri keşfe çıkmak için en ideal noktadır. Meydana adını veren Duomo Katedrali, La Scala Tiyatro müzesi gibi pek çok önemli yapının bulunduğu bölgeye hayran kalacaksınız.

Castello Sforzesco Kalesi
14. yüzyılda Visconti Ailesi tarafından yaptırılmış olan kale, Avrupa’daki en büyük kalelerden biri olma özelliğini taşıyor. Milan Kalesi olarak da bilinen bu yapı, tüm ihtişamını koruyarak bugünlere gelmiştir. 1450 yılında yenilenen kale, şimdilerde birçok müze ve sanat koleksiyonlarına yer vermektedir. Dilerseniz kale içinde bulunan müzeleri gezerek ünlü sanatçıların eserlerini görebilirsiniz.

Duomo Katedrali
Duomo Meydanı’nda bulunan yapı dünyanın en büyük dördüncü katedralidir. 1386 yılında inşasına başlanan yapıya her yüzyılda yeni eklemeler yapılmıştır. Bu katedral mimari yapısı ve ihtişamıyla mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Kentin en önemli kutsal emaneti olan İsa’nın çarmıhından çivi ise 1461 yılından beri katedralde sergilenmektedir.

La Scala Tiyatro Müzesi
Santa Maria Della Scala Kilisesi’nin üzerine inşa edilen yapı adını da buradan almaktadır. Şehrin en dikkat çekici müzelerinden biri olan La Scala Tiyatro Müzesi’nde tiyatro dekorları, sahne kıyafetleri ve tiyatroya dair pek çok objeyi görmeniz mümkün.

Galleria Vittorio Emanuele Alışveriş Merkezi
Duomo Katedrali’ne oldukça yakın olan alışveriş merkezinde pek çok lüks restoran ve mağaza sizi bekliyor. Bu alışveriş merkezi şık ve gösterişli tasarımıyla da görenlerin ilgisini çeker.

Poldi Pezzoli Müzesi
Eski bir konak olan Poldi Pezzoli Müzesi ise Rönesans dönemine ait eserleri barındırır. Müzede İran halıları, zırhlar ve çeşitli silahları görebilirsiniz.

Bu yaz yurt dışı tatili düşünüyorsanız, Milano harika bir seçim olabilir. Milano’ya gittiğinizde şehir turunuza bu 6 güzel durağı eklemeyi unutmayın.