İstanbul’da en çok ziyaret edilen 5 turistik yer

ayasofya

Birbirinden güzel sarayları, müzeleri, camileri, renkli çarşıları ve daha birçok cazip noktasıyla insanı kendine çeken İstanbul, Türkiye’nin en güzel şehirlerinden biri. İstanbul’un her bir köşesinde tarihten bir iz bulmak mümkün. İstanbul’da şehrin önemli duraklarını keşfederek tarihe tanıklık edebilirsiniz. İstanbul dışında yaşıyorsanız bu güzelliği yakından görmek için hemen bir uçak bileti alıp yola koyulun.Dolu dolu bir İstanbul gezisi için olmazsa olmaz 5 durağı sizler için bir araya getirdik.

Ayasofya
Dünya kültür mirasının baş yapıtlarından olan Ayasofya, tüm görkemi ve gizemiyle turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerlerden biri. 532 yılında Bizans İmparatoru 1. Jüstinyen tarafından inşa ettirilmiş yapı, ilerleyen zamanlarda Fatih Sultan Mehmet tarafından camiye dönüştürülmüş. Dev kubbesi ve etkileyici mozaikleri ile dikkat çeken Ayasofya’yı görmeden İstanbul’dan ayrılmayın.

Kapalıçarşı
İstanbul’un tam orta yerinde, Eminönü’nde bulunan Kapalıçarşı, geçmişten izler taşıyan mimarisi ve zengin alışveriş duraklarıyla turistlerin eksik olmadığı bir yer. Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmış olan Kapalıçarşı insanların ürettiklerini sergileyip satmaları amacıyla kurulmuş. Günün her vakti kalabalık olan çarşıyı gün içerisinde yarım milyona yakın insanın ziyaret ettiği söyleniyor. Özellikle yabancı turistler tarafından ilgi gören çarşıda takıcıdan kuruyemişciye, zücaciyeden giyim dükkanlarına kadar pek çok mağazaya rastlamanız mümkün. Otantik yerleri seviyorsanız kendine özgü havası ve tarihi dokusunu özenle korumuş Kapalıçarşı oldukça hoşunuza gidecek.

Eyüp Sultan Cami
Eyüp Sultan Cami İstanbul’un en önemli camilerinden biri. Fatih Sultan Mehmet tarafından 1453-1459 yılları arasında yapılan Eyüp Sultan Cami, şehrin en önemli tarihi yapılarından. Caminin türbe, medrese, imaret ve çifte hamamdan oluşan külliyesi ise oldukça dikkat çekici. Her gün ve özellikle Ramazan aylarında yoğun bir ziyaretçi akınına uğrayan cami, İstanbul’un yanı sıra Türkiye’nin hatta İslam dünyasının dini merkezlerinden biri konumunda.

Pierre Loti
Eyüp Sultan Cami’nin yakınındaki tepede yer alan Pierre Loti, şehrin en romantik duraklarından. Ünlü şair Pierre Loti’nin uğrak mekanı olmasından ötürü buraya Pierre Loti denilmiş. Göz alıcı İstanbul manzarasına yukardan bakacağınız bu tepenin tarihi kahvesinde oturup çay içmenin tadı bir başka olur. Burada gözleme yemeden de dönmeyin. Ayrıca takıların olduğu sokakta gezinip sevdiklerinize sevimli hediyeliklerden alabilirsiniz. Şehri yukardan görüp heyecan verici bir deneyim yaşamak için Pierre Loti’ye teleferikle çıkmanızı öneririz.

Topkapı Sarayı
İhtişamlı mimarisi ve İçerisinde bulunan değerli parçaları ile İstanbul’un en ilgi çekici yapıları arasında yer alıyor. Turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden biri olan Topkapı Sarayı, 15.yy.dan 19.yy.a kadar Osmanlı Padişahlarının yaşadığı bir yermiş. 350 yılı aşkın geçmişiyle doğu kültürünün en güzel örneklerinden olan saray. İçerisinde çok sayıda eşsiz mimarı yapıyı barındırıyor. Saray içinde yer alan Topkapı Sarayı Müzesi ise dünyanın en zengin müzelerinden biri olarak sayılmakta. Dünyanın en iyi Çin porseleni koleksiyonundan Padişahların kıyafetlerine kadar pek çok nadide eseri burada görmek mümkün.

Eğer İstanbul dışında yaşıyorsanız, şehri ziyaretinizde bu 5 durağı mutlaka gezi listenize ekleyin. Bu yaz İstanbul’a küçük bir kaçamak yapmayı planlıyorsanız, İstanbul uçak bileti için araştırmalara başlayın. Ucakbileti.com’da pek çok havayolu firmasının uçak bileti fiyatlarını karşılaştırarak bütçenize en uygun uçak biletini alabilirsiniz.