İlk kez gidecekler için Barselona

Barselona, dünyanın en güzel şehirlerinden biri olarak her sene turistlerin tercih ettiği bir yer. Eşsiz mimari yapısı, sıcak havası, turistleri ilgiyle karşılayan yerel halkı ve 24 saat canlı olan sokakları ile Avrupa’nın gözde şehirlerinden biri.

Barselona seyahati öncesi bir araştırma yapmak, burayı en iyi şekilde gezmek için önceden bilgi sahibi olmak açısından çok önemli. Böylelikle gitmeden önce plan yapabilir ve görmediğiniz bir yer kalmadan gezinizi tamamlayabilirsiniz. Bu yazıda sizlere Barselona hakkında bilgiler vereceğiz. Özellikle ilk kez gidecekler için küçük bir Barselona rehberi hazırlamak istedik.

  1. Aerobus veya Metro: Barselona’da havalimanından şehre ulaşmak oldukça kolay. Aerobus deniken otobüslere binip şehre 20 dakika içinde varabilirsiniz. 6 euro gibi bir ücreti var. Taksi kullanmak pek tavsiye edilmiyor, taksiciler turist olduğunuzu anladıktan sonra sizi en pahalı şekilde ulaştıracaktır. Şehir içi ulaşımda ise metro kullanın. Metro düzenlemesi çok iyi ve her yere kolaylıkla ulaştırıyor. Haftalık biletlerden alarak ucuza getirebilirsiniz.
  2. Gezi merkeziniz Plaça de Catalunya: Plaça de Catalunya, Barselona’nın merkezinde olması ve turistik bölgelere yakın olması sebebiyle gezi merkeziniz olması. Size önerim otelinizi bu bölgeden seçmeniz. Böylece her yere rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Barselona’nın iki önemli caddesi Passeig de Gracia ve Las Ramblas, Plaça de Catalunya’ya oldukça yakın.
  3. Las Ramblas: Barselona’nın İstiklal Caddesi Las Ramblas caddesidir. 24 saat canlı olan ve turistlerin uğrak yeri olan bir cadde. Buraya mutlaka uğramalısınız.
  4. Barselona Katedrali: Barselona’da gotik mimarinin örneklerine sıkça rastlayacaksınız. Barselona Katedrali, muhteşem mimarisi ile turistlerin uğrak yerlerinden biridir. Ayrıca zaman zaman katedralin önünde canlı müzik de oluyor.
  5. Parc Güell: Parc Güell, Barselona’nın en güzel yeri denilebilir. Şehri izleyebileceğiniz bir park. İç tasarımı da şahane. Metrodan indikten sonra oldukça uzun bir yokuşu çıkarak parka ulaşabilirsiniz. Merak etmeyin, yokuşun büyük bölümünde yürüyen merdiven var. Yokuş o kadar dik ki; kolaylık sağlamak adına yürüyen merdiven konulması ihmal edilmemiş.
  6. Nou Camp: Barselona seyahati süresince vaktiniz varsa, Messi’nin ayak bastığı stadı görmeden gitmeyin. Futbolu sevin sevmeyin, Nou Camp turu eşsiz bir deneyim sunuyor insana. Eski futbolcuların resimleri, kupalar, tarihi bilgiler ve stad turu sayesinde bu kulübe olan saygınız artıyor. Tur fiyatları 20-25 Euro arasında değişebiliyor.