Kapadokya Gezi Rehberi

kapadokya
Kapadokya, burada yapılacak tur sırasında görülecek yerlerin ve aktivitelerin çokluğu nedeniyle değişik yerleri gezmeyi sevenlerin ilgisini çekiyor. Kapadokya’da balon turu, ATV safari, çanak yapımı gibi aktivitelere katılabileceğiniz gibi kaplıcaları ve yer altı mağaralarını gezebilirsiniz. Kapadokya’ya gidildiğinde yapılacakların başında Kapadokya’nın simgesi haline gelmiş olan balona binmek gelir. Balon gezisi ile Kapadokya’nın tüm güzellikleri yukarıdan da görülebilir.

Yılın her döneminde gidebileceğiniz Kapadokya’da her bütçeye uygun, alternatifli konaklama imkanları bulabilmeniz mümkündür.  Kapadokya’da her mevsimim keyfi ayrı yaşanır. Özellikle fotoğrafçılığa meraklı iseniz harika kareler yakalayabileceğiniz bir yerdir. 1985 yılında UNESCO tarafından dünya kültür mirası listesine alınmıştır. Düzenlenen Türk Geceleri de Kapadokya’da oldukça ünlüdür.

Altmış milyon yıl önce, Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ’ın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgar tarafından aşındırılmasıyla ortaya çıkan Kapadokya; İç Anadolu bölgesinde, Nevşehir ve Kırşehir ile Niğde, Aksaray ve Kayseri’nin de bazı bölümlerini içine alan bölgededir. Kapadokya’nın şehir komşuları; Aksaray, Kırşehir, Kayseri, Niğde ve Yozgat’tır.

Kapadokya çevresinde bulunan yanardağlardan püsküren lavların milyonlarca yıl boyunca akarsuların ve rüzgarın aşındırması ile şekillenmiş olan Peri Bacaları, Kapadokya bölgesindeki doğal yapılara verilen genel bir isimdir. Kayalara oyulmuş geleneksek Kapadokya evleri ve güvercinlikler yöreye ait özelliklerdir.

Nasıl gidilir?

Her gün İstanbul-Nevşehir arasında Türk Hava Yolları’nın karşılıklı uçak seferleri bulunmaktadır. Tuzköy Havaalanı Nevşehir merkezine 30 km uzaklıktadır.  Ayrıca Kayseri havaalanına uçarak da gidebilirsiniz. Kayseri Havaalanı ise Nevşehir’in merkezine 100 km uzaklıktadır. Bölgedeki birçok otel konaklama yapacak müşterilerine havayolu taşıma hizmetleri verdiğinden dolayı gelmeden kalacağınız otel ile iletişime geçerek transferinizi ayarlayabilirsiniz. Karayolundan gitmek isterseniz kendi aracınız dışında otobüs ile de seyahat edebilirsiniz. Tren ile gidecekseniz Kayseri’ye ulaştıktan sonra Kayseri Otobüs terminalinden Kapadokya’nın her yerine araç ile ulaşabilirsiniz.

Konaklama

Ürgüp, Göreme, Avanos, Ortahisar ve Uçhisar’da birçok otel alternatifi bulunmaktadır. Kapadokya otellerinin en büyük ortak özelliği, birçoğunun mağaralar ve peri bacalarının içlerine oyulmuş şekilde konumlandırılmış olmalarıdır. Kapadokya otelleri, genelde butik otel şeklindedir.

Konaklama yapabileceğiniz bazı oteller: Best Cave Otel, Saklı Cave House, Akyol Cave Butik Hotel, Azam İlahe Pansiyon, Göreme City Otel, Yasemin Cave House, Aşk-ı Derun Hotel, Taşkonaklar Cave Hotel, Ürgüp Konak Otel, Turkish Cave House, Kaya Pension, Alexander Cave House, Naturels Cave House Hotel, View Cave Hotel, Nostalji Cave Suit Hotel, Kapadokya El Puente Cave Hotel, Kapadokya Cave Konak Otel, Hotel Cappadocia Palace, Abraş Cave Butik Otel, Kapadokya Öykü Evi Cave Hotel, Millstone Cave Suites

Gezilecek yerler

Kapadokya, hem tarihi ve kültürel değerleriyle önemli turizm bölgelerinden biridir.

Avanos, Göreme, Ürgüp, Akvadi, Uçhisar ve Ortahisar Kaleleri, Aynalı Kilise, Meryem Ana Kilisesi, Saklı Kilise, Azize Barbara Kilisesi, Yılanlı Kilise, El Nazar Kilisesi, Güvercinlik Vadisi, Derinkuyu, Kaymaklı, Ihlara Vadisi, Özkonak Yeraltı Şehirleri, Selime Köyü, Çavuşin Kilisesi, Güllüdere Vadisi, Göreme Açıkhava Müzesi belli başlı görülmesi gereken yerlerdir. Mantar formundaki peribacaları Paşabağ Vadisi’nde bulunur. Burası peribacası oluşumunu ve gelişimini en iyi gözleyebileceğiniz yerlerden birisidir.

İlçe merkezi olarak geçen Avanos çanak, çömlek yapımı ile ünlüdür. Buradaki diğer önemli uğraşlardan biri de bağcılıktır. El sanatları, şaraphaneler, restoranlar ve yerel ürünlerden alışveriş imkanlarıyla ilk uğrayacağınız bölgedir. Aynı zamanda ırmak kenarında yürüyüş için de birebir.

Kapadokya bölgesinin gezilebilecek en meşhur yerlerinden biri Göreme’dir. Göreme’ye gittiğinizde Göreme Açıkhava Müzesi’ni de gezebilirsiniz. Göreme Açıkhava Müzesi, Nevşehir’e 13 km. uzaklıkta ve Göreme kasabasının 2 km. doğusunda yer alır. Göreme Açıkhava Müzesi’ni ziyaret ettiğinizde kaya içine oyulmuş manastırları, kiliseleri, yemekhaneleri, mutfakları ve yaşam alanlarını görebilirsiniz. Kızlar ve Erkekler Manastırı, Aziz Basil Kilisesi, Elmalı Kilise, Aziz Barbara Kilisesi, Yılanlı Kilise, Karanlık Kilise, Çarıklı Kilise ve Tokalı Kilise’si gezilebilir.

Panorama Tepesi, bölgeyi panoramik olarak görebileceğiniz bir tepedir.  Kapadokya Yeraltı Şehirleri ile de meşhurdur. Kaymaklı Yeraltı Şehri, Özkonak Yeraltı Şehri, Derinkuyu Yeraltı Şehri, Acıgöl Yeraltı Şehri, Tatlarin Yeraltı Şehri, Mazı Yeraltı Şehri, Gaziemir Yeraltı Şehri ve Özlüce Yeraltı Şehri gezilebilecek yerler arasındadır.  Dünya Mirası listesinde yer alan Kapadokya ve Göreme Milli Parkı turizm açısından büyük bir öneme sahiptir.

Ne yenir?

Kapadokya yemekleri İç Anadolu mutfağının geleneksel özelliklerine bağlı kalarak hazırlanmaktadır. Seyahatiniz sırasında acıktığınızda,  Nevşehir’in toprak çanaklarından yapılan testinin içinde kapalı bir şekilde pişirilen testi kebabının muhteşem lezzetini mutlaka tatmanızı öneririz. Çömlek fasulyesi, çömlekte yapılan kayısı dolması, ayva dolması, haşlanmış patates bulgur ile yoğrulup küçük köfteler halinde yağda kızartılarak hazırlanan dıvıl, kesme çorbası, patates çorbası, ağpakla, soğanlama, çanak, bulama, Nevşehir tavası, zerdi pilavı, nohutlu yahni, sızgıt, kömbe tadabileceğiniz yöresel yemekler arasındadır.

Şarap sevenlerdenseniz özellikle yemeklerinizin yanında alabileceğiniz meşhur şarapların tadına bakmadan dönmeyin.

Alışveriş

Kapadokya bölgesi şarap üretimi ile tanınır. Özellikle bölgede yetişen kırmızı üzümden yapılan kırmızı şarapların oldukça lezzetli olduğu bilinmektedir. Kapadokya’da güzel üzümlerinden üretilen Nevşehir şaraplarını hem tadabilir hem de satın alabilirsiniz. Avanos ilçesinde birçok seramik atölyesi ve kayadan oyma satış mağazaları bulunur. Toprak çanak çömlek yapımı özellikle Avanos Bölgesi’nde meşhur bir aktivitedir. Seramikten yapılmış küçük hediyelik eşyaları hem eviniz için hem de sevdiklerinize hediye etmek için alabilirsiniz. Halı, kilim, dokuma çanta ve yelek de alışveriş yaparken tercihiniz olabilir. Özellikle Göreme bölgesinde birçok halı mağazası bulunur. Avanos, Ürgüp, Ortahisar ve Göreme çarşılarında gezerken birçok takıya bakma ve bu takılardan alma imkanınız var. Kapadokya kabak çekirdeği ile de meşhurdur. Hem kendinize hem de dostlarınıza alıp götürebilirsiniz.