İzmir tatili

izmir-saat-kulesi
Türkiye’nin üçüncü büyük şehri olan İzmir oldukça gelişmiş bir şehirdir. Doğal güzellikleri ve tarihi zenginlikleri sebebiyle her yıl hem yerli hem de yabancı turistlerin ziyaret ettiği önemli bir turizm, sanat ve kültür, ticaret merkezidir. Uluslararası sanat festivalleri ve İzmir Enternasyonal Fuarı ile de tanınır.

Doğusunda Manisa, batısında Ege Denizi ve Ege Adaları, kuzeyinde Balıkesir güneyinde Aydın bulunur. İzmir Limanı, Mersin Limanı’ndan sonra Türkiye’nin en büyük limanıdır.

İzmir’de Akdeniz iklimi görülür. Kışları ılık ve yağışlı, yazları sıcak ve kurak geçer.

Ulaşım

İzmir havalimanın ismi Adnan Menderes Havalimanı’dır ve şehir merkezine uzaklığı 18 kilometre uzaklıktadır. Birçok şehirden İzmir’e, çeşitli havayolunun direkt seferleri ile ulaşım sağlanabilmektedir.

İzmir’e kara yolu ile Türkiye’nin her yerinden otobüs ile ulaşılabilir. Demiryolu ile Basmane garından Tire, Ödemiş, Söke, Aydın, Nazilli, ve Denizli’ ye, Alsancak garından ise Konya, Ankara, Eskişehir, Uşak ve Balıkesir’ e tren seferleri bulunur.

Konaklama

Alsancak, Kordon, Konak’ta bulunan İzmir otellerinde konakladığınızda şehrin her noktasına kolaylıkla ulaşabilirsiniz ve şehri rahatça gezebilirsiniz.

Özellikle yaz sezonunda Kuşadası, Çeşme, Alaçatı, Foça, Seferihisar gibi İzmir çevresinde bulunan yerler yerli ve yabancı turistler tarafından konaklama konusunda oldukça rağbet görür.  İster butik otel ya da pansiyon olsun, ister tatil köyü olsun konaklama yapılabilecek her bütçeye uygun oldukça fazla alternatif bulunmaktadır.

Gezilecek yerler

İzmir’de nereleri gezip görebilirim derseniz Faik Paşa, Hisar, Hacı Hüseyin, Kestane Pazarı, Ali Ağa, Hatuniye, Çorakkapı, Konak, Kurşunlu, Şadırvan, Konak’taki Saat Kulesi, İkiçeşmelik Camisi, Salepçioğlu Camisi, İzmir Arkeoloji Müzesi, Konak Mask Müzesi, Atatürk Müzesi seçeceğiniz yerler arasında olabilir. Önemli tarihsel anıtlardan biri Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’dır.

İzmir’de gezilecek yerler arasında yer alan Doğal Yaşam Parkı, Avrupa’nın en büyük doğal yaşam parklarından biridir. 425.000 metrekarelik bir alana kurulmuştur. İçerisinde yüz yirmi farklı türden, bin beş yüz hayvan yaşamaktadır. İzmir Doğal Yaşam Parkı, hayvanların doğal yaşamına uygun olacak şekilde yapılmıştır.

İzmir’in en önemli noktalarından biri Kordon Boyu’dur. Kafeler, barlar ve restoranların bulunduğu Kordon boyu İzmir’de gezilebilecek güzel yerlerden birisidir.

Denizin tadını çıkartmak isteyenler için İzmir’e yakın olan Çeşme, Kuşadası, Foça, Urla gibi yerler, tarihi geziler için ise Efes, Selçuk gibi yerler ve mutlaka görülmesi gereken Şirince gidilebilecek yerler arasındadır. İzmir’e oldukça yakın olan Cunda’ya, İzmir’e bir buçuk saat mesafede bulunan Kuşadası’na da gidebilirsiniz. İzmir Aydın sınırında yer alan ve Selçuk ilçesine bağlı olan Aqua Fantasy Park, Türkiye’nin en iyi aquaparklarından biridir. Eğlenceli bir gün geçirmek isteyenler bir gününü buraya da ayırabilir.

İzmir Saat Kulesi: Şehrin sembolüdür ve Konak Meydanı’nda bulunur. 1901’de Sadrazam Mehmet Sait Paşa tarafından Fransız mimar Raymond Charles Pêr’e’ye yaptırılmıştır. Kule 25 metre yüksekliğindedir. Kulenin saati bir Alman imparatorunun hediyesidir.

Tarihi İzmir Kemeraltı Çarşısı: Bu çarşı İzmir’in tarihi alışveriş yerlerinden biridir. İzmir’in Konak ilçesinde Mezarlıkbaşı semtinden başlar ve Konak Meydanı’na kadar uzanır. Çarşı içindeki Kızlarağası Hanı mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Kızlarağası Hanı, İzmir’de bulunan tarihi yerlerden biridir ve 1993 yılında restore edilmiştir. İzmir Kemeraltı’nın en eski yapılarından biri olan Kızlarağası Hanı, çarşı olarak hizmet vermeye devam etmektedir.

İzmir Tarihi Asansör Binası: Asansör 1907’de Nesim Levi tarafından inşa edilmiştir. İzmir’in en önemli tarihi yapılarından biridir.  İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından eğlence, kültür ve dinlence mekanı olarak kullanılır. Asansör restoran, Ceneviz Bar ve teras kafe işletmeleri ile hizmet vermektedir. Binanın harika bir manzarası bulunur.

Alsancak: Alsancak, İzmir’in Konak ilçesine bağlıdır ve en eğlenceli yerlerden biridir. İzmir Alsancak Stadı, Kordon, Kıbrıs Şehitleri Caddesi, Gazi Kadınlar Sokağı, Mustafa Bey Caddesi, Gül Sokak, Alsancak Garı, birçok organizasyonun gerçekleştiği Gündoğdu Meydanı ve pek çok kilise bu bölgede bulunmaktadır.

Kıbrıs Şehitleri Caddesi trafiğe kapalı bir caddedir, bu caddede birçok mağaza, hediyelik satan dükkanlar, kitapçılar, yeme-içme yerleri bulunur. restoranlar bulunmaktadır. Alsancak’ta, Barlar Sokağı gece eğlencesini sevenler için birçok bar ve restoranı ile hizmet sunar.

Karşıyaka: İzmir Körfezi’nin kuzey kıyısında bulunan Karşıyaka, İzmir`in en güzel ilçelerinden birisidir. Bostanlı, Karşıyaka sahili, Sevgi Yolu Sokağı burada gezilmesi gereken yerleridir.

Efes Antik Kenti: Ege’nin tarihinin en güzel örneklerinden olan Efes Harabeleri İzmir’e bir saatten az bir mesafede bulunmaktadır. Efes Antik Kenti’nin en bilinen yapılarından bir tanesi, Büyük Tiyatro’dur. Efes’in simgesidir. Efes Antik Kenti’nin bir diğer önemli yapısı, Celsius Kütüphanesi’dir. UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Efes, görülmeye değecek bir yerdir.

Ne yenir, içilir?

İzmir mutfağı zeytinyağlı yemekleri, mezeleri ile deniz börülcesi, ısırgan otu, ıspanak, cibez otu, arapsaçı gibi çeşitli otlarla yapılan salataları, lezzetli balıkları ile meşhurdur. İzmir mutfağında Osmanlı yemek geleneklerinin yanı sıra, Musevi, Ermeni, Rum lezzetleri ve İtalyan, Fransız etkileri de hissedilir.

Ege ve Akdeniz mutfağının özellikleri ağırlıklı yöresel mutfağında sarmaşık ve kuşkonmaz kavurması, tuzda lagos, balık köftesi, asma yaprağında barbunya, kakavya, sardalya buğulama, sütlü balık, kirde kebabı, Priştine tavası, elbasan tava, bir tür hamur işi olan boyoz, az tuzlu bir hamurdan elde edilen simit arasında peynir, domates ve yeşil biber konarak yapılan bu sandviç, patates, domates ve biberin köfte ile birlikte fırınlanarak hazırlandığı İzmir köfte ve İzmir tulumu en meşhur yerel lezzetlerdir.

Alışveriş

İzmir’de alışveriş mağazalarına her yerde rastlayabilirsiniz. Kemeraltı, şehrin en önemli alışveriş durağıdır. Tarihi bir çarşı olan Kızlarağası Hanı içerisinde el sanatları ürünleri, halılar, deri kıyafetler ve hediyelik eşyalar satılmaktadır. İzmir’e özgü Karşıyaka Çarşısı (1717. Sokak) ise alışveriş için gezebileceğiniz bir yerdir. İzmir’den İzmir’e özgü figürler, ahşap eşyalar, kuru incir, kuru kahve, boyoz, gevrek ve çiğdem alabilirsiniz.

En iyisini, peynircileriyle meşhur olan Kemeraltı’nda bulabileceğiniz İzmir’in meşhur lezzeti İzmir tulumundan almadan İzmir’den dönmeyin. Şirince’ye yolunuz düşerse mutlaka Şirince şaraplarından alın. Şirince şaraplarıyla ünlüdür.