Kaz Dağı’nın ucunda saklı bir cennet: Adatepe

adatepe

Kaz dağı’nın ucunda temiz havası ve tarihi atmosferiyle insanı kendine çeken Çanakkale’nin eski köyü Adatepe’ye davetlisiniz. Ege Denizi’nin doğu kıyısında, Edremit Körfezi’nin kuzey ucunda bulunan Adatepe, antik çağlardan bu yana yerleşim alanı olan sevimli bir köy. Truva, Midilli, Pers, Atina ve Osmanlılar gibi birçok medeniyetin izlerine rastlayacağınız bu küçük köy, yemyeşil doğası ve huzur veren havası ile güzel bir kaçış durağı.
Bu sıcacık köyde yapılabilecek birçok aktivite bulunuyor. İda Dağı’nın yamaçlarındaki bu sakin ve huzurlu köyde Ege kültürüyle baş başa keyifli birkaç gün geçirebilirsiniz.

Adatepe’de neler yapılır?
1. Köyün yakınında yer alan Zeus Sunağı’nı görmekle işe başlayabilirsiniz. Yunan Mitolojisinde en güçlü tanrıyı simgeleyen Zeus’a özgü, mermerden yapılmış bu anıtsal yapıyı ziyaret edebilirsiniz. Zeus Sunağı’nın tepesinden görülen körfez manzarasına hayran kalacaksınız.
2. Bugüne kadar iyi bir şekilde korunmuş taş evlerini görebilirsiniz.
3. Hüseyin ve Meral Zeytinyağı Müzesi’nde bölgede yetişen zeytinyağının geçmişine tanıklık edebilirsiniz. Haftanın her günü 08:30-18:30 saatlerinde açık olan müzede keyifli bir gezintinin ardından kafesinde oturup bir şeyler içebilirsiniz.
4. Kaz dağları’ndan gelen kır çiçekleri kokusuyla büyüleyen sokaklarında gezinti yapın.
5. Köyde el sanatlarıyla ilgilenen birçok önemli sanatçı bulunuyor. Bu değerli sanatçıların eserlerini inceleyebilirsiniz.
6. Güleryüzlü ve samimi halkından Girit Ve Midilli’den gelen Türklerin, Karadeniz’den gelen balıkçıların ve yürüklerin hikayesini dinleyebilirsiniz.
7. Adatepe Taşmektep’de dönemsel olarak verilen felsefe, edebiyat, sanat ve sanat tarihi alanlarındaki derslere katılabilirsiniz.
8. Adatepe köyüne yürüyerek 1 saat mesafede bulunan Mıhlı çayına gidebilirsiniz.

Nerede Kalmalı?
Adatepe’nin doğayla baş başa, deniz ve dağ havasını içinize çekeceğiniz sıcacık atmosferinde konaklamak istiyorsanız, size iki güzel önerimiz var. İlki sahile 3-4 kilometre uzaklıkta bulunan Adatepe Pansiyon. Tarihi iki binada konumlanan pansiyon, sevimli bahçesi ve organik lezzetleriyle doğa severler için biçilmiş kaftan.Pansiyonda hafta sonu tek gece iki kişi kalmak için 45 Euro’yu gözden çıkarmanız gerek.

Diğer bir seçenek ise Stalu Hotel. Yeşilyurt Köyü’nde 20 odasıyla hizmet veren bu küçük otel, Ege Denizi’ne arabayla 5 dakika uzaklıkta. İki adet havuzu, saunası, Spa, Türk hamamı gibi olanaklarıyla son derece donanımlı otelde keyifli ve konforlu bir tatil yapabilirsiniz. Anadolu mutfağına özgü zengin menüsüyle de damak düşkünleri için ideal.Hafta sonu iki gece iki kişi konaklamanın fiyatı 177 ile 420 Euro arasında değişmekte.

adatepe-2

Adatepe’de ne yemeli?
Adatepe denilince akla ilk gelen şey zeytin ve zeytinyağı. Bölgede yetişen zeytinyağı ve bölgeye has zeytin sütünü denemelisiniz. Ayrıca Kaz Dağı’ndan toplanan baharatlarını da es geçmeyelim. Özellikle kekiği o kadar lezzetli ki, Adatepe’ye gelmişken kekik suyu, kekik ve zeytinyağından tatmadan dönmeyin.
Ayrıca Adatepe gözlemecileriyle de ünlü. Köyün birçok köşesinde gözlemecilere rastlamanız mümkün. Otlu, peynirli, patatesli, kıymalı olmak üzere çeşit çeşit gözlemeler yapılıyor. Her biri birbirinden lezzetli olan gözlemeleri mutlaka tadın.

Dut dibi ve Kır kahvesi bölgede gidilebilecek lezzet duraklarından. Ayrıca Zeytinyağı Müzesi’nin kafesi de yemek için ideal bir adres. Bölgedeki şirin otellerin restoranlarında da leziz yemekler yiyebilirsiniz.