İnternetten uçak bileti alırken nelere dikkat etmelisiniz?

İnternetin hayatımıza getirdiği avantajlar sayesinde istediğimiz ürünü veya hizmeti pratik bir şekilde ve hızlıca alabiliyoruz. İnternetin sağladığı kolaylıklar uçak bileti alırken de kendini gösteriyor ve çok daha hızlı bir şekilde bilet almamızı sağlıyor.

uçak bileti

İnternetten bilet alabilmenin en güzel yanı; eskiden olduğu gibi bilet almak için artık hava yolu firmasının ofisine gitmek gerekmemesi. Hava yolu firmalarının internet siteleri ve pek çok hava yolu firmasıyla anlaşmalı karşılaştırma sitelerinden en hızlı ve pratik şekilde ucuz uçak bileti alabilmek mümkün.

Her ne kadar internetten bilet almak hem hızlı hem de kolaysa da, uçak bileti alırken bazı detaylara özen göstererek çok daha ucuz uçak bileti alabilmeniz mümkün. Güvenliğiniz açısından uçak bileti satın aldığınız firmaların TÜRSAB’a üye olmasına da dikkat etmeniz gerekiyor.

İnternetten uçak bileti alırken belirttiğimiz noktalara dikkat ettiğinizde, herhangi bir sorunla karşılaşmaz, kolaylıkla biletinizi satın alabilirsiniz.

Yanlış gün ve saate bilet almamak için tarihe ve saate dikkat edin. Uçak biletinizi satın almayı onaylamadan önce uçuşunuz için seçtiğiniz tarihi, saati, iniş ve kalkış noktalarını mutlaka kontrol edin.

Gideceğimiz yere daha hızlı ve kolay bir şekilde ulaşmak için çoğunlukla uçak yolculuğunu tercih ediyoruz. Yaz aylarında artan tatil durumları nedeniyle uçak bileti fiyatları uçuş tarihi yaklaştıkça pahalanıyor. Hal böyle olunca özellikle ailece yapılan seyahatlerde en ucuz bileti bulma arayışına giriyoruz. Uygun fiyatlı biletler yakalamak için uçak firmalarının bazı dönemler yaptıkları kampanyaları takip edin, böylelikle ucuz bilet alma şansını yakalayabilirsiniz. Uçak firmaları çeşitli dönemlerde yaptıkları promosyonlarla uygun fiyata uçak biletleri sunar. Kampanyayı kaçırsanız da hiç üzülmeyin, erken rezervasyon ile uçak biletini ucuza getirebilmeniz mümkün. Uygun fiyata bulduğunuz bileti bir iki hafta öncesinden rezervasyonlu olarak ayırtabilir, uçuş tarihiniz netleşince size tanınan opsiyon süresini geçirmemek kaydıyla biletinizi satın alabilirsiniz.

Gidiş-dönüşü aynı anda alırsanız biletlerinizi daha ucuza getirebilirsiniz. Gidiş ve dönüş uçuşunu bir arada aldığınızda hem  biletiniz hem ucuza gelir hem de dönüş için bilet bulma telaşından ve çok daha pahalı bilet alma riskinden kurtulmuş olursunuz.

Biletinize ödeme yapıp satın almadan önce sınıfına ve biletin özelliklerine dikkat edin. Kimi biletlerde ise değişiklik olup iade olmayabilir, kimi promosyonlu biletlerde değişiklik ve iade yapılamayabilir. Bu tür problemler yaşamamak için imkanınız varsa esnek biletleri tercih etmenizde fayda var çünkü bu tarz biletlerde uçuş tarihde veya saatinde değişiklik yapabilirsiniz.

Malum internet kullanmanın birçok avantajı olduğu gibi dezavantajı da olabiliyor. Hele ki günümüzde dolandırıcıların çok daha arttığı ve kimlik, hesap bilgilerinin çalınabildiği düşünüldüğünde. Bu nedenle internetten bilet alırken mutlaka 3D güvenli ödeme seçeneğini kullanın çünkü 3D ödeme sistemiyle web sitelerinden güvenle uçak bileti alabilirsiniz. Bu nedenle biletinizi internet üzerinden alacaksanız, bileti aldığınız firmanın web sitesinde 3D güvenlik  seçeneği olup olmadığını mutlaka kontrol edin.

Rahat ve kaliteli bir hizmet almak için en güvendiğiniz ve daha önce deneyip memnun kaldığınız hava yolu firmasından alışveriş yapmanızda fayda var. Bu sayede yolculuğunuzun yaşayabileceğiniz sıkıntı ihtimalleri nedeniyle bir felaket dönüşmesine engel olabilir, çok daha keyifli bir  yolculuk geçirebilirsiniz.

İnternet üzerinden uygun fiyata uçak bileti arıyorsanız, Atlasjet, THY, Pegasus, Anadolujet gibi havayolu firmalarının ucuz uçak biletlerini araştırmak için havayolu firmalarının yanı sıra yararlanabileceğiniz birçok internet sitesi mevcut. Özellikle farklı havayolu firmalarının uçak bileti seçeneklerini karşılaştırmalı olarak sunan online uçak bileti sorgulama siteleri ucuz uçak bileti bulmak konusunda işinizi kolaylaştırabilir. Tabi seçeceğiniz siteniN güvenli olması ve 3D güvenlik  seçeneği olması koşulu ile.