Londra

Londra

İngiltere ve Birleşik Krallık’ın başkenti olan Londra, yaklaşık 2000 yıl önce Romalılar tarafından Thames Nehri kıyısında kurulmuştur. İngiltere’nin en büyük şehri olan Londra, yedi milyonluk nüfusu ile dünyanın en yoğun başkentlerinden biridir. Londra geçmiş ile bugünü mükemmel bir şekilde harmanlayan canlı, hareketli ve görkemli bir şehirdir.

Özgün mimarisi, müzeleri, kraliyet gelenekleri ve kültürü ile sizleri ilgi çekici ve büyüleyici kozmopolit bir dünya ile buluşturur.

Oldukça farklı kökenden insanların bulunduğu şehirde, 300’den fazla sayıda dilin konuşulduğu bilinmektedir. Şehirde İngiliz kökenlilerden sonra ilk sırayı Hintliler alır. Ayrıca bölgede Araplara da sıkça rastlanır.

Dünyanın önemli iş ve finans merkezlerinden biri olan Londra, turizm açısından da ülkenin en canlı kentlerinden biridir.

Londra’nın ekonomi anlamında en büyük dayanakları finans ve turizmdir. Şehirde finans sektöründe çalışan yaklaşık 325.000  kişi bulunmaktadır. Turizm anlamında da ciddi bir hareketliliğin yaşandığı şehre her yıl 14 milyon turist gelmektedir.

Londra dünya mirasları listesinde yer alan 4 yapıya ev sahipliği yapar. Bunlar; Tower of London, Kew Gardens, Westminister Sarayı, Westminster Abbey ve St. Margeret Church’dür.

Şehrin genelinde ılıman deniz iklimi hakimdir. Yazlar sıcak, kışlar ise serin ve yağışlı geçer. Kışlar genellikle soğuktur ancak sıcaklığın 0 derecenin altına düştüğü nadir görülür. Seyahat için yılın her dönemi uygun olan Londra’ya özellikle havaların ideal olduğu ve pek çok festivalin yapıldığı yaz aylarında gitmeniz önerilir. Yaz mevsimi dışında en ideal zaman ilkbahar dönemidir.

Konaklama

Londra oldukça pahalı bir şehir olduğundan konaklama konusunda önceden rezervasyon yapmanız önerilir. Şehirde geceliği 150TL ile 2000TL aralığında  otel odaları bulmak mümkündür. Dilerseniz internet üzerinden birkaç günlüğüne oda veya ev kiralayarak hesaplı bir çözüm yoluna gidebilirsiniz. Şehir merkezine ve metroya yakın konumunda oteller tercih ederek gezi boyunca rahat edebilirsiniz.

Ulaşım

Londra’ya direkt uçak seferi ile ulaşabilirsiniz. Havaalanından şehir merkezine ulaşım için tren ve metroyu kullanabilirsiniz. Metronun yanı sıra Havaalanından şehir merkezine düzenli otobüs seferleri de bulunmaktadır.

Şehir içi ulaşımda otobüs ve metro hattını kullanabilirsiniz. Metro’da tek yön bilet fiyatı pahalı olduğundan, 24 saat boyunca tüm toplu taşıma araçlarında kullanabileceğiniz Oyster card’lardan edinmeniz oldukça hesaplı olacaktır.

Gezilecek yerler

Kültürel ve tarihi zenginliğiyle ünlü olan Londra’da saraylar, müzeler, köprüler ve parklar gezilebilecek yerler arasındadır. Londra gezinizde muhakkak görmeniz gereken belli başlı yerler vardır. Buckingham sarayı, Hyde Park, Tower Bridge, Oxford Street, Trafalgar meydanı, St.Paul’s Katedral’i bunlardan birkaçıdır. Ünlü saat kulesi Big Ben ile dünya’nın en büyük dönme dolaplarından biri olan The london Eye’ı listenizin ilk sırasını yazmayı unutmayın.

18.yüzyılda kraliçenin evi olarak yapılan Buckingham sarayı, günümüzde yalnızca yaz aylarında turistlik geziler için açılmaktadır. Kraliçe tarafından düzenlenen birçok resmi etkinlik ve resepsiyon için kullanılsa da sarayda devlet odaları ziyaretçilere açıktır.775 tane odanın bulunduğu bu muhteşem saray İngiltere’nin en önemli yapılarındandır.

Hyde park Londra’nın en güzel ve en büyük açık hava alanlarındandır. İçerisinde yapay gölün bulunduğu bu yemyeşil alanda huzura doyacağınız dakikalar geçirebilirsiniz. İlk zamanlarında Westminister Sarayı bünyesinde olan park, 17.yüzyıldan itibaren halka açık bir yer haline getirilmiştir. Dilerseniz çimlere uzanıp parkın keyfini çıkarabilir, dilerseniz uzun yürüyüşler yapabilirsiniz.

Alışveriş

Londra dünyaca ünlü markalara ve görkemli alışveriş merkezlerine ev sahipliği yapar. Alışveriş meraklıların uğrak noktası olan Oxford Street, dünyaca ünlü mağazaların bulunduğu, oldukça büyük ve her şeyi bulabileceğiniz bir caddedir. Oxford Street’de yer alan Selfridges Londra’nın en büyük ve lüks alışveriş merkezlerinden biridir. İçerisinde giyimden kozmetiğe, aksesuardan ev tekstiline kadar pek çok ürün grubu yer alır. Oxford caddesiyle birleşen Regent Street ise alışveriş için ideal noktalardan biridir.

Bir başka alışveriş durağı da, biraz daha lüks ve pahalı dükkanların bulunduğu Knightsbridge’dir. Ünü dünyaya yayılmış iki büyük mağaza, Harvey Nichols ve Harrods burada bulunur. Prestijli markaların ağırlıkta olduğu Harrods, tüm ihtişamı ve mimarisi ile benzersiz bir alışveriş merkezidir. Alışveriş yapmasanız bile gezip görmeniz önerilir.

Büyük mağazaların pek çoğunda restoran, cafe ve bar bulunur. Bu mekanlar, uzun bir alışverişin ardından dinlenme ihtiyacınıza ilaç gibi gelir. Mağazalarda kozmetik bölümü oldukça geniş bir alana yayılmış olup, evli çiftlere özel bölümler de bulunur.

Covent Garden farklı kategoride dükkanların bulunduğu, bizdeki pasajları andıran bir yerdir. Açık ve kapalı alanı olan iki katlı mekanın nostaljik bir havası vardır. Burada Salı’dan Pazar’a kadar sabah 10:00 ile akşam 18:00 arası açık olan sebze meyve pazarı bulunur. Covent Garden’in ana meydanında el sanatları, mücevher ve elbiseler satılmaktadır. 200’den fazla sanatçının ve zanaatkarın eserlerini sergilediği alanda, İngiliz el sanatlarının en güzel örneklerini görmek mümkün.

Londra’dan alınabilecekler arasında şehre özgü hediyelik eşyalar bulunur. Telefon kulubesi, kırmızı çift katlı otobüsler, Keep Calm yazılı kupalar veya dekoratif eşyalar, farklı şehir isimlerinin yazılı olduğu sweatshirtler öne çıkan hediyelik eşyalardandır. Eğer Beatles sevenlerdenseniz, İngilizlerin efsanevi müzik grubu Beatles’a özgü çakmak, kupa,tişört vb. eşyalar satın alabilirsiniz.

Yeme- içme

Dünya mutfağından pek çok restoranı bir araya getiren Londra’nın en ünlü yiyeceği kızarmış balık ve patatestir. Çok sayıda kafe ve restorana yer veren şehirde İtalyan, Fransız, Uzak Doğu, Hint ve Türk mutfağından en güzel lezzetleri bulabilirsiniz. İngiltere Pubları Londra’da öne çıkan mekanlar arasındadır. Biranızın yanında balık ve patates ikilisini deneyerek İngiliz pub kültürüne uyum sağlayabilirsiniz. Yumurta, fasulye, domuz sosisi ve jambondan oluşan İngiliz kahvaltısı bir hayli ilginçtir.

Neler yapılır?

Kentin zengin tarihini ve muhteşem yapılarını keşfetmenin yolu güzel bir şehir turuyla mümkündür. Şehri üstü açık bir otobüsle, bir faytonla veya yürüyerek gezebilir. Dilerseniz Thames Nehri’nde tekne turuna katılarak muhteşem bir manzarayla baş başa kalabilirsiniz.

Londra’nın en önemli sergi merkezlerinden biri olan Ulusal galeri 2200 tabloya ev sahipliği yapmaktadır. Da vinci ve Francesca’nın eserlerinin yoğun ilgi gördüğü müzede daha çok 17.yüzyıla ait sanat eserleri öne çıkmaktadır. Bunların yanı sıra 13.yüzyıla ait eserler de bulunur. Ulusal galeriyi ziyaret etmek, sanata ve tarihe meraklı olanlar için güzel bir deneyim olacaktır.

Dünyadaki en önemli tiyatro topluluklarından biri olan Royal Shakespeare Company’yi seyrederek keyifli bir deneyim yaşayabilirisiniz.

Thames nehri kıyısında bulunan dev dönme dolap “London Eye”a binerek inanılmaz bir deneyim yaşayabilirsiniz. Özellikle akşamları binmeyi tercih ederseniz şehrin muhteşem manzarasını ışıl ışıl bir şekilde görme şansına erişirsiniz.

Kule köprüsü (Tower Bridge) Londra’daki en dikkat çekici köprülerden biridir. Bazı gemilerin geçişi için kaldırılabilen bu yapı, yüksek kuleler ve asma bir köprüden oluşmaktadır. Köprüyü yakından görebileceğiniz geniş bir seyir alanı bulunmaktadır. Köprü oldukça yüksekte bulunan iki yatay yürüyüş yolu ve aşağıdan bir araba yoluyla birbirine bağlanmış iki kuleden oluşur.

Dünyaca ünlü sanatçı, düşünür, politikacı ve sporcuların balmumu heykellerinin sergilendiği Madame Tussauds Müzesi oldukça etkileyici bir müzedir. Mustafa Kemal Atatürk’ün de balmumu heykelinin bulunduğu müze, görülmesi gereken en önemli yerlerden biri. Toplamda 4 ana bölümden oluşan müzeyi ziyaret ederek keyifli bir gün geçirebilirsiniz. Aynı zamanda müzeye özgü hediyelik eşyaların satıldığı bölümden güzel bir hatıra eşyası alabilirsiniz.

Futbol deyince ilk akla gelen yerlerden biri olan Londra’da bir premier ligi maçı seyrederek keyifli bir aktiviteye imza atabilirsiniz.

Trafalgar meydanı Orta çağlardan bu yana merkezi buluşma noktası halini almıştır. Toplantılar, buluşmalar genellikle burada gerçekleşir.

Polisiye edebiyatının ünlü karakterlerinden biri olan Sherlock holmes’ün hayranıysanız Baker Street’de yer alan bu küçük ve ilginç müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

South Kensington’da yer alan Bilim müzesi şehrin en çok ziyaret edilen müzelerinden biridir. Müzede bilim konularında farklı nesne, sunum ve öğretici ögelerin yer aldığı 300.000’den fazla parça sergilenmektedir. Yılda yaklaşık 3 milyona yakın ziyaretçisi bulunan popüler bir merkezdir.

Resmi Din: Protestan, Katolik
Resmi Dil: İngilizce
Para Birimi: İngiliz Sterlini
Saat Farkı: Türkiye nin 2 saat gerisindedir
Elektrik: 220 V
İletişim: Türkiye’ yi aramak için ülke çıkış kodu 00 dır. Ardından Türkiye nin kodu 90, şehir kodu ve telefon numarası gelecektir. GSM hatları çalışmaktadır.
Vize : Vize gerekmektedir.