Meksika’nın görülmeye değer 5 yapısı

meksika

Latin Amerika’nın en canlı ülkelerinden biri olan Meksika, gizemli Maya piramitleri, müzeleri, tapınakları ve yeşil alanlarıyla etkileyici bir yerdir. Meksika’ya gitmişken görmeniz gereken 5 önemli noktayı sizler için bir araya getirdik.

Chichen Itza
Önemli bir Maya bölgesi olan Merida’nın 100 km kadar doğusunda bulunan Chichen Itza, Kukulcan isimli hükümdarın başkentidir. Eski bir piramitin üzerine yapılmış 9 katlı ve dört tarafı 91 basamaklı merdivenden oluşan piramit tapınak bölgede görülmesi gereken bir yapıdır. 52 heykelli levhası ile dikkat çeken ünlü maya takvimi de burada yer alır.

Alt ve üst kısımlarında tapınakların bulunduğu 83 metrelik bir top sahası da bölgede dikkat çeken yerlerdendir. Buradaki oyun biraz farklıdır; duvara sabit halkalardan topu geçirmek üzerine kuruludur. Şehre gitmişken Azteklerden kalma bu tarihi başkenti mutlaka görün.

Saat kulesi
Meksika halkı ile Osmanlı halkının dostluğunu kanıtlamak adına Sultan Reşat tarafından hazırlanan kule, şehrin tarih yapıları arasında parlayan bir yıldız gibidir. Osmanlı mimarisinin çizgilerini taşıyan kule, İznik Çinileriyle kaplıdır. Yaklaşık 100 yıl önce dikilen kule, günümüzde halen Mexico City’de boy göstermektedir.

Palacio de Bellas Artes
Alameda bölgesinin doğu kesiminde beyaz mermerden yapılmış görüntüsüyle dikkat çeken Palacio de Bellas Arte, şehrin en önemli opera binasıdır. Farklı tarzda dönemlerin mimari özelliklerini barındıran yapının dış cephesi Neoklasik tarzda olup iç tasarımında Art Deko hakimdir. Duvarları Rivera, Siqueiros ve Montenegro gibi değerli sanatçıların resimleriyle süslü olan yapı görülmeye değerdir. Binanın dördüncü katında bulunan Museo Nacional de Arquitectura ise modern mimari eserleri görmek isteyenler için idealdir.

Alameda
Alameda, kentin doğal ve kültürel güzelliklerinin buluştuğu noktalardan biridir. Central Historico’nun hemen batısında bulunan bölge, tarihi yapılar ve önemli müzelerle çevrili yemyeşil alanıyla huzur verici duraklar arasındadır. Hatta bu sıcak ve samimi atmosferiyle ünlü ressam Diego Rivera’ya da ilham vermiştir.
Meksika’nın en yüksek binası olan Torre Latino Americana da burada yer almaktadır. Bu bina o kadar uzundur ki gezenlere yönlerini bulma konusunda kılavuz olmaktadır.

Museo de Arte Popular
Şehrin önemli müzelerinden biri olan Museo de Arte Popular, Meksika’nın geleneksel sanatlarından en güzel örnekleri sunmaktadır. Şehrin dört bir köşesinden toplanmış el yapımı eşyaların sergilendiği müzede, çömleklerden el yapımı hayvan figürlerine çeşitli kumaşlardan şapkalar ve resimlere kadar birçok sanat eserini görebilirsiniz. Kendinize ve sevdiklerinize ufak bir hediye arıyorsanız, müzede bulunan dükkana bakmayı unutmayın.