Meksika’da yeme içme

GuacamoleAztekler, Zapotekler ve Mayalar gibi eski medeniyetlerin yaşadığı Meksika, İspanya’nın fethiyle İspanyol ve Arap mutfaklarından da etkilenerek mutfağını zenginleştirmiştir.

Kakao, vanilya, avakado, yer fıstığı, çili ve mısır gibi tatlarıyla öne çıkan Meksika’da genelde hemen her yemekte mısır kullanılıyor. İkinci sırayı ise baharat olarak kullanılan Çili alıyor. Bunlara ek olarak su kabağı, fasulye ve bölgeye göre yaban domuzu, tavşan ve hint kertenkelesi de yemeklere katılan lezzetler arasında. Flor de Calabaza olarak bilinen kabak çiçeği, hint inciri bitkisinin bazı kısımları ve kimi yapraklar da Meksika yemeklerinde kullanılıyor.

Şehrin ünlü yöresel tatları arasında; çili, çeşitli baharatlar ve çikolatayla yapılan Mole Poblano, bir tür balık yemeği olan Pescado a la Veracruzana, domuz etiyle yapılan ve gulaşa benzeyen Cochinita Pibil’in yanı sıra, iri mısır taneli, domuz ve tavuk etinden yapılan bir çorba olan Achiote ve Pozole sayılabilir. Ayrıca yöreye göre değişik şekillerde yapılan tamales oldukça ünlü. Guacamole, tortilla totopos cipsleri veya etin yanında yenilen bu sos, son derece sevilen bir tada sahip.Veracruzana

Sopa de tortilla adıyla bilinen sebzeli çorba ile avokado püresi ise (Guacamole) sofraların vazgeçilmez lezzetleri. Acı sosları ve baharatları ile dünyaca ünlü olan Meksika mutfağında, domuz eti, sığır eti, balık, sebze, pirinç ve şekerle yapılan pek çok yemeğin tadına bakabilirsiniz. Ayrıca yeme alışkanlıkları bölgeden bölgeye değişiklik gösteriyor. Güneyde daha çok tavuk ve domuz eti yenilirken, kuzeyde dana eti tercih edilmekte.

Birçok ülkenin aksine Meksika’da öğle yemeği günün en önemli öğünüdür. Hatta iş yerleri öğle yemeği molalarını uzun tutar. Sıkı bir öğle yemeği yediklerinden akşam yemeğini atıştırmalıkla geçiştirirler. Tatlı, tako ve Antojito Mexicano tercih edilebilecek aperatiflerden birkaçı.

Meksika’nın en ünlü içeceği şüphesiz tekila. Shot bardaklarında sunulan bu içki, tuz ve genelde lime adı verilen ekşi, yeşil limonlar ile içiliyor. Şehirde bolca tüketilen tekila, margaritaya alternatif olarak Meksika tatları arasında yerini almış durumda. İspanya’ya özgü olan Sangria da şehirde öne çıkan lezzetlerden. Birçok meyvenin karışımından yapılan bu tatlı şarabı bir de Meksika’da deneyin.