İsviçre’nin güzel kayak merkezi: Zermatt

Kayak-tatili-ZermattBu kış kayak tatilinizi yurt dışında geçirmek istiyorsanız, İsviçre’nin en güzel kayak merkezlerinden Zermatt’ta unutulmaz bir tatile adım atın. Şehrin karmaşasından uzaklaşıp rahat bir nefes almak isteyenlerin tercihi olan Zermatt’ı yakından bir tanıyalım.

İsviçre’nin güney batısında Mattehorn dağının yamacında konumlanan Zermatt, geniş kayak pistleri, sevimli kasabası, şık otelleri ve harika manzarasıyla dağcıların, kayakçıların ve doğaseverlerin buluşma noktası. Yaz kış demeden pek çok turistin akın ettiği bu kasabaya sadece trenle ulaşılabiliyor. Büyüleyici mimarisi, lüks ve sadeliği bir arada sunan dağ evleri ile rüya gibi bir atmosfere sahip Zermatt’ta, kayak keyfinin yanı sıra pek çok seçenek bulunuyor. Keşfedilmeyi bekleyen gurme lezzetler ile damak zevkinize hitap eden Zermatt, aynı zamanda huzur veren doğasında yürüyüş yapıp spa merkezinde rahatlamanıza imkan tanıyor.

Zermatt’taki kayak pistleri başlangıç seviyesi haricinde her seviyeden kayakçılar için uygun. Özellikle iyi kayakçılar ve off-pist severler için harika rotalara sahip. Toblerone çikolatalarının üzerinde bulunan İsviçre’nin simgelerinden biri olan piramit şekilli Mattehorn Dağı’nı merak ediyorsanız tam yerine geldiniz. 3883 m. yüksekliğiyle Avrupa’nın teleferik ile ulaşılabilen en yüksek tepesi olan Mattehorn Dağı’nda, sizi İsviçre ve İtalya Alplerini kuşbakışı görebileceğiniz nefes kesici bir manzara karşılıyor.

Zermatt’ta kayak keyfi yalnızca İsviçre sınırlarını kapsamıyor. Matterhorn Ski Paradise olarak bilinen Ski pass ile İsviçre’nin yanı sıra İtalya’daki pistlerden de yararlanabiliyorsunuz. Sabah İsviçre’den yola çıkıp kayak keyfini Cervinia’da sürdürebilirsiniz. İtalya’nın dağ köyü manzaralı pistlerinde kayarken büyük keyif alacağınız kesin. Ayrıca leziz İtalyan yemekleri damaklarınızı şenlendirmek için sizi bekliyor.

Zermatt’ta bir tek ulaşımda biraz zorluk yaşayabilirsiniz. Derin bir vadide bulunduğu için köydeki otellerden pistlere ulaşmak biraz uzun sürüyor. Bunun için Gornergrat’a giden trene yakın bir otelde kalıp sabahları tren saatine göre uyanmanız gerekebilir. Yolculuğun yarım saat sürdüğünü göz önünde bulundurarak hareket etmenizde fayda var. Diğer bir alternatif olarak köye 15 dakika yürüme mesafesinde olan Riffelberg bubble bölgesine yakın bir otelde kalabilirsiniz, ancak bu kez akşamları köye inip dönmek zor gelebilir.

Esaslı bir kayak tutkunuysanız, bu zevki doyasıya yaşamak için yurt dışı kayak merkezlerini tercih edebilirsiniz. Konforlu ve kaliteli bir konaklama için kayak otellerini şimdiden inceleyip erken rezervasyon yaptırın.