İstanbul’un Hiç Eskimeyen 8 Kahve Durağı

fazil-beyKahvenin Türk kültüründe hatırı sayılır bir yeri var. Bu nedenle Türkiye’de kahvehane kültürü oldukça gelişmiş. Genelde küçük kasabalarda, köylerde rastladığımız kahvehaneler, İstanbul’un belli başlı duraklarında da yer alıyor.

İstanbul’da birçok tarihi kahve durağı var. Bunlardan bazıları tarihin tozlu sayfalarına karışmış, kimileri ise günden güne daha değerli hale gelmiş. Çorlulu Ali Paşa, Çınaraltı Kafe, Bebek Kahvehanesi günümüzde hala popülerliğini koruyanlar arasında. Sizlere İstanbul’un geçmişten bugüne hiç eskimeyen, hala gözde olan kahvehanelerini bir araya getirdik.

İstanbul’da yaşayıp bu duraklardan birini görmediyseniz, bir an önce buralara uğramalısınız. Şehir dışından İstanbul’a gezmeye gelecekseniz, şehrin bu birbirine uzak noktalarını rahatça gezmek için İstanbul’da araç kiralamanızda fayda var. Aracınızı güvenilir ve kaliteli bir rent a car firması olan Budget’ın İstanbul araç kiralama ofisinden ayarlayabilirsiniz.

Pierre Loti –Eyüp

İstanbul’un tarihi kahve durakları arasında en bilineni Pierre Loti’dir. 1900’lerin başında İstanbul’un en meşhur kahvehanesine ev sahipliği yapan tepede şimdilerde belediyenin işletmesi bulunuyor. İstanbul aşığı olan Fransız yazar Pierre Loti’ye ithafen Eyüp’teki bu tepeye Pierre Loti denilmiş. Haliç’in muhteşem manzarasını yukardan izleyebileceğiniz tepede o eski kahveci yok ancak, şimdiki çay bahçesi de eskiyi aratmıyor. Burada eşsiz İstanbul manzarasına karşı çayınızı, kahvenizi içebilirsiniz.

Çorlulu Ali Paşa Medresesi – Çemberlitaş

İstanbul’da Türk kahvesi içmek için en güzel duraklardan biri Çorlulu Ali Paşa Medresesi. Çemberlitaş’a yolunuz düştüğünde burada bir Türk kahvesi içmeden dönmek olmaz. İstanbul Üniversitesi öğrencilerinin buluşma noktası olan mekanda, ister nefis Türk kahvesinin tadını çıkarın, isterseniz saatlerce nargile keyfi yapın.

Medresenin içindeki kahvehane şimdilerde Erenler Nargile ve Çay Bahçesi olarak hizmet veriyor. Ancak çoğu kişi burayı medreseye adını veren Çorlulu Ali Paşa olarak biliyor. Burada Beyazıt esnafından öğrencilere ve yolu Çemberlitaş’a düşen pek çok kişiye rastlayabilirsiniz. Mekan, leziz Türk kahvesinin yanı sıra elma çayıyla da iddialı. Bir seferki gidişinizde de elma çayını deneyin. Elmanın kabuğunun kaynatılmasıyla yapılan çayın tadı bir başka oluyor.

Çınaraltı Kafe- Emirgan

Emirgan merkezde, asırlık çınar ağaçlarının altında bulunan mekan tipik tarihi bir kahvehane. Buraya “Çınaraltı” ismini Yahya Kemal Beyatlı vermiş. Zamanında Necip Fazıl Kısakürek, Behçet Necatigil, Faruk Nafiz Çamlıbel ve Celal Bayar gibi birçok yazar ve siyasetçinin uğrak durağı olan mekan, şimdilerde eşsiz boğaz manzarası ve lezzetli kahvaltısıyla ilgi görüyor. Nefis kahveleri de hala ilk günkü gibi.

bebek-kahvesiBebek Kahvehanesi

1945’te bir balıkçı kahvesi olarak faaliyete geçen tarihi Bebek Kahvesi, o gün bugündür popülaritesinden bir şey kaybetmemiş. Bebek sahilinde harika bir konuma sahip kahvehanede deniz kenarındaki masalardan birine kurulup çayınızı, kahvenizi içerek denizi seyredebilirsiniz. Arkadaşınızla iki el tavla atmayı da ihmal etmeyin.

Kahvenin yanı sıra menüsünde atıştırmalık yiyecekler, öğle ve akşam yemekleri de bulunuyor. İster leziz bir Türk kahvesi içmeye, isterseniz öğle atıştırmalığına gidebilirsiniz. Kısacası nostaljik havası ve samimi ortamıyla insanı kendine çeken bir yer.

Kahveci Mustafa Amca- Beyoğlu

Şapkacılardan takıcılara çeşitli dükkanların bulunduğu Beyoğlu Danışman Geçidi, tarihi bir kahvehaneye ev sahipliği yapıyor. Mustafa Amca’nın işlettiği bu çay ocağı, konumu ve tarihi dokusuyla oldukça nostaljik bir havaya sahip. Önceleri önündeki tahta taburelerde oturup kahvenizi içtiğiniz mekan, şimdilerde geçidin büyük bir bölümüne yayılmış durumda.Beyoğlu’nda yorgunluğunuzu atacağınız keyifli bir yer arıyorsanız, Kahveci Mustafa Amca’ya uğrayın.

Asmalı Kahvehane- Cihangir

Firuzağa adıyla da bilinen Asmalı Kahvehane Cihangir’in en eski kahve duraklarından. Adı bahçesinde bulunan camiinin isminden geliyor. Bundan 100 sene önce Cihangir’deki Firuz Ağa Camii’nin bahçesine kurulan Asmalı Kahvehane, günümüzde birçok oyuncu ve semt sakinin uğrak mekanı. Burada dostlarla içilen çay kahvenin, sokakta gelip geçenleri seyretmenin ve arkadaşlarla yapılan ayak üstü sohbetlerin tadı bir başka.

Fazıl Bey’in Türk Kahvesi- Kadıköy

Kadıköy Çarşısı’nda yer alan tarihi kahve dükkanı, yaklaşık yarım asırdır hizmet veriyor. Fazıl Bey öldükten sonra oğullarının işletmeye devam ettiği kurukahveci dükkanı, günümüze uyarlanarak nostaljik bir kahveci haline getirilmiş.

Burada içeceğiniz kahvenin köklü bir geçmişi var. Damla sakızlı, kakuleli, bitter çikolatalı gibi farklı çeşit kahveler servis ediliyor. Her birinin tadına damağınızda kalacak.

Çınaraltı Kahvesi- Çengelköy

Çocukluğunuzun en popüler dizilerinden Süper Baba dizisinin çekildiği kahve, 780 yıllık tarihi çınar ağacının gölgesine kurulu.

1968 yılından beri faaliyette olan mekan, sabah 07.00’den gece 24.00’e kadar açık. Menüsünde çay, kahve, meşrubatın yanı sıra kahvaltı, tost, mevsimine göre deniz mahsülleri de bulunuyor. Anadolu Yakası’nda bir çınar altı arıyorsanız, gidebileceğiniz en iyi yer burası.

İstanbul’a şehir dışından gelecekseniz, şehri ziyaretinizde mutlaka bu duraklardan birkaçına uğrayın. Bu mekanlarda nefis Türk kahvesini afiyetle içerken, arkadaşlarınızla hoş sohbetlerin tadını çıkarabilirsiniz.