Londra’da alışveriş ve yemek

coventgarden

Eğer bu kış Avrupa tatili düşünüyorsanız, Londra harika bir seçim olabilir. Londra, gezip görülecek yerlerinin yanı sıra alışveriş durakları ve dünya mutfaklarının eşsiz lezzetleriyle ön plana çıkar. Şehirde alışverişin ve yeme-içmenin keyfine varacağınız pek çok seçenek mevcut. Biz de sizin için bu konuda bilinmesi gerekenleri derledik.

Alışveriş

Birbirinden lüks ve köklü alışveriş merkezlerine ev sahipliği yapan Londra, her tarza hitap eden yüzlerce mağazasıyla alışveriş severlerin kalbini fethediyor. Topshop, Miss Selfridge, Jack Wills gibi ünlü İngiliz markalarının öne çıktığı şehirde, tüm dünya markalarının mağazalarını bulmak mümkün. Londra’nın en büyük alışveriş caddesi olan Oxford Street alışverişin kalbinin attığı yerlerden. Burada aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Oxford caddesiyle birleşen Regent Street ise lüksü sevenler için ideal bir alışveriş durağıdır. Lüks ve kaliteli parçalar arıyorsanız Knightsbridge tam size göre. Dünyaca ünlü alışveriş merkezi Harvey Nichols ve Harrods’ın bulunduğu Knightsbridge’deki mağazalara ve tasarımlara hayran kalacaksınız.

Tarihi kapalı çarşılar ve özel tasarımcıların butiklerinin yer aldığı şehirde alışveriş için baya bir para ayırmanız gerekmekte. Özellikle kura dikkat etmenizi öneririz, rakamlar küçük görünüyor ama Türk Lirası’na çevirdiğinizde durum hiç öyle değil. Uygun fiyata alışveriş yapmak mümkün değil mi derseniz eğer, şiddetle Primark’ı öneririm. Primark’da uygun fiyata şık parçalar bulabiliyorsunuz. Ancak çok kaliteli olduğunu söyleyemeyeceğim.

Çeşitli dükkanların bulunduğu Covent Garden, bizdeki pasajları andırır. Açık ve kapalı alanı olan iki katlı mekan nostaljik bir havaya sahiptir. Salı’dan Pazar’a kadar sabah 10:00 ile akşam 18:00 arası açık olan sebze meyve pazarı ile ünlüdür. Covent Garden’in ana meydanında pek çok el sanatı, mücevher ve elbise bulabilirsiniz. 200′den fazla sanatçının eserlerini sergilediği alanda, İngiliz el sanatlarının en güzel örneklerini görmeniz mümkün.

Londra’da şehre özgü hatıralık eşyalar arasından sevdiklerinize hediye alabilirsiniz. Telefon kulubesi, kırmızı çift katlı otobüsler, Keep Calm yazılı kupalar veya dekoratif eşyalar, farklı şehir isimlerinin yazılı olduğu sweatshirtler güzel bir seçim olabilir.

Yemek

İngilizlerin çok geniş bir mutfağı olmasa da kendilerine has birkaç lezzeti bulunmaktadır. İngiliz kahvaltısı, Fish&Chips ve beş çayı başı çekenler arasında. Yıllarca sömürgesi altında oldukları Hint ve Çinlilerin mutfağından lezzetler de şehirde sıkça karşımıza çıkıyor. Fransız, İtalyan, İsveç ve Türk mutfaklarının en güzel tatlarını da şehirde rahatlıkla bulabilirsiniz.

Londra’da öne çıkan mekanlardan biri de İngiltere Pubları. Londra’ya gitmişken pub’a uğramadan olmaz. Biranızın yanında balık ve patates ikilisini deneyerek İngiliz pub kültürüne uyum sağlayabilirsiniz. Yumurta, fasulye, domuz sosisi ve jambondan oluşan İngiliz kahvaltısı bir hayli ilginçtir.

Londra’da dolu dolu bir tatil yapmanın kulağa hoş geldiğinin farkındayız. O halde bir an önce yurt dışı turları arasından bir Londra gezisi ayarlayarak bu büyülü şehri keşfe çıkın. Şehre gitmeden önce yeni tatil rehberi hayatsenin.com’un önerilerinden faydalanabilirsiniz.