Londra’da görülmesi gereken yerler

Madame-Tussauds-Muzesi

Avrupa tatili denince akla gelen ilk yerlerden biri şüphesiz Londra. Bu büyülü şehirde gerçekten gezip görülecek pek çok güzel yer var. Eğer yakın zamanda Londra’ya bir gezi planlıyorsanız sizin için hazırladığım bu ufak tatil rehberi tadında önerilere kulak verin ve buralara mutlaka uğrayın.

Hyde park: Londra’nın en güzel ve en büyük açık hava alanlarındandır. İçerisinde yapay gölün bulunduğu bu yemyeşil alanda huzura doyacağınız dakikalar geçirebilirsiniz. İlk zamanlarında Westminister Sarayı bünyesinde olan park, 17.yüzyıldan itibaren halka açık bir yer haline getirilmiştir. İster çimlere uzanıp parkın keyfini çıkarın, isterseniz uzun yürüyüşler yapın.

Oxford Street: Londra görülmesi gereken yerler arasında başı çekenlerden biri Oxford Street’dir. Dünyanın en ünlü alışveriş caddelerinden biri olan bu alan her daim hareketli ve kalabalıktır. Cadde üzerinde sağlı sollu dünyaca ünlü markaların devasa mağazaları yer alır. Marble Arch, Tottenham Court Road , Oxford Street metro istasyonlarına da ev sahipliği yapan cadde de alışveriş ve yeme-içme keyfini doyasıya yaşayabilirsiniz.

Euston Square: Dünyanın ilk metrosu olan Euston Square Londra’da görmeniz gereken yerlerden biridir.1860 yılında yapımına başlanan metro 1863 yılında tamamlanarak hizmete açılmıştır. Nostalji meraklıları bu metro içinde yolculuk ederken kendilerini geçmişte gibi hissedecekler.

Piccadily Circus: Londra’nın en popüler yerlerinden biri de piccadily Circus’dur. Işıklı dev reklam panolarının ve Eros Heykelinin yer aldığı meydan, Londra’da görülmesi gereken yerler arasındadır.

Tottenham Court Road: Teknoloji ve elektronik mağazalarına ev sahipliği yapan sokak Oxford Street’in başlangıç noktasıyla kesişir. We Will Rock You müzikali de bu cadde üzerinde bulunur.

Trafalgar Square: Londra’nın merkezi noktası olarak en büyük meydanıdır. Özel kutlamaların, buluşmaların ve gösterilerin yapıldığı meydanda National Galeri yer almaktadır. Bu meydana en kolay Charing Cross metro istasyonundan ulaşabilirsiniz.

Tower Bridge: Londra’daki en dikkat çekici köprülerden biridir. Bazı gemilerin geçişi için kaldırılabilen bu yapı, yüksek kuleler ve asma bir köprüden oluşmaktadır. Köprüyü yakından görebileceğiniz geniş bir seyir alanı bulunmaktadır. Köprü oldukça yüksekte bulunan iki yatay yürüyüş yolu ve aşağıdan bir araba yoluyla birbirine bağlanmış iki kuleden oluşur.

Victoria: Victoria ilçesinde bulunan Victoria Coach Station Londra’daki ana terminaldir. İngiltere’nin diğer şehirlerine giden otobüsler buradan kalkar.

Camden Town: Genelde Rockçıların uğrak mekanı olan Camden town uçuk kaçık tiplerin takıldığı bir bölgedir. Londra’nın kuzeyinde yer alan ve merkeze yakın olan bu semte Camden Town metro istasyonuyla ulaşabilirsiniz.

Westminister:  Londra’nın en önemli simgesi Big Ben, Londra parlamentosu, Londra meclis binası ve Westminister Katedraline ev sahipliği yapan bölgedir. Thames nehri Westminister’ın yanından akmaktadır.

Soho: Londra’da eğlence ve gece hayatı deyince Soho akla gelir. Burada pek çok gece kulübü ve bar bulmanız mümkün. Soho, Leicester Square ve Tottenham Court Road metro istasyonlarına 5 dakika yürüme mesafesindedir.

Harrods: Londranın en ünlü ve lüks alışveriş merkezlerinden olan Harrods’ı mutlaka görmelisiniz. Her bir parça ateş pahası olsa da sadece o büyülü atmosferi yaşamak için dahi gidebilirsiniz. Knightsbridge metro istasyonunda inip birkaç dakika yürüyerek Harrods’a ulaşabilirsiniz.

Madame Tussauds Müzesi: Dünyaca ünlü sanatçı, düşünür, politikacı ve sporcuların balmumu heykellerinin sergilendiği Madame Tussauds Müzesi oldukça etkileyici bir müzedir. Mustafa Kemal Atatürk’ün de balmumu heykelinin bulunduğu müze, görülmesi gereken en önemli yerlerden biri. Toplamda 4 ana bölümden oluşan müzede keyifli ve şaşırtıcı dakikalar geçirmeniz mümkün. Aynı zamanda müzeye özgü hediyelik eşyaların satıldığı mağazasından kendinize ve sevdiklerinize hatıra eşyası alabilirsiniz.

Dalston-Harringay-Hackney: Londra’da Türklerin yoğun olarak yaşadığı yerlerdir. Sokaklarında pek çok Türk dükkanına rastlayabilirsiniz. Londra’nın kuzey doğusunda yer alan bu bölgeye metro ile ulaşım yoktur. Ancak canınız Türk yemeği çektiyse veya bizden simalar görmek istiyorsanız otobüs veya şehir içi tren hattıyla buraya ulaşım sağlayabilirsiniz.

Eğer bu sonbahar güzel bir yurt dışı tatili düşlüyorsanız Setur’un yurt dışı turları arasından gönlünüze uygun bir alternatif bulabilirsiniz.