Kayak tatili denince akla gelen 5 yer

Sömestr tatilinin yaklaşmasıyla birlikte kayak tatili sezonu da açılmış oluyor. Şimdiden turizm şirketleri kayak tatili için rezervasyon almaya başladı bile.

Peki, kayak tatili için nerelere gidilir? En uygun kayak bölgeleri nerelerdir?

İşte ülkemizdeki 5 ideal kayak merkezi:

Zigana Kayak Merkezi-Gümüşhane

Tertemiz havası, muhteşem doğası ve mükemmel kayak pistiyle kış boyunca kayak tatili için uygunluk gösteriyor. 1900 metre ila 2500 metre yüksekliği bulunan Zigana, Aralık ve Nisan boyunca kayak yapmak için uygun zemini hazırlıyor. Deneyimli kayakçılar için elverişli bir pist bulunurken yeni öğrenecekler için uzman eğitimciler hazır bekliyor. Merkezde bulunan konaklama tesisleri kayak severlere profesyonel bir hizmet sunuyor. Temiz hava almak farklı bir doğa ile buluşmak ve kayak keyfi sürmek isteyenler için farklı ve ideal bir rota.

Sarıkamış-Kars

Sarıkamış, kristal kar özelliğiyle bilinen ve kayak haricinde snowboard için de uygunluk gösteren eşsiz konumlardan biridir. Kasım ila Nisan ayı arasında uzunca bir süre kış tatili fırsatı sunan Sarıkamış, tarihi ve doğal güzellikleri nedeniyle sık tercih edilen bölgelerden biri haline geliyor.

Palandöken-Erzurum

Erzurum Palandöken kayak merkezleri Türkiye’nin en önemli kayak merkezlerinden biri kabul ediliyor. Palandöken kayak merkezi, uluslararası kayak federasyonu tarafından tescillenmiş bir bölge olduğu için Erzurum’u kış turizminde önemli bir yere konumlandırıyor. Aralık ve Mayıs ayları süresince kayak fırsatı bulunan bölgede merkezlere yakın konaklama haricinde şehirde konaklama imkanları da bulunuyor.

Heliski-Ayder (Rize)

Heliski, helikopterli kayak sporu anlamına gelir ve tüm dünyada sayılı yerlerde yapılır. Ülkemizde Ayder Yaylası’nda yapılabilen Heliski, konukların helikopterle tepelere bırakılıp buradan kaymalarını sağlayan bir kayak türüdür. Heyecanlı ve adrenalin dolu yanı yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisini görüyor. Heliski sayesinde Türkiye’de kayak tatili denince akla gelen ilk yerlerden biri Ayder Yaylası oluyor. Dünyanın dört bir yanından ziyaretçi akınına uğrayan Ayder Yaylası, yerli turistlerini bekliyor.

Uludağ-Bursa

Bir kış klasiği olan Uludağ, Türkiye’nin en popüler ve yoğun ziyaretçiye sahip kayak merkezlerinden biridir. Profesyonel ve acemiler için ayrı kayak pistleri, salaş – lüks konaklama seçenekleri, doğa yürüyüşü ve kamp fırsatları Uludağ’ı vazgeçilmez kılan detaylardan sadece birkaçıdır. Eşsiz doğası ve tarihi dokusuyla cezbeden şehir merkezi, bölgeyi yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri haline getiriyor.

Türkiye dört bir yanıyla yerli ve yabancı turistlere yıl boyunca farklı eğlence fırsatları sunuyor. Kış boyunca kar tatili yapmak, doyasıya kayak keyfi yaşamak için birçok alternatif bulabilirsiniz.