Hong Kong

Hong-kong

Güney Çin’de yer alan Hong Kong, dünyanın en çok turist çeken ve en önemli liman kentlerinden biridir. Ticaret ve teknoloji anlamında gelişmiş bir yerdir, finans dünyasının da önemli merkezleri arasında yer alır. Oldukça hareketli bir yaşama sahiptir.

Konaklama

Hong Kong genelinde toplam 400′e yakın konaklama alternatifi yer alır. Hong Kong konaklama konusunda hem lüks oteller hem de hosteller bulmak açısından oldukça geniş seçeneklere sahiptir. Şehirde konaklama ile ilgili en önemli konular rezervasyonun mümkünse erken yapılması ve otelin konumunu belirlemektir. Shamrock Hotel, Victoria Limanı’nın ve şehrin manzarasının seyredilebileceği The Upper House, lüks bir otel olan Royal Plaza Hotel, Empire Hotel, Eaton Hong Kong, Casa Deluxe Hotel, Ibis Hong Kong Central & Sheung Wan, The Kowloon Hotel, Royal Park Hotel, The Langham Hong Kong, The Peninsula Hong Kong,  Cosmopolitan Hotel Hong Kong  konaklama yapılabilecek oteller arasındadır.

Ulaşım

Hong Kong genellikle havayolu ile ulaşımın sağlandığı bir şehirdir. 1998 yılında açılan ve iki terminal bulunan Hong Kong Uluslararası Havalimanı Skyrax tarafından beş kez dünyanın en iyi havalimanı ünvanına layık görülmüştür.  Havalanından şehir merkezine ulaşım rahattır. Havalimanı ile şehir arasındaki en hızlı ulaşım Havalimanı Express treni ile sağlanabilir. Hong Kong Uluslararası Havalimanı ve şehir merkezi arasında sefer yapan otobüsler de kullanılabilir. Şehir içinde ise en yaygın kullanılan ulaşım aracı metrodur. Şehir içi ulaşımda  taksiler de seçenekler arasında yer alabilir.

Gezilecek yerler

Disneyland, Victoria Peak, Man Mo Tapınağı, birçok ünlünün heykelinin sergilendiği Madame Tussauds Müzesi, Hong Kong Uzay Müzesi, Po Lin Manastırı, Wong Tai Sin Tapınağı, Jamia Cami, Saat Kulesi, Zooloji ve Botanik Parkı, Altın Bahunya Meydanı, Kowloon Park, Ocean Park, Victoria Harbour (Marina), Lantau Adası’nda yer alan Big Buddha gezip görülmesi gereken yerler arasındadır.

Alışveriş

Vergi uygulamasının olmaması nedeniyle Hong Kong’da alışveriş yapmak caziptir. Çok sayıda ünlü markanın ürünlerine Hong Kong’da oldukça uygun fiyatlara ulaşmak mümkündür.  Alışveriş yapılabilecek bölgeler arasında  Kowloon ve New Territories sayılabilir.  Stanley, alışverişi sevenlerin tercih ettiği bir bölgedir. Özellikle Çin’e özgü tarihi ve kültürel şeyler isteniliyorsa Hollywood Road’a mutlaka uğranmalıdır. Oyuncak ve el işi ürünler almak isteyenler Wan Chai’ye uğrayabilir. Giyim ve elektronik ürün arayanlar için ise Sham Sui Po alternatif bir alışveriş mekanı olabilir. Ladies Market ünlü bir sokak pazarıdır. En hareketli yerler ise gece pazarlarıdır. Temple Street Gece Pazarı önemli bir sokak pazarıdır. Saat, kamp malzemeleri, elektronik eşyalar, oyuncak, kozmetik malzemeleri, parfümeri,  ayakkabı, takı, antika, Çin’e özgü baharatlar, giyim, aksesuar gibi birçok ürün şehrin birçok yerinde bulunabilir. Özellikle pazarlarda alışveriş yaparken pazarlık edilmesi tavsiye edilir.

Yeme&içme

Hong Kong’daki restoranların menüleri oldukça zengindir. Hong Kong’da Çin yemeklerinin yanı sıra Filipinler, Singapur, Hint, Vietnam, Malezya ve ayrıca Amerikan, İtalyan, Meksika mutfaklarının lezzetlerine de rastlanır. Dim Sum denenebilecek en ünlü yemeğidir. Yumurta tartı, Siu Mei, Körili Balık Köftesi, haşlanmış pirinç ile yapılan Congee, Deniz ürünleri, Snake King, Noodles (Şehriye), bir tatlı çeşidi olan Tong Sui, kızarmış ördek, haşlanmış tavuk,  ünlü Hong Kong lezzetleri arasında sayılabilir.